Sözde Orta Doğu barış planına İstanbul ve Ankara'da büyük protesto

ABD'nin skandal kararı sonrasında İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup ABD Başkanı Trump'ın sözde Orta Doğu barış planını protesto etti.

GİRİŞ 29.01.2020 01:09 GÜNCELLEME 29.01.2020 01:47
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyesi bir grup, ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde Orta Doğu barış planını protesto etti.

 

 

Sivil toplum kuruluşları, Mescid-i Aksa İmam Hatibi ve Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı Şeyh İkrime Sabri'ye Mescid-i Aksa'dan bir hafta uzaklaştırma cezası veren İsrail'i protesto etmek için Fatih Camisi'nde sabah namazında bir araya geldi. 

Gençlik Kuruluşları Birliği'ne (GKB) bağlı Genç İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Genç ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, Anadolu Gençlik Derneği (AGD), Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Milli Türk Talebe Birliği (MTTB), YediHilal ve Genç Kızılay'ın da aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşları tarafından desteklenen "Umut Cuması" eyleminde bir araya gelen grup, pankartlar ve dövizler taşıyarak sloganlar attı.

Grup adına basın açıklaması yapan İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, "kırmızı çizgimiz" diye nitelendirdikleri Kudüs'ün, din ayırmadan mazlumun yanında olmak, zalime karşı durmak anlamına geldiğini söyledi.

Türkiye'nin bütün illerinde sabah namazında Kudüs için insanların bir araya geldiğini ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:

''50 yıldır Mescid-i Aksa'da vaaz veren, gece gündüz çalışan İkrime Sabri'yi iyi tanırsınız. 2002'de Türkiye'ye davet ettik, geldi. Türkiye'deki bütün siyasi partileri ziyaret etti. Orada şunu gördük ki Türkiye'de siyaset olarak birbirini gerekirse boğazlamak için hazır olanlar bile İkrime Sabri gelince Filistin ve Kudüs konusunda İsrail karşıtlığında tavrını ortaya koydu. Yani sadece cami cemaati değil, siyasetin de birleşmesi Kudüs eksenli olacaktır. İkrime Sabri'ye şimdi ilk defa Mescid-i Aksa'ya girme yasağı koydular. Çünkü rahmet kapısını ve rahmet mescidini işgal etmek istiyorlar."

Açıklamanın sonunda yapılan dualardan sonra grup dağıldı. Ayrıca Ankara'da da protesto yürüyüşleri yapıldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın açıkladığı sözde Orta Doğu barış planı ABD'nin Ankara Büyükelçiliği önünde protesto edildi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 56
 • yolcu 8 ay önce Şikayet Et
  Edi ile Büdü , ( Trump ve Netanyahu ) ikisi bir toplantı gerçekleştiriyorlar ve yüzyılın rezilliiğini sergiliyorlar . Hani nerede Filistin temsilcileri ? böyle rezillikmi olur, Cumhurbaşkanımızın dediği gibi işi oldu bittiye getirmeye çalışıyorlar . Şeytanın kuklası bunlar . Eninde sonunda hüsrana uğrayacaklar .
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 8 ay önce Şikayet Et
  Siyonizmin dümen suyunda gitmeyen Keneddy vurulmuştur. Hatta "Filistin devletini tanıyacağım" lafları eden Clinton'la Monıka LEWINSY skandalı çıkartılmıştır. Evangelistlerin her isteğini yapan TRUMP sırtını Yahudilere dayamaktadır. Sonuçta koskoca ABD'yi Yahudiler yönetmektedir!!!(Örn: Kudüs ve Golan tepelerini Trump'ın tanımasına karşılık TRUMPT seçim zamanı Rus yardımı ve şimdi de AZLEDİLMESİ suçlamasından beraat etti)
  Cevapla
 • trol belası da var 8 ay önce Şikayet Et
  Hıdır, her şeyi biliyor gibi yapıp sağlam sallıyorsun.
  Cevapla
 • Çiçek 8 ay önce Şikayet Et
  Bence Allah rızası için ölmek için en iyi sebep mescidi aksayı korumak için hepimiz savaşmalıyız zaten ölecegiz önemli olan Allah için ölmek onun rızasını kazanabilmek filidtibdeki mescidi aksa için deger çünkü peygamberimizin koruduğu sevdiği 1 yer ilk kıble şeytan ve askerleri bunu itiraz etsede kuran cehennem var diyor şeytana cehennem var şeytana itaat edenlerde sonsuz cehennem var
  Cevapla
 • Halıl 8 ay önce Şikayet Et
  Bu protestolarda bırtane Solcu,Chplı Komunıst Amerıkan karsıtıyım dıyen Dernek, Partı ve Odaları göremezsınız..hepsı Amerıkan yanlısıdırlar..
  Cevapla
 • Diyarbakırlı 8 ay önce Şikayet Et
  Halil onlar da ABD yanlısı , dolar tutucular . Sen bakma öyle heyecanlı slogan atmalara ,bir zamanlar A.Hakan Coşkun da öyle sloganlar atardı şimdi nerede iyi biliyorsun , mücahidken şimdi 2 karılı müteahit olanları saymıyorum.
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 8 ay önce Şikayet Et
  TABANI : Ortadoğuda emperyalizme hizmet için Batı tarafından yaratılan IŞID'le mücadele / sözde "TERÖRİZMLE MÜCADELE" kılıfı. ORTASI : IŞID'ı manivela olarak kullanarak Ortadoğuda SUNNİ-Şİİ savaşı körükleyerek "MÜSLÜMANI MÜSLÜMANA KIRDIRMA" projesi . TAVANI : Tüm müslümanlara yönelik dünya çapında "terörist İslam" algısını yerleştirip, Ortadoğuda İsrail ile aynı ırkdan geldiklerini açıkladıkları Kürtleri kullanarak, "israil ile Barzanistan arasındaki bölgenin İŞİD'den temizlenmesi kılıfı ile birleştirilmesi, petrol sahalarının ele geçirilmesi ve VADEDİLMİŞ TOPRAKLARIN ELE GEÇİRİLMESİ amacına yönelik "HAÇLI SAVAŞIIIII
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Günün gazete manşetleri
Son dakika: Ermenistan'a darbe üstüne darbe! Azerbaycan kritik bölgede sancağı ele geçirdi...