Türkiye'de yapıldı, 20 ülkede canlı yayınlandı

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde ilk kez robotik yöntemle organ nakli ameliyatı yapıldı. Merkezde yapılan nakil 20 ülkede canlı olarak yayınlandı.

GİRİŞ 07.12.2019 18:19 GÜNCELLEME 07.12.2019 18:19
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Günleri 2019 kapsamında merkez müdürü Başhekim Prof. Dr. Bülent Aydınlı başkanlığında gün içinde bir dizi organ nakli ameliyatı gerçekleştirildi.

 

Merkezde ilk kez kullanılmaya başlayacak "Da Vinci" robotunun operasyonda kullanılması açılışına, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Ünal ve organ nakli merkezinin kurucusu Turcer Karpuzcuoğlu ile çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

Açılışın ardından Hisdistan'dan gelen Prof. Dr. Rajesh Ahlawat yönetimindeki cerrahlar, merkezde ilk kez organ naklinde kullanılmaya başlanan "Da Vinci" robotuyla operasyona başladı.

20 ÜLKEDE CANLI YAYINLANDI


 

Merkezde yapılan nakil 20 ülkede canlı olarak yayınlandı. Ekipteki cerrahlar ve Prof. Dr. Ahlawat, canlı yayından gelen soruları yanıtladı.

Prof. Dr. Ahmet Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkede son zamanlarda önemli organ nakli ameliyatlarının gerçekleştirildiğini söyledi.

Daha önce kendisinin de Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezinde eğitim aldığını anlatan Tekin, şunları kaydetti:

"Burası benim için ayrı bir öneme sahip bir yer. 2016-2017'de organ nakliyle ilgili eğitimimi bu merkezden aldım. O tarihten bu yana hastanede çok büyük gelişmeler olmuş ve çok güzel bir organ nakli merkezi haline gelmiş. Organ nakli merkezinde Hintli bir cerrah tarafından ilk kez robotik yöntemle organ nakli yapılıyor. Ülkemizde tek tük yapılıyor ama bundan sonra rutin olarak yapılacak. Burada yapılan ameliyat canlı olarak internetten izlenebiliyor ve bu da ülkemizin sağlık alanında iyi gelişmelerini gösteriyor."

YORUMLAR 20
 • Yerli 9 ay önce Şikayet Et
  Da vinci ismi olmamış bizim o kadar değerli tıp alanında Doktorlarımız vardı.
  Cevapla
 • Mehmet 9 ay önce Şikayet Et
  Yapay organ yapmaya daha çok emek harcasalar daha çok insan hayata tutunur.
  Cevapla
 • Cihat 9 ay önce Şikayet Et
  Herseyi bati medeniyeti buldu saniyosunuz.da vinci,nin bir cok bulusu ibn cezirinin icatlari oldugunu bilmiyosaniz cok yazik olur,basta robotlar olmak uzere
  Cevapla
 • mad 9 ay önce Şikayet Et
  Organ alınan insanları ameliyat masasına bağladıkları doğrumu? Bunun nedeninin organ olinan insanın daha ölmediği için acılar çektiği ve kivrandigi.
  Cevapla
 • Cahil 9 ay önce Şikayet Et
  Beyin ölümü gerçekleşen bir insan hiçbir beyin fonksiyonunu acı tatlı ses görme koklama gerçekleştiremez sadece kalbe bağlı kısa bir süre daha bazı organlar canlı kalıe
  Cevapla
 • İsa 9 ay önce Şikayet Et
  Tebrik ediyorum günü verici ama da vinci adı hoşuma gitmedi
  Cevapla
 • Murat 9 ay önce Şikayet Et
  Neden hosuna gitmedi davinci ismi sende teknoloji olsaydi makineyi yapsaydin isminide istedigin sekilde isimlenirdin 2000 yılında amerikada yapildi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Elektrikli otomobillerin her 50 park yerinden birinde şarj istasyonu zorunlu olacak
Koronavirüste alarm! Uzmanlardan kritik uyarı: Herkes hastanelere koşacak