11 yıldır arıyordu, ceviz ağacının dibinde buldu! Banka kasasında saklıyor

Antalya'nın Kaş ilçesinde çiftçi Mehmet Güngör (81), 2008 yılında bahçesine düşen meteoriti (göktaşı) 11 yıl sonra ceviz ağacının dibinde buldu. Güngör, "Havada patlama oldu. Patlamadan sonra bana doğru cismin geldiğini gördüm. Eve kaçtım. Benim tarlaya düştüğünü biliyordum. 11 senedir arıyordum. Kırıkkale Üniversitesi'nden Mehmet Yeşiltaş hocam, meteor taşı olduğunu söyledi" dedi.

11 yıldır arıyordu, ceviz ağacının dibinde buldu! Banka kasasında saklıyor
11 yıldır arıyordu, ceviz ağacının dibinde buldu! Banka kasasında saklıyor
GİRİŞ 25.12.2019 11:01 GÜNCELLEME 25.12.2019 11:04
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Kaş'a bağlı Çeşme Mahallesi'nin 25 yıl muhtarlığını yapan Mehmet Güngör, Oluklar Yaylası'ndaki 10 dönümlük arazisine ceviz bahçesi kurmaya karar verdi. Güngör, 2008 yılının Kasım ayı ortalarında araziye ceviz fidesi dikerken doğa olayıyla karşılaştı. Bir akşam saat 20.30 sıralarında evden çıkan Güngör, patlama sesi duydu. Üzerine doğru cismin geldiğini gören Güngör, eve kaçtı ardından yine yakınlardan patlama sesi duydu. 

 

 

CEVİZ AĞACININ DİBİNİ KAZARKEN BULDU

O günden sonra yaşadığı olaya neyin neden olduğunu araştıran Mehmet Güngör, arazisinde ve çevrede aramalar yaptı. Mahalledekilerin 'Muhtar delirmiş' dediği Güngör, yaklaşık 11 yıl sonra olayı çözdü. Bahçesindeki ceviz ağaçlarının bakımını yapan Güngör, bir ağacın dibini kazarken değişik bir taş buldu. Taşın etrafındaki toprağın yanık olduğunu gören Güngör, 2008'deki olayı hatırladı. Taşı eve götüren Güngör, arkadaşının yardımıyla yaklaşık 80 gramını keserek incelenmesi için Çanakkale 18 Mart Üniversitesi bünyesindeki Meteorit Laboratuvarı'na gönderdi. Taş, Kırıkkale Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Yeşiltaş'a ulaştırıldı. Yapılan incelemeler sonucu taşın, meteorit olduğu tespit edildi. 3 gün önce de bu bilgi Mehmet Güngör'e iletildi. 

 

 

'BANKA KASASINDA SAKLIYOR'

Elinde bulunan 1070 gram ağırlığındaki meteoriti banka kasasında saklayan 6 çocuk babası Mehmet Güngör, "2008 yılında Kaş ilçesi Çeşme köyü Oluklar Yaylası'nda ceviz bahçesi diktim. Bahçeyi dikerken, evim var yaylada, evimde yattım. Kalktım, tuvalete çıktım. Saat 20.30 sıralarıydı. Bu arada havada bir patlama oldu. Patlamadan sonra bana doğru bir cismin geldiğini gördüm. Eve doğru kaçtım, bana zarar verecek diye. Benim tarlaya düştüğünü biliyordum. 11 senedir aradım, bulamadım. Bu sene 20 Kasım'da buldum. 'Buna kim bakıyor' diye sordum. Mehmet Yeşiltaş hocama gönderdik. O da taşın değerli olduğunu söyledi. 'Meteor taşı' dedi, 'tamam' dedi. Taşın ağırlığı 1 kilo 145 gramdı. 80 gramını oraya gönderdik. Şu anda 1 kilo 70 gram" dedi.

Mehmet Güngör, taşı bilim insanlarının önerileri doğrultusunda satacağını da söyledi. 

ETİKETLER
Antalya
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • caner 8 ay önce Şikayet Et
  iyi para ediyor uzayın derinliklerinden gelen servet arastırmalara uzayın derinliklerindeki yıldızların oluşumu ile ilgili araştırma yapan avrupalı bilim adamlarının işine yarar
  Cevapla
 • rutruso 8 ay önce Şikayet Et
  1 lira vereyim
  Cevapla
 • milli şuur 8 ay önce Şikayet Et
  bu ülkede böyle şeyler para etmiyor dayı sen bilim ve teknolojin olduğu rusya abd gibi büyük devletlere söyleyecen bunu
  Cevapla
 • yorum 8 ay önce Şikayet Et
  Milli şuur. bu nasıl milli şuur. Aşağılık kompleksi kokuyor.
  Cevapla
 • osman 8 ay önce Şikayet Et
  sat onu
  Cevapla
 • gakko 8 ay önce Şikayet Et
  vay be millet para para deyip neler peşinden koşuyor vahim bir durum ne zaman bu insanlar hep para kovalama peşini birakacak neye bakarsan bak ucu gidip paraya dayaniyor
  Cevapla
 • maalesef 8 ay önce Şikayet Et
  evet ne yazıkki markete manava kasaba pazara çarşıya gidince hal hatır değil para işe yarıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 40 virajlı kabus sona eriyor! 670 milyon liralık dev projede ikinci ışık görüldü
İstanbul için korkutan deprem uyarısı: Bu tarihe dikkat...