Çin son çare harekete geçti! Bakın ne yapıyorlar...

Dünyada büyük korkuya neden olan koronovirüsü gelen son dakka bilgilerine göre tam 25 ülkeye sıçradı. Virüsün yayılmaya başladığı Çin'de son bir günde 46 kişi hayatını kaybetti. Yine bir günde 2 bin 102 insana daha bulaşan virüsün önünü kesmek için Çin yönetimi insansız hava araçları kullanmaya başladı.

GİRİŞ 01.02.2020 21:33 GÜNCELLEME 01.02.2020 22:24
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Tayland, Almanya, Japonya, Singapur, Fransa, Tayvan, Avustralya, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya, Kanada, Rusya, İngiltere, Vietnam, Kamboçya, Hindistan, Finlandiya, Nepal, Filipinler, İspanya, Sri Lanka ve son olarak İsveç. Yeryüzündeki 25 ülkeye yayıldı, yalnızca Çin genelinde vaka sayısı 11 bin 791'e ulaştı. Dünya, Çin'de insansız hava araçlarıyla yapılan anonsları konuşuyor.  

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI GÖREVLENDİRİLDİ

Çin'deki bazı köy ve şehirlerde, yerel sakinlere dışarıda olmaları gerekiyorlarsa ağız maskesi takmaları gerektiğini hatırlatmak için dronelar kullanıldığı haberi geldi. 

 

 

Yerel basında çıkan haberlere göre, yetkililer ve tetikteki bazı kişiler, belirli alanlarda devriye gezsin diye ses çıkarabilen insansız hava araçları görevlendirdi. 

Liaoning eyaletindeki büyük limana yakın küçük bir şehir olan Muyang'da trafik polisinin yüz maskesi takmayan insanlara emir vermek için yaya bölgelerinin etrafında drone uçurduğu bildirildi. 

"MASKENİZ NEREDE? MASKENİZİ TAKIN"

Drone'un sosyal medyada paylaşılan görüntüleri, sokakta tespit edilen kişilere "Maskeniz nerede? Maskenizi takın!" dediğini gösteriyor.  

"BÜYÜKANNE, DRONE'A BAKMAYI BIRAK..."

Başka bir yerde, İç Moğolistan'da bir düğün fotoğrafçısı tarafından çekildiği bildirilen görüntülerse bir drone'un yaşlı bir kadına yaklaştığını gösterdi. 

Fotoğrafçı Guo Junjie, drone'un hoparlörlerini kullanarak yaşlı kadınla konuştu ve “Büyükanne, drone'a bakmayı bırak. O köyümüzün drone'u. Maske takmadan açık havada orada burada dolaşma. Hemen eve dön ve ellerini yıka” dedi. 

Yaşlı kadın gülümsedi ve başlangıçta drone'a kahkaha attı ama drone kendisini azarlamaya başladığında yüzü ciddileşti ve hızla uzaklaştı. 

Yine başka bir videodaysa, maske takmadan evinin dışında yürüyen genç bir kız drone tarafından tespit ediliyor. Drone'u kontrol eden kişi kıza drone'u kızın yakınında uçururken "Hey evlat! Alışılmadık zamanlardayız! Dışarıda dolaşma, üstelik maske bile takmıyorsun! Acele et ve evine dön!" diyor. Kız başını sallayıp aceleyle yakındaki evine yol alırken, drone devam ediyor: "Koronavirüs çok ciddi. Koş!" 

İngilizce yayın yapan devlet gazetesi Global Times, bir tweet'te şunları söyledi: “Koruyucu maske olmadan dolaşmak mı? Eh, bu sivri dilli dronelar'dan kaçamazsınız!" 

Sosyal medya kullanıcıları, halka göz kulak olmak için drone'ların kullanılmasıyla hem eğlendi hem de gerildi; bazıları bunu “Orwellian” olarak tanımladı. 

Diğerleriyse, drone'ların kullanılmasını, şimdiye kadar 200'den fazla kişiyi öldüren ve sadece Çin'de yaklaşık 10 bin kişiye bulaşan salgın sırasında halkı kontrol altında tutmak için yararlı bir araç olarak gördü. Bir kişi şöyle dedi: "Bu, virüsün yayılmasını kontrol etmenin bir yolu. Şiddet içermiyor ve muhatap kişinin farkında olmadığı bir gözetleme aracı değil. Drone'u görebilirsiniz. Kelimenin gerçek anlamıyla bir halk sağlığı önlemi. " 

BİR GÜNDE 2 BİN 102 İNSANA BULAŞIP, 46 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ

Koronavirüs bir günde 2 bin 102 insana daha bulaşıp 46 insanı daha öldürdü, dünyayı titreten salgında can kaybı resmen 259'a çıktı. Ölümlerden 45'i corona virüsün merkez üssü Wuhan kentinin de yer aldığı Hubei eyaletinden. 

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan (NHC) yapılan açıklamaya göre, 2019-nCoV salgını nedeniyle virüsten etkilenenlerin 1795'inin durumu ciddi. 

Ayrıca koronavirüse yakalandığı şüpheli olan kişilerin sayısı 17 bin 988 olarak açıklanırken, virüse yakalananlarla temasa geçtiği gerekçesiyle müşahede altına alınan kişilerin sayısı ise 118 bin 478’e ulaştı. 

KIRGIZİSTAN, ÇİN İLE KARA SINIR KAPISINI KAPATTI, UÇUŞLARI DURDURDU

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Kırgızistan'ın, Çin ile kara sınır kapısını kapattığı ve uçak seferlerini durdurduğu bildirildi. 

