Depremi 3 ay önce tahmin etmişti! Yeni uyarıyı yaptı: Bundan endişe ediyorum

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür 3 ay önce canlı yayında Elazığ depremine karşı uyarı yapmıştı. Naci Görür yaşanan deprem sonrası yaptığı yeni açıklamada bu zamana kadarki depremlerin Kuzey Anadolu fayı üzerinde meydana geldiğini söyledi. Görür, "Doğu Anadolu Fayı uzun zamandır sessizdi. Şimdi uyandı. Kuzey Anadolu Fayı gibi davranacağından endişe ediyorum" dedi.

GİRİŞ 25.01.2020 11:11 GÜNCELLEME 25.01.2020 11:11
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, bu zamana kadarki depremlerin Kuzey Anadolu fayı üzerinde meydana geldiğini söyledi. Görür, "Doğu Anadolu Fayı uzun zamandır sessizdi. Şimdi uyandı. Kuzey Anadolu Fayı gibi davranacağından endişe ediyorum" dedi. 

 

 

Elazığ'daki deprem sonrası çöken bir bina

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan depremin, 'Doğu Anadolu fay hattının uyanması' anlamına geldiğini ifade etti.

 

 

Prof. Dr. Görür, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda şunları söyledi:

"Maalesef Elazığ’da 6.5 büyüklükte sığ bir deprem oldu. Deprem Elazığ’ın 25-30 km doğusunda Sivrice’de oldu. Deprem Doğu Anadolu Fay’ı (DAF) üzerinde meydana geldi. DAF yaklaşık 600 km uzunluğunda, sol yönlü ve doğru atımlıdır. Bu fay ve depremle ilgili bilgileri maddeler halinde sıralayacağım: 1-Bu depremin olduğu yerde 1874 yılında 7.1, 1875’de 6.7 büyüklükte iki deprem olmuş. 2-Bu depremden sonra Sivrice-Bingöl ve Sivrice-Pütürge-Çelikhan arasına özellikle dikkat edilmelidir. 3-Deprem hattı üzerindeki kırsal yerleşim alanları yapı stoku bakımından deprem güvenli değildir. Bu bakımdan yapısal hasar fazla olabilir. İnşallah can kaybı fazla olmaz. Şu an itibariyle köylere henüz ulaşılamadığı için doğru hasar tespiti yapmak mümkün değildir. 4-Bu deprem kanaatimce endişe vericidir. DAF uzun zamandır sessizdi. Şimdi uyandı. Kuzey Anadolu Fayı (KAF) gibi davranacağından endişe ediyorum. Biliyorsunuz KAF 20. asırda 1939-1999 tarihleri arasında çok sayıda 7’nin üzerinde deprem üreterek enerjisini boşalttı (İst hariç). Aynı şeyi belirli bir süreçte DAF da yapabilir. Nitekim bu fay boyunca 1513 Maraş civarı7.4; 1872 Amanos, 7.5; 1874 Sivrice-Palu arası, 7.1; 1875 Sivrice 6.7; Çelikhan 7.1. Gördüğünüz gibi bu depremler üzerinden bir hayli zaman geçmiş." 

Elazığ'daki deprem sonrası çöken bir bina

'UYARDIK, BİR ŞEY YAPILMADI'

Prof. Dr. Görür, şöyle devam etti:

“Arkadaşlar, Elazığlı olmam nedeniyle, Elazığ’da bir zamanlar Elazığ’ın depremselliği ile ilgili konferanslar verdim, uyarılar yaptım, Elazığ ve köylerini depreme hazırlayın dedim. Bu konuda kitaplar basıldı. Ama maalesef pek bir şey yapılmadı. Tıpkı İstanbul’da olduğu gibi... Bununla da kalmadık. Yine Elazığlı olan Prof. Namık Çağatay ve İTÜ’deki arkadaşlarla birlikte Bingöl, Elazığ, Malatya, Maraş valilik ve belediye başkanlıklarını ve bu kentlerdeki üniversiteleri bir araya getirdim. Harita Genel Komutanlığını da işe katarak proje hazırladım... TÜBİTAK, DPT gibi bir çok yere başvurduk reddedildi. Halbuki her fay kuşağında depremin ergeç geleceği biliniyor. Neden daha ortada deprem yokken oralar ele alınmıyor? Bileniniz var mı?” 

DEPREMİ 6 EKİM'DE TAHMİN ETMİŞTİ

Öte yandan deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür’ün 6 Ekim 2019’da TV programında Elazığ ve çevresini vuran depremi nokta atışıyla işaret ettiği ortaya çıktı.

 

ETİKETLER
elazığ deprem
YAZDIR
YORUMLAR 56
 • allah asıgı 7 ay önce Şikayet Et
  adıyamnada deprem olursa allah korur
  Cevapla
 • gölbaşıtürkoğlu 7 ay önce Şikayet Et
  gölbaşı Türkoğlu fayı günün birinde kırılacak bu 7 .5 - 7 .6 demek o zaman K.Maraş ve ilçeleri Pazarcık Çağlayancerit Andırın Türkoğlu Adıyaman ve ilçeleri Sincik Samşat Gölbaşı büyük risk altındadır burdaki yapılar tek tek incelenmeli hiç bir şey yapılamıyorsa en azından yenilemeye dağ köylerinden başlanmalıdır Adıyaman ve K.Maraşın koynunda bir ejderha vardır ejderha uyanmadan tedbir alınmalı
  Cevapla
 • abi eminmisin 7 ay önce Şikayet Et
  Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Cevapla
 • Erkan Doğan 7 ay önce Şikayet Et
  Rantsal dönüşümden acil kentsel dönüşüme geçilmesi lazım özelikle İstanbul da,Türkiye'nin bekası söz konusu.Allah yardimcisi olsun depremzede kardeşlerimizin.
  Cevapla
 • Aga 7 ay önce Şikayet Et
  Bilmediğim için soruyorum.Simdi yeni yapılan binalar temelinden başlayarak kontrol edilerek yapılıyor değil mi.demiri çimentosu vs
  Cevapla
 • Mnnn 8 ay önce Şikayet Et
  İstanbulda özellikle fatihte 60/70 yıllık binalar var kolon çatlağı olan binalarda yaşıyor insanlar bu binaları yenilemek şart
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Adeta hazine buldu! Evinin duvarını yıkınca...
18 yaşındaki öğrencinin inanılmaz yeteneği!