Uludere'de çok konuşulacak düğün kararı

Şırnak'ın Uludere ilçesinde düğünlerde israfın önüne geçilmesi amacıyla alınan kararla artık en fazla 35 bin lira değerinde altın alınacak. Kararla düğün yemekleri kaldırılırken, 3 gün süren eğlence de 2 güne düşürüldü.

Uludere'de çok konuşulacak düğün kararı
Uludere'de çok konuşulacak düğün kararı
GİRİŞ 12.12.2019 15:33 GÜNCELLEME 12.12.2019 15:34
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Uludere ilçesine bağlı Uzungeçit beldesinde düğünlerde oluşan israfın önüne geçmek için 9 maddelik karar alındı. Uzungeçit Belde Belediye Başkanı Cemil Yıldız, Jandarma Karakol Komutanı Savaş Karakurt, imamlar, muhtarlar ve kanaat önderleri bir araya gelerek aldıkları kararları imzaladı. Karara uymayanların düğünlerine katılım sağlanmayacağı bildirildi.

 

 

Alınan kararlar arasında düğünde daha önce damadın aldığı 150 bin lira değerinde altın uygulamasını kaldırılarak damat artık en fazla 35 bin lira değerinde altın alacak. Kararda dinen uygun olmadığından çiftlere nikah kıyılmadan önce dış çekim yapılması yasaklanırken, nikah kıyıldıktan sonra dış çekimlerin serbest olacağı belirtildi. Düğün yemeklerinin de kaldırıldığı bildirilen kararda, sadece misafirlere yemek ikram edileceği belirtildi. 3 gün süren düğün süresi ise 2 güne düşürüldü.

'GENÇLERİMİZİN ÖNÜNÜ AÇMIŞ OLDUK'

 

 

Uzungeçit Belediye Başkanı Cemil Yıldız, kararı herhangi bir dayatma sonucu almadıklarını belirterek vatandaşın özgür iradeleri ve köy heyetinin kararı sonucu olduğunu söyledi.

Yıldız, "Yıllar önce başlık parasını kaldırmıştık. Ancak yine de düğünlerde çok masraf yapılıyordu. Bunun önüne geçmek için köy heyeti bir karar almak istedi. Bizler de belediye olarak halkımızın bu güzel kararında yer almak istedik. Kanaat önderlerimizle beraber gençlerimizin önünü açmış olduk. Evlenmek isteyenlerin borç batağına düştüğünü gördük. Biz bunun önüne geçmek için kararımızı aldık" dedi.

 

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Özgür 7 ay önce Şikayet Et
  Uluderenin geneli için geçerli olsaydı daha iyiydi bu haberi duyan gençler uzun geçitlilerin damadı olmak için kuyruk olmuş vaziyette
  Cevapla
 • Adle 7 ay önce Şikayet Et
  Nerden ğeliyor bunlar acaba.
  Cevapla
 • martli 7 ay önce Şikayet Et
  35 bin azmi???
  Cevapla
 • Özgür 7 ay önce Şikayet Et
  Biz uludere genç leri olarak 50 bine de razıyız bin şükür
  Cevapla
 • Ahmet 7 ay önce Şikayet Et
  Yemeksiz düğün mü olur! Sünnet olan velime ( düğün yemeği) olmali!
  Cevapla
 • Altın 7 ay önce Şikayet Et
  Siz bu Uludere nin adını değiştirin. Altindere yapın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Orta ve kısa vadede altında beklenti! Yükselecek mi, düşecek mi?
Suikast timi Kanada'da! (07 Ağustos 2020 Cuma Günün Önemli Gelişmeleri)