Bakan Koca gece yarısı ziyaret etti telefonlara kendisi çıktı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca bu gece yarısı İstanbul 112 Avrupa Yakası Komuta Merkezini ziyaret etti. 112 Komuta merkezine gelen çağrıları cevaplayan Bakan Koca 112 Acil Ambulans Sistemi’nin 25. kuruluş yılını telsizden kutladı. Bakan Koca 112 Merkezini ziyaretinin ardından Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servislerini de ziyaret etti.

GİRİŞ 09.12.2019 10:47 GÜNCELLEME 09.12.2019 12:44
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca gece yarısı İstanbul 112 Avrupa Yakası Komuta Merkezini ziyaret etti.

 

 

Gece yarısı habersiz olarak komuta merkezine gelen Bakan Koca'yı karşısında gören 112 çalışanları şaşkınlarını gizleyemedi.

Bakan Koca komuta merkezinden bulunan çalışanlarla yakından ilgilenerek tek tek konuştu. Komuta merkezinin çalışmaları hakkında bilgi de alan Bakan Koca operatör koltuğuna oturarak bir telefon çağrısına da cevap verdi.

 

 

Tıpkı bir 112 çalışanı gibi hastanın tüm şikayetlerini soran Bakan Koca ambulansı da bizzat kendisi yönlendirdi. Öte yandan telsizle tüm 112 çalışanlarına anons geçen Bakan Koca, 112'nin 25. yılını kutladı.

112'NİN MARKALAŞMASI GEREKİYOR

Bakan Koca ziyaretin ardından 112 Komuta Merkezi çalışanlarıyla çay içerek onların sorunlarını dinledi. Burada çalışanların sorularına da cevaplandıran Koca “112 Çağrı merkezinin öneminin net hissedilmediğini düşünüyorum. Eğer hissedilmiş olsaydı. Yüzde 68'lik bir oranla olmadık çağrılar olmazdı. Ne kadar önemli iş yapıldığı bilinse yüz kişiden biri bile gereksiz çağrı için aramıyor olurdu. Burada ne kadar hayati bir iş yapıldığı hayat mücadelesi veren bir kişiye ulaşma noktasında bir gayret içerisinde olan bir ekibi meşgul etmenin neye mal olabileceğini hissedememe bilememe Çünkü sizin neti ne kadar yaptığınızı ve bu mücadelenizin net anlatılmadığı veya bilinmediği kanaatindeyim. Bu hem sağlık çalışanları için kısmen geçerli ama vatandaşımızın da bunu çok net hissetmediği kanaatindeyim. Bizim ilk yardım acil hizmetlerinde 112'nin ne kadar fonksiyonel ve hayati bir iş yaptığını her geçen gün hissettirilen ve 112'de her geçen gün hizmetiyle bir şekilde markalaşması gerektiği kanaatindeyim” diye konuştu.

Kuruluşundan itibaren 112 Komuta Merkezinde görev yapan Dr. Sema Selvioğlu Türkiye'de ki acil ambulans hizmetlerinin geldiği noktadaki başarıyı anlattı.

"GÖZLERİM DOLARAK İZLİYORUM"

Dr. Selvioğlu geçmişte eğitim için gittiği Almanya'da gördüğü 112 çalışmalarını hayranlıkla izlediğini ancak şimdi ülkemizde bunun çok daha ileri seviyede yapıldığını gördüğünde duygulandığını belirterek “Eskiye baktığımızda o kadar büyük bir değişim oldu ki ben gözlerim dolarak izliyorum. Almanya'da 2000 yılında eğitime gittiğimde ilk nöbetimde gittiğim vaka trafik kazasıydı. Çevre yoluna helikopter iniyordu. Ben hayretler içerisinde fotoğraflar çektim. Türkiye'ye döndüğümde sunumlar yaptım. Biz de helikopter başladığından itibaren hemen her gün vaka çıktığında helikopter kaldırıyoruz. Bu benim için çok büyük bir gurur kaynağı ben bunu anlatamam. Ben ilk başladığımda obez vakalarına giderdik. Obeze gittiğimizde sedyeyi çıkartırdık alta battaniye yayardık ondan sonra ancak hastayı alırdık bütün mahalleye taşıtırdık şimdi obez ambulanslarımız var” dedi.

"SEN DE BENİM BİR OĞLUMSUN"

Bakan Koca yaklaşık 2 saat kaldığı 112 Avrupa Yakası Komuta Merkezinden ayrılarak önce Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisini ardından da Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisini ziyaret etti. Bakan Koca acil servislerde bulunan hemen herkesle konuşarak sorunlarını dinledi. Acil serviste tedavi gören yaşlı bir kadın Bakan Koca'ya “Sen de benim bir oğlumsun” diyerek sevgisini dile getirdi.

ETİKETLER
112 acil
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • VATANDAŞ 1 yıl önce Şikayet Et
  önce acil servis yükü azaltılmalı ve 112 ambulans kullanım bu kadar kolay olmasıda doğru değil millet taksi yerine kullanıyor. 1 haftadır burnu akanda acile gidiyor 3 aydır kaşınıyorum diyende ...acil yeşil olan muayenesi sevksiz gelen hastalar için en az 15-20 lira olmalı...önce aile hekime gitmeyi öğrenmeli bizim millet...gerçekten acil olan sarı kırmızı alan muayenesi ücreti düşük tutulmalı o zaman hastaneler rahatlar...gereksiz tetkik ilaç durumu azalır.millet bir serum takınıp çıkacam modunda ..sudan farkı olmadığını anlatmak lazım....
  Cevapla
 • yazık 1 yıl önce Şikayet Et
  her şeye ambulans isterler, yalan çağrı yaparlar.....
  Cevapla
 • kaleli 1 yıl önce Şikayet Et
  hastahaneler in durumu çok kötü gidinde bi bakın hasta birilerini gönderinde hallerine bi bakın yazık bu insanlara kırıkkale hastanelerine bakın doktor yok bölüm yok
  Cevapla
 • ökkeş 1 yıl önce Şikayet Et
  ankara da ibni sina hastenesinde geçen hafta bir arkadaşımızın eşine nisan ayına mr randevusu verilmiş. MR sırası çok uzak tarihler. buna çözüm bulun 4 aya hasta ölür gider be
  Cevapla
 • ümit 1 yıl önce Şikayet Et
  Her önüne gelen markete gelir gibi gelirse uzak olur tabi. Hizmete erişim mesafeli ve ücretlli olmalı....
  Cevapla
 • birol 1 yıl önce Şikayet Et
  bakan olarak değil padişahların yaptığı gibi tepbirli kıyafet giyin halk gibi gezin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Yeni altın rezervinin değeri belli oldu! Tarih verildi, heyecan başladı
Sokak ortasında öldüresiye döven cani hakkında karar!