Bakan Akar'dan S-400 müjdesi!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400'den vazgeçmek diye bir şeyin söz konusu olmadığını belirterek, "Bu sistem varken nasıl bir çözüm bulabiliriz bunun üzerinde durmamız gerekiyor." dedi.

GİRİŞ 11.12.2019 10:10 GÜNCELLEME 11.12.2019 10:55
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Bakan Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin korunması ve kollanması için uzun menzilli, bölgesel hava ve füze savunma sistemi S-400'ün tedarik sürecinin devam ettiğini söyledi. S-400'lerin bir filosunun geldiğini belirten Akar, bir filonun iki bataryadan ibaret olduğunu ifade etti.

İki bataryanın Türkiye'ye intikalinin tamamlandığını ve kuruluş aşamalarının devam ettiğini dile getiren Akar, şöyle konuştu: "Kuruluş derken yerleri bakımından değil, bunlar kurulacak, testi, çalışması yapılacak. Personel eğitimi devam ediyor, aralık sonunda bitmesi bekleniyor. Personelimiz şu anda Rusya'da onlar gelecek onların öğretmen bölümü var, ilave eğitim alacaklar. O öğretmenler, gelip Türkiye'deki personeli eğitmeye devam edecek ve muhtemelen de bahar 2020'de gerçekten bu kurulum gerçekleşecek ve faaliyetler yürütülmeye başlanacak. Bu konuda çalışmaları sürdürüyoruz. İkinci bir filo için de ilgili arkadaşlarımız çalışmalarını, görüşmelerini sürdürüyor.

HİSAR VE SİPER

Bizim bazı kriterlerimiz var, bu kriterler çerçevesinde yani teknoloji transferi, ortak üretim, bunların ortak ihracatı, teknolojinin gelişmesi, modernizasyon vesaire bunlar yapılırken bizim bir tarafta Hisar diğer tarafta Siper hava savunma sistemlerimiz de çalışmalarını sürdürüyor. Bunlar da önümüzdeki dönemde inşallah kendi milli ve yerli üretimimiz olarak ortaya çıkacak, silahlı kuvvetlerimizin hizmetine verilecek. Bir tarafta S-400 tedariki diğer tarafta da milli ve yerli üretim çalışmamız iki banttan devam ediyor." -

"ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE BİR GELİŞME BEKLİYORUZ"

Akar, S-400'ün getirdiği problemleri yönetmek konusunda tüm taraflarla ilişkileri sürdürdüklerine işaret ederek, bu konuda maksadın Türkiye'yi ve milleti savunmak olduğunu, bunun ardında başka herhangi bir şey aramamak gerektiğini aktardı. NATO üyesi ülke olarak ABD ve diğer ülkelerle irtibatlarının devam ettiğini anlatan Akar, "ABD'nin bizim stratejik ortağımız olduğunu, stratejik ortaklık ruhuna uygun hareket etmelerini beklediğimizi de tekrar tekrar dile getiriyoruz. Artık bu sistemden vazgeçmek diye bir şey söz konusu değil. Bu sistem varken nasıl bir çözüm bulabiliriz bunun üzerinde durmamız gerekiyor." şeklinde konuştu.

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Isimsiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah bu katil amerikaya firsatvermesin
  Cevapla
 • mevlüt 1 yıl önce Şikayet Et
  S400 konusunda sorun çıkaran Abd, bu soruna çözüm olarak ancak TESLİMİYET kabul edilebilir diyorlar. Boşverin bakanım, S400 çalıştır, kur. Ne olacaksa olacak, geri adım atmayın ve boş yere yumuşak cümleler kurmayın bu konuda.
  Cevapla
 • Nedim 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz hiç zaman kaybetmeden asker gönderelim ve askeri üss kuralım.ve silahlarımız orda deneye biliriz haftere karşı.gönüllü arıyorsanız gitmek için ben hazırım
  Cevapla
 • BİZce 1 yıl önce Şikayet Et
  Libya Ulusal Mutabakat Hükumetini terörist Hafter güçlerinin hava saldırılarına karşı korumak için Hisar ve Siper hava savunma sistemlerini Libya’ya kurun. Böylece hem Türkiye ile çalışan Libya hükumeti ciddi manada korunmuş, hem de milli hava savunma sistemleri gerçek savaş ortamında test edilmiş olur.
  Cevapla
 • Büyük Türkiye 1 yıl önce Şikayet Et
  doğru diyon kardeşim de korkmaya gerek yok onlar bir halt edemez
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kriz fırsata döndü! Çin hareketlenmeye başladı: Türkiye'ye güçlü dolar girişi olacak
Yunanistan, para ve kıyafetlerini aldığı göçmenleri dövüp, Türkiye'ye itti