Bakan Selçuk'tan imam hatip lisesi açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Benim için imam hatibin bahçesinde açan çiçek de aynı değer ve güzellikte çiçektir, fen lisesinde açan çiçek de, meslek lisesinde açan çiçek de. Birini diğerinden eksik veya fazla saymam söz konusu bile olamaz" dedi.

Bakan Selçuk'tan imam hatip lisesi açıklaması
Bakan Selçuk'tan imam hatip lisesi açıklaması
GİRİŞ 14.01.2020 14:38 GÜNCELLEME 14.01.2020 16:04
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, imam hatip liselerinin sayısı ile ilgili yaşanan tartışmaların hatırlatılması üzerine, "Milli Eğitim Bakanı olarak Türkiye’deki resmi ve özel bütün okulların, öğrencilerin sorumluluğunu taşıdığımı, bütün okul türlerine yönelik bakış açımızın eşit bir seviyede olduğunu görmezden gelip herhangi bir okul türüne yönelik olumsuz bir tutumumun asla olmayacağını hatırlatmak isterim. Bizim meselemiz tüm çocuklarımızla beraber dünyayla yarışmak ve buraya odaklanmak. Bunun için bir yol haritası belirledik ve bu eksende çalışıyoruz" dedi.

 

"HER ÇİÇEK AYNI DEĞERDE"

"Özellikle sosyal medyada Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunları ile ilgili soruya verdiğiniz cevap çok gündeme geldi. Bu konuda değerlendirmenizi alabilir miyiz?" sorusuna ise Bakan Selçuk şöyle cevap verdi:

"İstiyorum ki hep birlikte bugünkü eğitime odaklanalım, yaptıklarımızın nereye varacağını, çocuklarımızı neyin beklediğini konuşalım. Benim önceliğim bugünkü eğitimin sorunlarını ve çözümlerini konuşmak. Bu anlamda başarı gösteren çocuklarımız hangi lisede olursa olsun biz sadece gurur duyarız. Programın geneline bakıldığında söz konusu soruları cevaplarken, okul türleri arasında ayrım yapmanın yanlışlığını özellikle vurguladık.

Bir kez daha söylemek isterim ki; benim için imam hatibin bahçesinde açan çiçek de aynı değer ve güzellikte çiçektir, fen lisesinde açan çiçek de, meslek lisesinde açan çiçek de. Birini diğerinden eksik veya fazla saymam söz konusu bile olamaz.

Bu tür tartışmalar, bugün görevdeki insanların durumundan çok okullardaki öğrencileri bulundukları okulun kendilerine yüklediği değerler üzerinden etkiler. Türkiye’nin artık bunları sahiden aşması gerekiyor. Çok yetenekli çocuklarımız var ve ben çocuklarımızı bu tartışmalardan uzak bir eğitimin içinde tutmak durumundayım. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir eğitim kurumunu, okul türünü ve onun öğrencilerini yok saymak, başarısını görmezden gelmek, mezunlarının kamuda görev almak noktasındaki konumunu polemik konusu yapmak gibi bir tavrın ve yaklaşımın içinde olmadık ve hiçbir zaman da olmayacağız. Bunun dışındaki zorlama yorumları iyi niyet çerçevesinde görmek mümkün değil."

 

 

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
Ziya Selçuk
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • Yiğido58 8 ay önce Şikayet Et
  Siz önce şu devamsızlığı yüklestin getirdiğiniz kural yüzünden millet puanı yüksek olsa bile taktir teşekkür alamıyor
  Cevapla
 • doğruları konuşan 8 ay önce Şikayet Et
  Yine de isterim, benim çocuğum fen lisesini kazansın. İmam hatip lisesini "kazananın" da yolu açık olsun.
  Cevapla
 • EK PUAN 8 ay önce Şikayet Et
  Meslek lisesi öğrencileri Yüksek Öğrenimde kendi alanlarını seçerse EKPUAN verilsin, lisede son seneleri zaten stajda geçiyor sonra üniversitede kendi alanına girebilmek için fen ve anadolu lisesi ile aynı eğitimi almamasına ragmen aynı başarı isteniyor, bu da eskiden uygulanan katsayı adaletsizliğini gibi oluyor. Kendi alanını seçen meslek lisesi öğrencisine EKPUAN verilsin alanı dışında başka yer seçerse o zaman EKPUAN verilmesin.
  Cevapla
 • HARUN YARAR 8 ay önce Şikayet Et
  28subat mağduru o dönemin öğrencilerinin istikbali kurutuldu o çiçekler susuz birakildi
  Cevapla
 • Abdullah 8 ay önce Şikayet Et
  Malesef imam hatip okullarında görev yapan pekçok öğretmende "İmam-Hatipli" öğrenci yetiştireceğim diye bir dert yok. Öğrencilerin pekçoğu rastgele gelen akademik başarısı düşük olunca böyle bir resim ortaya çıkıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trabzonspor 10 kişilik Denizli'yi aşamadı!
Afyonkarahisar'da dehşet verici olay! Tartıştığı istasyon görevlisine otomobiliyle çarptı