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, kararın, koronavirüs salgınına tedbir amaçlı alındığı fakat ülkede herhangi bir vaka tespit edilmediği belirtildi. 

"YENİ TİP KORONAVİRÜSÜN NEDEN OLDUĞU ZATÜRRENİN KAYNAĞI NEDİR?"

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Sözcüsü Yang Yun, Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüsü ile ilgili sorulara cevap verdi. 

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Sözcüsü Yang Yun'un sorulara verdiği cevaplar şöyle; 

“2019 yılı sonlarında, Hubei eyaletinde sebebi bilinmeyen zatürre vakası ortaya çıktıktan sonra Çin Ulusal Sağlık Komisyonu ve Çin Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi araştırma ve mücadele çalışmalarına başladı, 8 Ocak 2020 tarihinde yeni tip koronavirüs söz konusu zatürrenin kaynağı olarak belirlendi. Kaynak araştırması, test sonucu, hastalık durumu ve yeni tip koronavirüse dair edilen bilgilere göre, söz konusu 2019 yılı yeni tip virüsün kaynağı yabani hayvanlar olarak düşünülüyor. Ama hangi hayvandan henüz belli değil.Edilen bilgilere göre söz konusu virüsün ana bulaşma yolu solunum damlacıkları ve yakın temastan meydana geliyor."

"YENİ TİP KORONAVİRÜS MUTASYONA UĞRAYACAK MI, SALGIN DAHA NE KADAR SÜRECEK?"

"Yeni tip koronavirüs tespit edilmesinden bu yana henüz mutasyona uğramadı, yakından takip etmeye de devam edeceğiz. Yine açık, şeffaf, anında salgının en yeni durumunu ve mücadele gelişmelerini paylaşacağız. Salgınla mücadele Çin hükümetin ve halkının bu dönemdeki en önemli çalışmasıdır. Devlet başkanımız Xi Jinping’in dediği gibi, salgın bir şeytandır fakat şeytanın saklamasına asla izin vermeyiz. Şu an Wuhan ve Hubei ağırlıklı olarak, merkezden yerel hükümete kadar kapsamlı ve çok boyutlu bir salgınla mücadele sistemi kuruldu. Salgının gelişmesine dair bazı tahminler bulunuyor, salgın ne kadar sürerse o zamana kadar savaşacağız. Çin sisteminin avantajları ve önceki faydalı deneyimi aynı zamanda Çin Halk Cumhuriyeti tarafından 70 yıl boyunca biriken güçlü bilimsel ve teknolojik malzeme temeli ile Çin hükümeti, salgını önleme ve kontrolüne karşı savaşı kazanma kararlılığına, güvenine ve yeteneğine sahiptir."

"YENİ TİP KORONAVİRÜSÜN NEDEN OLDUĞU ZATÜRRENİN ÖLÜM ORANI VE BULAŞMA ORANI, TABURCU OLAN OLDU MU?"

“Söz konusu virüsün bulaşma gücü çok yüksek. Hastalara göre semptomlar farklı olabiliyor, bazıları sadece ateş ve hafif öksürük ile geçirirken, bazıları da zatürre aşamasında gelişebiyor ve bazı ciddi durumlar ise ölümle sonuçlanabiliyor. Şimdiki duruma göre söz konusu virüsün ölüm oranı yaklaşık yüzde 2 ile yüzde 4 arasında ama sadece başlangıç dönemindeki bir orandan bahsediyoruz. Zamanla bu oranlar değişecektir. Aynı zamanda, bu durum hastalığın ciddi olmadığı anlamına gelmiyor. Sadece tüm hastaların en kötü senaryoyla karşılaşmayacağını açıklamaktadır. Şu an bu virüse karşılık bir anti-virüs ilacı olmadığı için, Çinli bilim insanları yoğun bir şekilde konuyu çözmeye çalışıyor. Çin tarafı, aynı zamanda da Dünya Sağlık Örgütü ile yoğun temaslarda bulunmakta ve uluslararası iş birliği içinde yer almaktadır. Bu dönemde SARS hastalığının tedavisi gibi yeni tip koronavirüse karşı kapsamlı bir tedavi planları formüle edildi, en kısa zaman içinde teşhis reaktifleri, aşısı ve etkin ilaçları geliştirmeye çalışmaktayız. Şu anda tedavi gören hastalardan iyileşip taburcu olanlar da oldu”

YORUMLAR 55
 • Rezzan 1 yıl önce Şikayet Et
  Kopek fare yarasa eti yiyin yiyin devam edin sizin yuzunuzden dunya bi felaketle bogusuyo yetmiyo birde uygur turklerine yaptiklarina ne demeli hey guzel allahim sen ne kadar guzelsin ne kadar buyuksun
  Cevapla
 • Nezih 1 yıl önce Şikayet Et
  Uygur Türklerinin ahı tuttu.Zulmeden muhakkak bulur.
  Cevapla
 • İsimsiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah in adaleti büyük beter olsunlar ,onlar müslüman kardeşlerimize acımadan işkence yapıyorlar inşallah hepsi helak olsunlar
  Cevapla
 • ssamsa 1 yıl önce Şikayet Et
  ya kafirler gitsin
  Cevapla
 • Efe25 1 yıl önce Şikayet Et
  Alin size helak olan milletler avustralya ve ardindan cin allahin adaleti sasmaz.en kisa surede bae de ve arabistandada boyle bir felaket gorursek sasirmayalim....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Meteoroloji 'yön değiştirdi' diyerek uyardı!
İngiltere'den son dakika Türkiye kararı