İstanbul için son dakika kar yağışı açıklaması geldi

Son dakika haberi: İstanbul'a kar yağacak mı? Geçtiğimiz sene İstanbul'a yılın ilk karının düştüğü bugün de vatandaşlar beyaz örtülü bir sabaha uyanacakları günün hayalini kurmaya başladı. Uzun süredir kurak bir havaya teslim olan İstanbul için kar yağışı olacak mı sorusuna meteorolojiden yanıt geldi.

GİRİŞ 12.12.2019 18:04 GÜNCELLEME 13.12.2019 23:38
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Meteorolojiden gelen son dakika haberine göre; İstanbul'da karlı bir havanın ne zaman görüleceği, aralık ayında kar yağacak mı soruları yanıt buldu. Yurdun büyük bir kesiminde etkili olan karlı havanın megakentte ne zaman etkisini göstereceği henüz netlik kazanmazken konuyla ilgili en yetkili mercilerden son dakika açıklaması geldi.

 

 

GEÇEN YILA GÖRE...

İstanbul Üniversitesi Uçak ve Uzay Mühendisliği Meteoroloji Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Hüseyin Toros, son 9 yılın en sıcak ve kurak aylar olarak tarihe geçtiğini belirterek, şunları söyledi: "Geçtiğimiz Kasım ayı çok sıcak ve kurak geçti. 2010 yılı sonrası en sıcak ve kurak ay olarak tarihe geçti. Türkiye genelinde de bu şekilde. 90’lı yıllarda susuz dönemi yaşayanları kasım ayının ve bu ayın yağışsız geçmesi korkutuyor. İstanbul’da yağan yağışların yüzde 15’i Aralık ayında yağıyor. Yüzde 12’si de Kasım ayında yağıyor. Yani İstanbul’a yıl boyunca yağması gereken yağışın çeyreği kasım ve aralık ayında yağıyor. Ancak bu yıl bunu göremiyoruz. Şu an günlük güneşlik bir hava var. Gömlekle dolaşan insanları görüyoruz. Halbuki bu tarihlerde insanların mont içinde soğukla karşı kaşıya kalması gerekiyordu"

 

 

Bir şehir dondu! Termometre -22 dereceyi gördü

ARALIK AYINDA İSTANBUL'A KAR YAĞACAK MI?

Prof. Dr. Toros, “Mevsimsel tahminlere baktığımızda da önümüzdeki günlerin sıcak geçeceği tahminleri yapılıyor. Bundan 10 gün önce İstanbul’da 15 Aralık’ta kar tahminim vardı ancak şu anda baktığımızda İstanbul’da aralık ayında kar yağışı ihtimalinin çok düşük olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki çarşamba günü yağış gelebilir ama gelecek yağış da çok düşük olacak. Bunların hepsi bir araya geldiği zaman ise İstanbul gibi mega şehirlerde su kaynakları çok verimli kullanılması gerekiyor. Şimdiden önümüzdeki dönemler için çözüm arayışlarında olmalıyız" diye konuştu.

Ocak ve şubat aylarını değerlendiren Toros, “İklimin kendi içerisinde salınımları vardır bazı dönemlerde kurak ve sıcak bazı dönemlerde yağışlı geçebilir. Ancak bizi korkutan son 100 yılda dünya genelinde sıcaklıklar 1 derece arttı. Benzer artışı Türkiye’de de görüyoruz. Mevsimsel uzun tahminlere baktığımız zaman normal üzerinde sıcak geçeceğini hatta önümüzdeki ocak ve şubat ayılarının da mevsim normalleri üzerinde sıcaklıklar gözüküyor tahminlere göre. Ancak uzun vadeli tahminlerde yanılma payı yüksektir. İstanbul’da ortalama 123 milimetre, ocak ayında ise 105 milimetre yağması gerekiyor. Ama gidişata göre bunun altında kalacağız gibi gözüküyor" ifadelerinde bulundu.

Antalya için 'Kırmızı alarm' verilmişti! Yeni açıklama geldi

“HER ŞEY ZAMANINDA GÜZEL"

Vatandaşların beklentisi ise kar yağışı ve hastalıkların azalması yönünde. Fevziye İspir, “Kar gelecek gibi görünmüyor. Keşke yağsa. Yağmur da yok. Barajlar boşaldı. Susuzluk olma ihtimali yüksek. Kar da hiç ufukta görünmüyor. Hastalıklar çoğaldı. Herkes hasta. Her evde üç dört tane hasta var. Karın mikropları öldürme özelliği var. Lapa lapa kar yağsa keşke. Mevsimi yaşamak lazım. Mevsimi yaşamayınca hastalıklar artıyor, tabiatın dengesi bozuluyor. Her şey zamanında güzel" dedi.

Şevkiye Battal ise “Keşke kar yağsa da hastalıklar azalsa. Torunlarım var hasta oluyor okula gidemiyorlar. 12’nci aydayız. Kar mevsimi, kar yağsa daha iyi olur. Mevsimler değişti, iklim değişti. Bu vakitlerde her zaman kar oluyordu. Kasımda her zaman yağmur yağar havalar soğurdu. Şimdi maalesef öyle bir şey yok" diye konuştu.

İSTANBUL HAVA DURUMU

ETİKETLER
haber istanbul kar
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Mubarek karada beyaz kabus denirmi okumus cahiller
  Cevapla
 • Eden bulur 2 yıl önce Şikayet Et
  Ey İstanbul Ak partinin bereketini çok zor göreceksiniz o kadar hayırlı hizmetlere karşı siz OY VERENLER ne yaptınız hizmetsizliğe oy verdiniz..
  Cevapla
 • C.Türk 2 yıl önce Şikayet Et
  İstanbullu Kar mar beklemesin? Çünkü İstanbul Seçimlerinde İstanbula İmamoğlu ile <Mart Karı> yağdı? :))
  Cevapla
 • C.Türk 2 yıl önce Şikayet Et
  Cem kardeş? İstanbulun CHP,nin Oy deposu Trakyaya komşu Köylü ilçelerinde isen Mart Kar,ı gibi inen % 400 Su Finansal Ayarlaması Hayırlı uğurlu olsun? :)).
  Cevapla
 • Cem 2 yıl önce Şikayet Et
  Doğru söylüyorsun ülke ye yıllardır mart karı yağıyor 1 sene de İstanbula yağsın kardeş bişey olmaz
  Cevapla
 • ahmet uslu 2 yıl önce Şikayet Et
  Aylarda her sene kayma var tahmini ocak ayinda kar yagar gibi
  Cevapla
 • Mert 2 yıl önce Şikayet Et
  Vatana ihanetin bedeli ağır olur.hani nerede kar yağdığında beyaz esaret geri döndü.beyaz kabus geri geldi diyenler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Erdoğan müjdeyi verdi! Muhtar maaşları asgari ücret seviyesine yükseltildi...
Akşener'in kürsüye çıkardığı isim bakın kim çıktı!