‘Evde avize kırdığım için apartmanda antrenmanlar yapmaya başladım’

Red Bull sporcusu Kübra Dağlı, Sporun Ötesi’nde kendisi hakkında az bilinenleri anlattı. 23 yaşında olmasına rağmen taekwondo alanında 2 Dünya ve 3 Avrupa Şampiyonluğu bulunan başarılı sporcu; eğitim hayatından, sosyal ve aile yaşantısına kadar birçok konu hakkında açıklamalarda bulundu.

‘Evde avize kırdığım için apartmanda antrenmanlar yapmaya başladım’
‘Evde avize kırdığım için apartmanda antrenmanlar yapmaya başladım’
GİRİŞ 26.11.2019 16:02 GÜNCELLEME 26.11.2019 16:53
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Sekiz senelik kariyerine 2 Dünya, 3 de Avrupa şampiyonluğu sığdıran Kübra Dağlı, sporun ötesindeki hayatı hakkında konuştu. Aynı zamanda Sakarya Üniversitesin de eğitimini de sürdüren Red Bull sporcusu Dağlı ‘Dört yıldır Sakarya’da ne bir antrenör ne de bir kondisyonerle çalıştım. Her gün okulun spor salonuna gidip kendi kendime kuvvet, dayanıklılık gibi antrenmanlar yapıyordum. Hafta içleri doğru düzgün taekwondo antrenmanları bile yapamadım. Pişmanım gerçekten. Keşke 1 sene daha bekleyip İstanbul’da üniversiteye gitseydim. Hem okulun hem antrenman yaptığın yerin, antrenörlerinin ve takım arkadaşının aynı şehirde olması gerekiyor." diye konuştu.

 

 

Bu yıl Türkiye Taekwondo Poomsae Şampiyonası’nda poomsae ferdi kategorisinde Türkiye İkincisi, freestyle çiftler kategorisinde ise Emirhan Muran ile birlikte Türkiye Şampiyonu olan Kübra Dağlı, anne ve babasının spora bakış açılarının çok farklı olduğunu da dile getirdi. Babasının uzun süre boksla ilgilediğinin altını çizen Red Bull sporcusu Kübra Dağlı “Hatta babam evden kaçıp gizli gizli boks yaptığı zamanlar olmuş. Uzun zamandır da amcamla birlikte salonlarında boks, taekwondo, kung fu gibi spor branşlarında dersler veriyorlar. Kendisi sporun içinden geldiği için tamamen taekwandoya odaklanmamı destekliyor. Diğer taraftan annem ise 'Artık yeter yapacağını yaptın, Dünya Şampiyonu oldun, bunun daha üstü ne olabilirsin' diyor. Bir de yeni hareketler denediğimiz için devamlı sakatlığımız oluyor. Kıyamıyor hiç bana. Ama ben anneme istediğimin bu olduğunu ve devam edeceğimi anlatıyorum. İkisi de farklı düşünseler de sonuç olarak benim kararıma saygı duyuyorlar" dedi. 

 

 

2016 yılındaki Dünya Şampiyonası öncesi bir sakatlık yaşayan Kübra buna rağmen pes etmediğini ve çalıştığı koreografi ile kendisine avantaj sağladığını söylerken, asla rehavete kapılmadığını da belirtti.

‘Türk kadınının her şeyi yapabileceğini göstermiş oldum’

2017 yılında takım arkadaşı Emirhan ile birlikte Dünya Şampiyonu olan Red Bull sporcusu Dağlı, ‘Onu asla yarı yolda bırakmam. O dönemler bu başarıdan dolayı beni bir yere çağırdıklarında 'Emirhan da gelmek zorunda' diyordum. Ödül veriliyorsa da 'Sadece bana değil ona da vermeniz gerekiyor' diyordum. Tabii ki ‘Yılın Kadın Sporcusu’ gibi bir ödülde tek alırım. Ama onun dışında başka bir ödül varsa Emirhan’ı kesinlikle işin içine koyarım" şeklinde konuştu.

Dünya Şampiyonu olup ismi duyulduktan sona herkesin kendisine insanların yazdığı olumsuz yorumlarını okuyup 'İyi misin' diye sorduğunu belirten Kübra, Peru’da internet çekmediği için 1 gün boyunca haberlerden uzak kaldığını söyledi. Bir anda Dünya Şampiyonu olduğu haberinin yayıldığını gördükten sonra ise "İnsanlar ikiye bölünmüş gibiydi. Bir kısmı beni tebrik ederken diğer kısmı 'Sen nasıl kapalısın? Kapalısın ama nasıl tekme atıyorsun? Hale bak İslam’ı yerle bir ettin' gibi yorumlar yapıyordu. Oysa ki ben orda Türk kadınının her şeyi yapabileceğini göstermiş oldum. Çok fazla bu tarz yorum yazıldı ama ben bir noktadan sonra bunlara çok takılmamayı öğrendim" dedi

