12’si yoğun bakımda! Tek dayanakları Türkiye

İdlib’in tek çocuk hastanesinde yetersiz beslenme ve korku nedeniyle birçok kadının erken doğumla dünyaya getirdiği prematüre bebekler, zor şartlar altında yaşam savaşı veriyor. 12’si yoğun bakımda, 17 bebeğin tedavilerinin devam ettiği hastaneye, Türkiye’den başka yardım yapan ülke yok.

 12’si yoğun bakımda! Tek dayanakları Türkiye
12’si yoğun bakımda! Tek dayanakları Türkiye
GİRİŞ 05.03.2020 05:59 GÜNCELLEME 05.03.2020 06:44
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Suriye’de, rejim karşıtı güçlerin son kalesi olarak bilinen İdlib kenti, Rusya destekli Esad rejimi tarafından havadan ve karadan hedef alınıyor. Ateş altında kalan Suriyelilerin Türkiye sınırına göçü devam ederken, geride kalanlar bombaların altında zorlu bir yaşam mücadelesi veriyor. Halk, sağlık hizmetlerine ulaşmakta da zorlanıyor. İdlib’in tek yenidoğan ve çocuk hastanesinde de yetersiz beslenme ve korku nedeniyle birçok kadının erken doğumla dünyaya getirdiği prematüre bebekler, yaşam savaşı veriyor. 12’si yoğun bakımda, 17 bebeğin tedavilerinin devam ettiği hastanenin tek dayanağı ise Türkiye. Çünkü Türkiye’den başka buraya tıbbi cihaz ve ilaç yardımı yapan yok.

 

 

TÜRKİYE’YE MİNNET BORÇLUYUZ

Hastane doktoru Cuvan Heyzeran, ellerindeki tüm imkanları kullandığını ancak yeterli teçhizatın olmadığını söyledi. Türkiye’nin yaptığı tıbbi cihaz ve ilaç yardımlarıyla hastalara sağlık hizmeti vermeye çalıştıklarını belirten Heyzeran, son bir ayda durumu kritik 5 hastayı tedavi edilmek üzere Türkiye’ye gönderdiklerini ifade etti. Heyzeran şunları söyledi: “Doğum oranı çok fazla olduğu için, hastanemiz tamamen dolu durumda. İmkanlarımız çok kısıtlı, ilaç çok az, çok fazla gelen hamile kadın var. Savaştan etkilenen çok fazla hamile kadın bize başvurdu. Elimizdeki tüm imkanları kullanıyoruz ama yeterli derecede teçhizatımız yok. Şu an 12 çocuk yoğun bakımda tedavi görüyor. Burada tek bu hastane var ve yetersiz. En az iki hastaneye daha ihtiyaç var. Çok sayıda hasta geldiği için hepsine bakamıyoruz. Bombalamalar yüzünden birçok kadın erken doğum yapmak zorunda kalıyor, bazıları da düşük yapıp çocuklarını kaybediyor. Bize Türkiye ilaç yardımında bulunuyor. Bu ay 5 hastayı tedavi için Türkiye’ye gönderdik. Türkiye’nin yaptığı ilaç yardımlarıyla hastalarımızı tedavi edebiliyoruz. Türkiye’ye minnet borçluyuz”

 

 

OLASI BOMBARDIMAN İÇİN ALARM SİSTEMİ

Hastanede bir de savaş uçaklarının bombalamasına karşı erken uyarı sistemi bulunuyor. Savaş uçakları İdlib’e yaklaştığında bu sistem devreye giriyor ve hastanedekiler, güvenli olduğunu düşündükleri yerlere sığınıyor.

Yenişafak

YORUMLAR 2
  • Suat 2 yıl önce Şikayet Et
    Rus uçakları ve kuklası olmuş suriyeli pilotlar özellikle hastane, pazar yeri ve fırınları bombalıyor çocukları hatta doğmamış çocukları hamile kadın yaşlı demeden katlediyoramaçları belli yakında onlarında başına gelir.
    Cevapla
  • ercisli 2 yıl önce Şikayet Et
    helel olsun bir olur bin dogariz..turk doktor ve hemsirelerin Allah ta cc.ahiret sıkıntılarını gidersin inşaAllah.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'nun asıl sınavı şimdi başladı
İstanbul'da infial yaratan görüntülerin kaydedildiği hastanenin faaliyeti durduruldu