Dışişleri Bakanlığından ABD Senatosu'na tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD Senatosu'nda Türkiye'ye yönelik yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısının Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edilmesine sert tepki gösterdi. Bakanlık, kabulün hangi nedenle olduğunu bilindiğini belirterek "Bunun nedeni, uzun zamandır itinayla hazırlanan projeye indirdiğimiz ağır darbeden kaynaklanan derin hayal kırıklığıdır." ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığından ABD Senatosu'na tepki
Dışişleri Bakanlığından ABD Senatosu'na tepki
GİRİŞ 12.12.2019 01:46 GÜNCELLEME 12.12.2019 02:46
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı, ABD Senatosu'nda Türkiye'ye yönelik yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısının Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edilmesine sert tepki gösterdi.

 

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Barış Pınarı Harekatımız ve S-400 sistemi gerekçesiyle ülkemize yaptırım uygulanmasını öngören bir yasa tasarısının ABD Senatosu’nun Dış İlişkiler Komitesi’nde hangi saiklerle kabul edildiğini biliyoruz. Bunun nedeni, uzun zamandır itinayla hazırlanan projeye indirdiğimiz ağır darbeden kaynaklanan derin hayalkırıklığıdır.

Son dönemde Kongre’nin her iki kanadında iç siyasi hesaplarla yürütülen ve Türkiye aleyhtarı malum çevrelerce de desteklenen girişimler, milli güvenliğimizle ilgili egemen kararlarımıza saygısızlığın yeni bir tezahürüdür. Bu girişimler, Türk-ABD ilişkilerine zarar vermenin ötesinde bir işlev görmemektedir.

 

 

Temsilciler Meclisi’nin 29 Ekim’de kabul ettiği benzer içerikli bir yasa tasarısına gerekli tepkiyi vermiştik. Bu kez Senato’nun gündemine alınmaya çalışılan tasarı, yaptığımız izahatların anlaşılmak istenmediğini gösteriyor.

ABD Kongresini, Türk-ABD ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik olarak geçtiğimiz haftalarda en üst düzeyde teyit edilen ortak hedeflerimize zarar vermeyecek yapıcı bir tutum benimsemeye ve aklıselimle hareket etmeye çağırıyoruz."

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Mehmet 9 ay önce Şikayet Et
  NATO üsleri devre dışı bırakılmalı
  Cevapla
 • Selami 9 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel bir açıklama, onlar sinsice plan yaparken biz kartlarımızı açık oynuyoruz.
  Cevapla
 • MUTLU 9 ay önce Şikayet Et
  Rusya İranla daha çok işbirliği ticaret
  Cevapla
 • yavuz 9 ay önce Şikayet Et
  bizim de boş lafları bırakıp abd ye yaptırımlar yapmamız lazım, abd ve benzerleri bu dilden anlar..
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Harika laf sokmuş bizimkiler, helal olsun. Bize yapmaya çalıştıģınız herşeyi biliyoruz demişler
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Vaka patlaması yaşanan İngiltere'den son dakika koronavirüs kararı
Son dakika: Mesut Yılmaz'ın hayatını kaybettiği iddiasına yalanlama!