Hayrettin Karaman yazılarına son verdi

Yeni Şafak Gazetesi yazarı Hayrettin Karaman, yayınladığı "25 yıl sonra" başlıklı köşe yazısıyla yazılarına son verdi. Karaman, yazılarını hasta ve yorgun olduğu için bıraktığını belirterek "Pazar günleri bir köşede çıkacak “sorulara cevaplar” yazısı yazacağım." ifade etti.

Hayrettin Karaman yazılarına son verdi
Hayrettin Karaman yazılarına son verdi
GİRİŞ 30.12.2019 23:32 GÜNCELLEME 30.12.2019 23:32
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Yeni Şafak Gazetesi yazarı Hayrettin Karaman, 25 yıldır aynı gazetede yazdığı köşe yazılarına son verdi.

Karaman'ın son yazısı "25 yıl sonra" başlığıyla yayınlandı.

İşte Hayrettin Karaman'ın son yazısı:

1995’te Yeni Şafak’ta köşe yazmaya başladım. Benim köşe yazarlığım gazete ile de yaşıt. Allah çeyrek yüz yıl iyi kötü binlerce yazı yazmayı nasip etti, çok şükür.

Gazetemiz daha İslâmcı bir söylem ile çıkıyordu. 28 Şubat 1997’de olağanüstü toplanan Milli Güvenlik Kurulu, Refahyol hükümetine karşı, irtica bahanesiyle malum süreci başlattı. Hareket, ordu ve bürokrasi merkezli idi.

Uzun bir masada toplanmıştık, “Bundan sonra nasıl bir yol izlemeli” başlıklı konuyu konuştuk ve davamızı, “hukuk, insan hakları ve demokrasi” çerçevesinde ortaya koymaya ve savunmaya karar verdik. Başka gazetelerde yazan liberal demokrat, İslâmcı, muhafazakâr birçok yazar da gazetemizde yazmaya başladı. Sonra ülke tekrar demokrasiye dönünce yazarların bir kısmı kendi dünya görüşlerine daha uygun buldukları başka gazetelere geçtiler.

Beşerin yaptığı hiçbir iş bütün insanları memnun etmez. Beğenen olur, beğenmeyen olur. Her iki halin de birçok dini, ideolojik, maddi, siyasi… sebepleri ve saikleri vardır.

Yazılarıma tabii olarak müspet ve menfi tepkiler oldu. Bende iz yapan tepkiler ise maksadımı anlatamadığım veya yazılarımın maksadımın dışına çekildiği yahut da ideolojik bağnazlık yüzünden yapılan hakaretler ve küfürlerdir. Zaman içinde sinirlerimi yıpratmasın diye bunları takipten vazgeçtim.

Şu örnekleri hiç unutmuyorum:

“Çıplaklık Tacizdir” başlıklı bir yazı yazmıştım. Anlatmak istediği ise “iffetli yaşamak için nefsi ile mücadele eden insanları, aşırı soyunarak kamuya açık alanlara çıkmanın taciz edeceği” idi. Merak edip ulaşabildiğim tepki yazılarını topladım yüz sayfayı geçti. Üç türlü tepki vardı: “Hay Allah razı olsun” diyenler, muhafazakâr olmadıkları halde “yazar doğru söylüyor” diyenler (bunlardan oldukça serbest ve feminist bir hanım yazar “Doğru söylüyor, biz gösterip gösterip kaçırmaktan zevk alırız” demişti). Üçüncüye örnek birisi de “Bu gibi adamları demir kafes içine hapsetmek lazım” diye yazmıştı.

“Örtülü bayanların kamuya açık yerlerde bacak bacak üstüne atıp sigara tüttürmelerinin yakışmadığını, bunu yapanların karşı tarafa (açıklara, sosyeteye, modernlere) imrenmeye devam ettiğini” ifade eden bir yazı yazmıştım. Hem açıklardan hem de kapalılardan çok sert tepkiler aldım; hiç alakası yok iken işi “iffet” konusuna çektiler ve beni çok üzdüler.

Medyada yazma ve konuşmanın bir başka garip tarafı daha var. Bizim ülkemizde tv’de bir programa çıksanız veya bir gazetede yazsanız, asıl işiniz, ömrünüzü verdiğiniz çalışmaların size bahşettiği unvanlar unutuluyor ve “gazeteci yazar filan” diye anılır oluyorsunuz.

