Bekçi ve Polis alımında ne mezunu olmak gerekir?

İçişleri Bakanlığı tarafından polis ve bekçi alımına ilişkin değişiklik yapıldığı açıklandı. Bekçi ve polis alımında eğitim şartı değiştirildi. İlkokul mezunları artık bekçi olamazken, lise mezunu adaylar polis olabilecek. Peki polis alımları ne zaman yapılacak?

Bekçi ve Polis alımında ne mezunu olmak gerekir?
Bekçi ve Polis alımında ne mezunu olmak gerekir?
GİRİŞ 07.02.2020 09:53 GÜNCELLEME 07.02.2020 09:53
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, düzenlediği basın toplantısında bekçi ve polis alımları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Çataklı, bekçi ve polis alımında eğitim şartlarının değiştiğini açıklayarak, ilkokul mezunu olanlara kötü haber verdi ve bekçi olamayacaklarını açıkladı. Polis alımında ise lise mezunu adayların başvuru yapmaya devam edebileceğini belirtti. 

 

İLKOKUL MEZUNLARI BEKÇİ OLAMAYACAK!

Bekçi alımı ile ilgili konuşan Çataklı;

"Önceden ilkokul mezunu yeterliydi. Ama 2016 yılından sonra yaptığımız alımlarda,  Bu 2016’dan sonra aldığımız 19 bin 706'nın yüzde 60'ı lise mezunu, yüzde 15.91'i yüksekokul mezunu, kalanı ise lisans ve önlisans mezunu istihdam ettik. Buna baktığımızda lise mezunu alım yaptık. Lise mezununun altında bekçi alımı yapmadık."

 

LİSE MEZUNU POLİS OLABİLECEK

Lise mezunu polis alımlarının da olduğunu ifade eden Çataklı, "Lise mezunu polisler de var. Alımlar devam edecek. " dedi.

POLİS ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK?

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 7 bin polis memuru alımına yönelik sonuçların ne zaman açıklanacağı henüz bilinmiyor fakat süreçte her geçen gün sona yaklaşılıyor ve her geçen gün artık resmi olarak sonuçların açıklandığına yönelik bilgi verilebilir.

Buna göre fiziki yeterlilik ve mülakatta başarılı olan adayların polis alımını kazanacağı bilinmekte olup 7 bin kişilik asil aday belirlenecek ve bu adaylar kadar yine yedek listede belirlenecek. Mülakat sonuçlarının açıklanması ile birlikte adaylara ortalama bir haftalık bir süre verilmekte ve kazanılan yere şahsen istenilen evraklar ile müracaat yapılması talep edilmektedir. Bu sürenin sonunda başvurmayan ya da başvurusu kabul olmayan adaylar için yerlerine yedek listeden sıra ile yeni adaylar çağrılmaktadır. 7 bin kişilik 26. dönem POMEM sonuçları açıklandığında sizlere konu hakkında bilgi vereceğiz.

YORUMLAR 20
 • Mehmet Ali 4 yıl önce Şikayet Et
  Yaş sınırı kaldırılsın...bir sürü üni. mezunu işsiz..ve yaşları 40'ı geçenlerdeniz..44 olduk..
  Cevapla
 • cerrah 4 yıl önce Şikayet Et
  lise mezunu iyi
  Cevapla
 • can 4 yıl önce Şikayet Et
  eliniz değmişken torpil şartını da kaldırın yetkililer
  Cevapla
 • vatandaş 4 yıl önce Şikayet Et
  o bir sorun değil yetkililer açısından. yoksa birşeyi değiştirmek isteseler değiştirebilecek yeterli çoğunluğa ve güce sahipler. fakat malesef direk vatandaşın çoğunu etkileyen ve vatandaşın asıl gündemi olan bir çok önemli konuda değişiklik yapmayorlar. üzerlerindeki "metal yorgunluğu" mu "atalet"mi ki bence sadece seçim hesabı nedeniyle bu işlere girmediklerini fakat en sonunda seçimlerde yine kendilerinin zararlı çıkacağını düşünüyorum.
  Cevapla
 • isimsiz 4 yıl önce Şikayet Et
  yas şartının esnetilmesi lazım. memuriyetteki gibi 35 yas siniri olmalı
  Cevapla
 • isimli 4 yıl önce Şikayet Et
  Sen kaç yaşındasın ?
  Cevapla
 • Altaylar 4 yıl önce Şikayet Et
  En güzeli yaş sınırı 50 olsun, 5 yıl çalışır emekli olur
  Cevapla
 • emekçi 4 yıl önce Şikayet Et
  bence yurtdışında master da yapması lazım artı iyi derecede yabancı dil bilmesi lazım ve en önemlisi kpss puanı yanında 2 yılda bu alanlarda tecrübe deneyim şartı olması lazım.
  Cevapla
 • Trabzon 4 yıl önce Şikayet Et
  Yurt dışında master yapan ve bekçi olacak bir kişi getir hemen başlatayım bekçiliğe
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Araç sahipleri dikkat! Eksper raporları e-Devlet'te
Lozan'ın 101. yılında Yunanistan'ın yeni hamlesi ne oldu?