Bakan Akar'dan sert uyarı: Süratle taahhütlerinize uyun

Bakan Akar 'İdlib’de gözlem noktalarımızın çekilmesi söz konusu değil. Ateşkesin sağlanabilmesi, akan kanın durabilmesi için süratle tarafların Soçi Mutabakatı'ndaki taahhütlerine uymasını bekliyoruz. Biz uyduk, diğer tarafların da uymasını bekliyoruz.' dedi.

GİRİŞ 19.02.2020 15:11 GÜNCELLEME 19.02.2020 16:06
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM’de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin dün Moskova'da heyetler arasında gerçekleştirilen görüşmeleri hatırlatarak, İdlib'deki son gelişmeleri sorması üzerine Bakan Akar, "Oradaki mesele tabii ki bir askerî, güvenlik ve savunma meselesi fakat onun öncesinde ve ötesinde orada bir insani dram yaşanıyor" diye konuştu.

Oradaki insani konunun iyi anlaşılmasının önemine değinen Bakan Akar, şunları söyledi:

"Orada milyonlara varan insan evini, barkını terk etti. Çoluk çocuk, kadın, yaşlılar, zor arazi ve hava koşullarında, yağmurun, karın altında hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Bizler de elimizden geldiğince özellikle bu insani dramı düzeltmek, ona bir çare bulmak için Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, Kızılay’ımızla, AFAD ile el ele vererek Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları ellerinden gelen gayreti göstermek suretiyle oradaki insanlık dramını, trajediyi, milyonların çektiği acıyı olabildiğince azaltmaya çalışmaktayız, ona bir merhem olmaya çalışmaktayız. Rejim karadan ve havadan saldırılarıyla gerçekten insanlık dışı faaliyet göstermiştir. Hastaneleri, okulları, yerleşim yerlerini vurdular. Her ne kadar onları inkâr etseler de bunların fotoğrafları, videoları her tarafta mevcut. Dolayısıyla öncelikle, özellikle bu saldırıların durdurulması, akan kanın durdurulması, ateşkesin sağlanması, birinci amacımız bu. Diğer taraftan da Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türk Silahlı Kuvvetleri, daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanmış olan görüşleri, talepleri, ilkeleri aynen koruyoruz, muhafaza ediyoruz. Soçi Anlaşması diyoruz, Astana Mutabakatı ve Adana Mutabakatı diyoruz. Bunlardaki ilkeler neyse tarafların bunlara uymasını bekliyor, bunu talep ediyoruz."

 

 

Türkiye'nin uluslararası hukuka, insanlığa, tarihine, kültürüne uygun, açık ve şeffaf şekilde faaliyetlerini sürdürdüğünü ve sürdürmeye devam edeceğini belirten Bakan Akar, "Herhangi bir şekilde gözlem noktalarımızın çekilmesi söz konusu değil. Herhangi bir şekilde onlara karşı bir şey yapıldığı takdirde misliyle mukabele edeceğimizi de defaten söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Dolayısıyla bu ateşkesin sağlanabilmesi, akan kanın durabilmesi için süratle tarafların Soçi Mutabakatı’ndaki taahhütlerine uymasını bekliyoruz. Biz uyduk, diğer tarafların da uymasını bekliyoruz" diye konuştu.

"TÜM KOMŞULARIMIZIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGILIYIZ"

Moskova'daki görüşmeler hatırlatılarak bunların devam edip etmeyeceğinin sorulması üzerine Bakan Akar, "Görüşmelerimiz tabii ki devam ediyor, edecek. Bu taleplerimizi tekrar tekrar gündeme getirdik, getirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Astana Mutabakatı'nın 5’inci maddesine dikkati çeken, ateşkesin sağlanabilmesi için garantör bir ülke olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin de ilave tedbirler alma konusunda yetkili olduğunu belirten Bakan Akar,  şunları kaydetti:

"Biz orada ateşkesin sağlanması için ne gerekiyorsa bunu yapmaya çalışıyoruz, alanın kontrol edilmesine çalışıyoruz. Gerekirse oradaki muhaliflere veyahut da ateşkesi bozanlara karşı zor da kullanabileceğimizi ifade ettik, ifade etmeye devam ediyoruz. Bizim yaptığımız intikallerin başka bir amacı yok. Biz Suriye başta olmak üzere tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne saygılıyız. Biz bir an önce bölgede ateşkesin sağlanması, istikrarın sağlanması, anayasanın yapılması, meşru bir hükümetin seçilmesi ve bu meşru hükümet çerçevesinde istikrara kavuşmuş, demokratik ve istikrarlı bir Suriye'den bahsediyoruz. Bu bizim arzumuz, isteğimizdir. Bizim başka bir niyetimiz, maksadımız yok, çalışmalarımız bu istikamette. Avrupalı ve ABDli dostlarımızın da taahhütlerine uymalarını, somut adımlar atarak sorumluluklarını yerine getirmelerini, üzerlerine düşeni yapmalarını bekliyoruz."

Kendisinin mevkidaşı ile birebir görüşmesinin olup olmayacağına yönelik soruya Bakan Akar, "Her zaman mümkün. Bizim Rusya ile münasebetlerimiz Bakan düzeyinde, askerden askere bu bağlamda devam etmekte, devam edecek bunlar" yanıtını verdi.

ETİKETLER
idlib
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • A.A.A 4 ay önce Şikayet Et
  Rusya / Amerika / Cin ve Avrupa Halki Aclikla ve Hastalikla Terbiye olacak.. Türkiye sadece Suriyede degil bütün Savaslari hem sahada hemde insanligin gönlünde kazanacak.! cünkü biz Haklinin yaninda, Zalimin karsisindayiz.
  Cevapla
 • dadaş 4 ay önce Şikayet Et
  MİT şu esad denilen itin kellesini alsa da bu iş bitse.
  Cevapla
 • Selim asaf 4 ay önce Şikayet Et
  Başlayın Büyük Taarruza O zaman anlarlar sizi paşam
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Hazmedemdiler! Ayasofya için misilleme çağrısı (15 Temmuz 2020 Günün Önemli Gelişmeleri)
Dakika dakika 15 Temmuz! Kanlı gecenin milletin zaferine dönüştüğü o an