Hâsılı köşe yazarlığı çileli bir iştir, buna rağmen 86 yaşıma kadar yazmaya devam ettim. Şimdi artık hastayım ve yorgunum. Bu yüzden bu son yazıma kadar olduğu gibi köşe yazısı yazmayacağım, sıhhatim elverdiğince Pazar günleri bir köşede çıkacak “sorulara cevaplar” yazısı yazacağım.

Sormak isteyen okuyucularım şu e-mail adresine yazabilirler:

hayrettin.karaman@yenisafak.com.tr

Kimi yazılarım istemediğim halde hak etmeyen bazılarını incitmiş olabilir, onlardan affımı ve haklarını helâl etmelerini dilerim.

Elhamdülillah Müslümanım. Müslümanlar (müminler) her bağlantıdan önce ve üstte Allah’ın memurlarıdır; yani güçleri yettiğince Allah’ın emirlerine uymakla yükümlüdürler. Bu memuriyetten emeklilik, isti’fa olmaz, Allah korusun yoldan çıkanlar için kovulma olabilir. İşte bu sebeple her mümin, kendinden ve ailesinden başlayarak ulaşabildiği yere kadar İslâmî eğitim almak ve vermek durumundadır. Bu eğitimin bir aracı da konuşmaktır ve yazmaktır.

Tabii konuşmanın ve yazmanın şartları, usulü ve âdâbı vardır.

Bilerek konuşmak gerekir, yerinde konuşmak gerekir, kırmak ve yıkmak için değil yapmak ve ıslah etmek için konuşmak gerekir, konuşmak susmaktan hayırlı olduğu zaman konuşmak gerekir, dil ve üslup maksada uygun olduğu zaman konuşmak gerekir, insanoğlunun ağzından çıkan her kelime ebedî âlemde karşısına çıkmak üzere kaydediliyor; bu bilinç içinde konuşmak ve yazmak gerekir…

Allah’ım, dilimizi de günahtan koru, sözümüzü doğrult ve rızana aykırı olan bir kelimeye dahi imkân verme!

YORUMLAR 12
 • Ahmet Mehdi Duman 2 yıl önce Şikayet Et
  Kıymetli hocam Rabbim acil şifalar, sıhhat ve afiyetler versin.inşallah nice yıllar kıymetli yazılarınızdan,görüş ve düşüncelerinizden istifade ederiz. Allaha emanet olun.
  Cevapla
 • AydınAkyuz 2 yıl önce Şikayet Et
  Ismail kahraman,sen haber deki ya,arlar gibi olmalıydın,nabza göre şerbet,rama,an aylarında müslüman bir ya,ar normal zamanlarda hande yener,demet akalın gibi kadınları havaya çıkarmalıydın,yazılarında magazini çok sık kullanmalıydın,zengin islamcıların lux avrupa,abd tatillerinin güzelliğini kaleme almalıydın, zengin islamcı bayanların zevkli ve pahalı başörtülü fotoğraflarına övgüler duzmeliydin,geri kafalı islamcı yazarlık yapilirmi bu devirde, cenneti garanti altına almış luc erkekleri ve bayanları neden yazarsın, renk değiştirmeyi öğrenemedin gittin be yazar abi...
  Cevapla
 • yamtar 2 yıl önce Şikayet Et
  Doğru bir karar olmuş gerçekten inanılmaz saçmaları vardı
  Cevapla
 • sassas 2 yıl önce Şikayet Et
  Kime göre saçma sana göremi islama göremi açıklasan daha iyi olurdu bu ülkede kıvıran sevilir doğru yol gösteren hiç bir yerde sevilmez
  Cevapla
 • Fikri 2 yıl önce Şikayet Et
  Milletin kafasını bulandıranlardan biri daha eksildi elhamdulillah
  Cevapla
 • Murat ata 2 yıl önce Şikayet Et
  Bozuk itikadı vardı
  Cevapla
 • sassas 2 yıl önce Şikayet Et
  Asıl senin kafa bulanmış müslümansan biraz oku sonra yazarsın yoksa işine bak müslümanım demekle iş bitmez
  Cevapla
 • .... 2 yıl önce Şikayet Et
  Mesela?
  Cevapla
 • hudayi 2 yıl önce Şikayet Et
  benimle ayni dusunen ender insanlardan birisin. cok mutlu oldum.
  Cevapla
 • HACI 2 yıl önce Şikayet Et
  Ellerinden öpüyorum hocam. Kıymetini bizler biliyoruz bilmeyenlere en deyim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
LEGO'nun gerçek boyutlu Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da!
Cumhurbaşkanı Erdoğan okuduğu şiirle gönülleri fethetti