"Uçamıyorsan, koş…’

Uçamıyorsan, koş; koşamıyorsan, yürü. Eğer yürüyemiyorsan, sürün ama hareket etmeye devam et" sözünü hep kendine tekrarlayan Kübra için başarının formülleri arasında hedef belirlemek, olumsuz etkileyecek yorumları duymamak yani gerektiğinde sağır olmak, çok çalışıp çok tekrar etmek, mütevazı olmak, işini sevmek ve takım ruhunu yaşatmak bulunuyor. Red Bull sporcusu Kübra Dağlı kendini en çok uçan tekme atarken özgüvenli ve güçlü hissettiğini söylerken "Uçan tekme attığımda çok sıçrıyor gibi görünüyorum. Sahayı iyi doldurduğumu hissediyorum" ifadelerini kullandı

Sporculuk yaşamında 17 yaşındayken antrenör Özlem Esin Hakikatlı ile tanışmasının ardından değiştiğini belirten şampiyon sporcu "O güne kadar ne yapıyorum diye sorgulamıştım kendimi. Hoca ilk kez antrenman yaptığımız gün hedefimi sormuştu. 'İstanbul Şampiyonu olmak' demiştim, gülmüştü. Hedefimi bu kadar küçük tutmamam gerektiğini, günün birinde Dünya Şampiyonu olabileceğimi söylemişti. Ben inanamamıştım tabii. O gün ilk kez biri bana hedeflerle ilgili konuştu. Gidip dünya şampiyonlarını araştırdım, izledim. Bir deftere eksikliklerimi, artılarımı yazdım. Evde yapmak için kendime antrenman programı oluşturdum. Evde avize kırdığım için apartmanda antrenmanlar yapmaya başladım. Ara hedefler koydum kendime. Gerçekten o zaman hissetmiştim adım adım ilerlemeye başladığımı’ diye konuştu.

‘Önemli oan sevdiğiniz işi yapmak’

Kendisini mental açıdan objektif bir şekilde değerlendiren Kübra Dağlı hem güçlü hem güçsüz yönlerinin olduğunu farkından olduğunu belirtirken şunları söyledi:

"Bu çok kötü bir şey aslında. Beni aşağı çekiyor. Mental olarak eksikliklerim var. Antrenmanda bir hareketi çıkartacağımız zaman ilk ben çıkarıyorum. Ama sonrasında da herkes yaparken ben yapamıyorum, çünkü içimde hep bir korku oluyor bir daha yapabilecek miyim acaba bu hareketi diye. Bana insanlar kötülük yapsa da ben onlara karşı bir ağırlık koyamıyorum. Sınır koymakta zorlanıyorum. Hemen yumuşayabilirim ve aslında bu bana zarar veriyor. Şampiyon olamadığı için pes eden birçok sporcu var. Halbuki önemli olan sevdiğimiz işi yapmak. Bana taekwondonun her kısmı zevk veriyor. O süreç de güzel, antrenmanlar da güzel. Başarı eğer o süreci verimli geçirirsen elbet geliyor. Sadece ne zaman geleceği belli olmuyor. O yüzden ben durmadan çalışmaya devam ediyorum.’

Haberin devam için tıklayınız.

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • İzmir 9 ay önce Şikayet Et
  Teşekkür ler çok güzel başarıların devamı dilerim. Yolun açık olsun Güzel kardeşim
  Cevapla
 • yıldırım 10 ay önce Şikayet Et
  Bu red bul felan hikaye alkol ün ismini değiştirip değişik isimler altında piyasaya sürmeye çalışıyorlar. Müslüman uyanık ol . Başörtülü birisine böyle bir firmaya reklam olmak yakışmamış. Spor güzel fakat islamın dışına çıkmamalı
  Cevapla
 • misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Ne alakasi car terbiyesizlik yaptiginiz Basi acik kapali o sponsor olmus Bo's Bo's konusma Sana da kalmadi insanlarin basinin ortusu nu birseye bulastirarak konusmak. Sen sponsor ol o zaman gorelim.
  Cevapla
 • selime 10 ay önce Şikayet Et
  hah bir bu eksikti elinde ki içecek de nesi
  Cevapla
 • Yunus 10 ay önce Şikayet Et
  Red Bul'un sporcusu da onun için.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Yenisi geliyor! Atmaca Seyir Füzesi karadan atılan füzeleri de imha edecek
Ege'de kriz çıkartacak açıklama: Bu asla gerçekleşmeyecek, Türkiye söz hakkına sahip değil