ABD, Türkiye'den çekiliyor mu? Beklenmedik hamle!

İncirlik Hava Üssü'nde ABD'li işveren Vectrus şirketi 20 Ocak'ta, 20 Şubat tarihine kadar savunma sanayinde çalışan 32'si kadın toplam 424 işçinin işten çıkarttı. Sürpriz gelişmenin ardından, ABD'nin İncirlik'ten çekilmeye başladığı iddialarını gündeme getirdi.

ABD, Türkiye'den çekiliyor mu? Beklenmedik hamle!
ABD, Türkiye'den çekiliyor mu? Beklenmedik hamle!
GİRİŞ 21.01.2020 20:45 GÜNCELLEME 21.01.2020 20:45
Bu Habere 140 Yorum Yapılmış

İncirlik Hava Üssü'nde ABD'li işveren Vectrus şirketi 20 Ocak'ta, 20 Şubat tarihine kadar savunma sanayinde çalışan 32'si kadın toplam 424 işçinin işten çıkartılacağını Türk Harb-İş Sendikası'na ve Bölge Çalışma Müdürlüğü'ne bildirdi.

Firmaya ait 890 Türk işçinin çalıştığı üstte 424 işçinin çıkartılmasının da Amerika'nın Türkiye, Suriye ve Irak'tan çekileceği iddialarını beraberinde getirdi.

 

"TOPLU İŞÇİ KIYIMI"

Türk Harb-İş Sendikası'da, Türk-İş'e bağlı sendikaların başkanlarıyla birlikte Adana şubesinde basın toplantısı düzenledi. Basın bildirisini okuyan Türk Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Erdal Akalın, işten çıkarılmaların etik olmadığını belirterek, "Biz kendilerine bu ekonomik koşullarda işçi çıkartmalarının insanları çok kötü etkileyeceğini belirttik. Bu kesinlikle kabul edilemez. Toplam çalışanın 890 kişi olduğu yerde 424 kişinin iş akdini feshedilmesi toplu bir işçi kıyımını işaret ediyor" diye konuştu.

"SÖZLEŞMENİN SEYRİNİ ETKİLEYEBİLECEK"

ABD'li işverenin işçi çıkartmalarından vazgeçmelerini istediğini belirten Akalın, "31 Mart 2020 itibariyle yeni bir toplu sözleşme dönemine girileceğini ve ABD'nin bu vurdum duymaz tavrının sözleşmenin seyrini etkileyebileceğini, sert bir ortamda görüşmelerin geçeceğinin bilinmesini isteriz. ABD'nin her bölgede barışı bozmak adına yaptığı bu davranışı burada da yapmasına izin vermeyeceğiz. Biz Türk Harb-İş Sendikası olarak büyük işçi hareketi başlatabileceğimizi Sakarya'da yaptığımız eylemlilik kararıyla gösterdik" ifadelerini kullandı.

 

 

'ABD ÇEKİLMEK İSTİYOR'

İşçi çıkartmalarda şirketin gösterdiği gerekçenin Amerika'nın bölgeden çekilme girişimine bağlı olduğunu aktaran Türk Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Erdal Akalın, daha sonra şunları söyledi:

"Irak, Suriye ve Türkiye'den çekilmek istediklerini belirtiyorlar ve buna bağlı olarak da kadro daraltılmasına gitmek istiyorlar. ABD hükumeti çekilmek istiyor. Şirket sadece hükümetin yetki verdiği düzeyde işçi çalıştırır. Şirketin yetkililerinin söylediği sözler bunlar. Buradan 'ABD çekiliyor biz de buna bağlı olarak işçi azaltıyoruz' dediler."

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 140
 • Haso 2 yıl önce Şikayet Et
  Biz ustler verecegimize yapmaya calisalim
  Cevapla
 • Hyr 2 yıl önce Şikayet Et
  Kaçırdığınız gerçek şu ya da ikrarı işinize gelmeye. Suriye'de müslüman masumları eser ve Putin öldürüyor Amerika değil.
  Cevapla
 • hasan 2 yıl önce Şikayet Et
  abd cekilsin karşılık olarak rusyaya üssü devredelim
  Cevapla
 • Haso 2 yıl önce Şikayet Et
  Sakir ne rusu Bir beladan kurtulup bir bela mi getirelim
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  nerrrrrdeeee gitmez o hain hele hele ruslar kuzey kıbrıstan üs talebinde bulunmuşken
  Cevapla
 • tandoğan 2 yıl önce Şikayet Et
  vazgeçmezler algı yapıyorlar inanmayın eğer kürecik kapanırsa 2 gözleri kör olur israil saldırıya açık hale gelir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Arnavutköy'de yolda kalan vatandaşları çekici taşıdı
Söze gerek bırakmayan İsyanbul! Kar çilesi devam ediyor