Türkiye'den giden uçakta koronavirüs tespit edildi! Bakan Koca'dan son dakika açıklaması

Singapur Sağlık Bakanlığı, İstanbul'dan gelen ve THY uçağında yer alan bir yolcuda koronavirüs tespit edildiğini duyurmuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs tespit edilen yolcunun Fransız uyruklu olduğunu, Londra'dan İstanbul Havalimanı'na buradan da transit uçuşla Singapur'a gittiğini açıkladı. Yolcunun İstanbul'da 22 dakika geçirdiği belirtilirken, THY personelinin karantinaya alınacağı kaydedildi.

GİRİŞ 05.03.2020 15:27 GÜNCELLEME 05.03.2020 16:47
Bu Habere 88 Yorum Yapılmış

Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul'dan Singapur'a giden uçağında bulunan bir yolcuda coronavirüs (Covid-19) tespit edildiği açıklandı. Uçağın Singapur'a iniş yapmasının ardından bir yolcuda koronavirüs tespit edilmesi nedeniyle uçakta bulunan 200 yolcunun testlerden geçirildiği duyuruldu. Singapur Ulaştırma Bakanlığı, uçağın yapacağı geri dönüş uçuşunun iptal edildiğini ve uçağın boş bir şekilde İstanbul'a geri gönderildiği belirtildi.

 

BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Singapur'da koronavirüs tanısı konan yolcu, Fransız vatandaşıdır. Londra'dan Singapur'a giden transit bir yolcudur. Uçağımız yolcusuz olarak dönüş yapmıştır. Mürettebat, tedbiren 14 gün gözetim altında tutulacaktır" dedi.

 

KORONAVİRÜSLÜ YOLCU İSTANBUL HAVALİMANI'NDA 22 DAKİKA KALDI

Koronavirüs tespit edilen yolcu İstanbul Havalimanı'nın transit yolcularından biriydi. Londra'dan İstanbul'a gelen yolcu buradan transit geçiş yaparak Singapur'a giden uçağa bindi. Koronavirüs tespit edilen yolcunun İstanbul Havalimanı'nda 22 dakika kaldığı öğrenildi. Havalimanının büyüklüğü düşünüldüğü zaman yolcunun bu süre zarfında sadece uçağından inerek diğer uçuşuna yetiştiği tahmin ediliyor.


DEZENFEKSİYON İŞLEMLERİ

Öte yandan TK54 sefer sayılı uçuşu yapan uçağın İstanbul'a döndüğü ve havalimanına inmesinin ardından gerekli dezenfeksiyon işlemlerinden geçirildiği bildirildi.

BAKAN KOCA DAHA SONRA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Her geçen gün Çin'de görülen vaka sayısının hızı azaldı, Çin dışı bölgelerde hız arttı.İtalya ile birlikte Avrupa bölgesinde bunun artabileceği endişesi taşıyoruz. Bundan dolayı bu süreçte Wuhan kentinden kaynaklanan koronavirüs ile ilgili ülke olarak çok güçlü bir sınav verdik.

Ama devamında maalesef Avrupa ülkeleri ve komşu ülkeler alınması gereken tedbirleri almaması ve ağırdan alması nedeniyle, İtalya ile kararın alınmaması, Güney Kore ile tedbirin alınmaması... Biz her dönemde erken tedbir aldık. Her türlü tedbiri erken dönemde almanız gerekiyor.

AVRUPA'DA ALINMAYAN TEDBİRLER TÜRKİYE'Yİ DE RİSK ALTINA SOKUYOR

Bu süreçte Çin'de kaynak bulan bu virüs Türkiye'ye bulaşmadı. Salgın içimizde dediğimizde medyadan bunu farklı algılayanlar olmuştu. Bizim şuan 5 ülke ile sınır ve hava yolu kısıtlamamız oldu. Diğer ülkelerle olmadı. 84 ülkede görülmeye başladı. Yurtdışına giden ve dönen herkes potansiyel virüs taşıyıcısı olarak karşımızda. 14 güne kadar karşınıza hastalık olarak çıkmayabilir. Dolayısıyla bu anlamda içimizde diye söyledim. Her an, bugün, yarın, yarından sonra bu sınırlarımızdaki kontrolsüzlük, Avrupa'da alınan tedbirsizlik ülkemizi risk altına sokmakta.

YURT DIŞINDAN DÖNEN VATANDAŞLARA ÖNEMLİ UYARILAR

Vatandaşımızı daha çok bilgilendiren ve vatandaşımızın da uyarılarımızı hassasiyetle dikkate almasını öneriyoruz.

Yurt dışına gidenlerin ülkeye döndükten sonra 14 gün evde kendilerini rica ediyorum izole etsinler. Dışarı çıkacaklarsa maskelerini taksınlar. Gribal enfeksiyon başlarsa yine maskeyle sağlık kurumlarına gitsinler.

Gençlerin bu virüsü genelde taşıdığı, hafif atlattığı ama yaşlı hastalar için oluşturabilecek bir durum olabilir.

İSTANBUL-SİNGAPUR UÇAĞINDA KORONAVİRÜS

Evet bu vatandaş Fransız vatandaşı. Transit bir yolcu, İstanbul aktarmalı. Ateşi görülmedi, herhangi bir temas yok. Uçak daha sonra İstanbul'a boş olarak döndü. Yolcusuz dönen THY Singapur uçağının mürettebatının ilk muayenelerinde hastalık bulgusuna rastlanmadı. Ama mürettebat, tedbiren 14 gün gözetim altında tutulacak. Haberin geceden itibaren, THY markası öne çıkarılmasının iyi niyetle bağdaşmadığını belirtmek istiyorum.

UMRE'DEN DÖNENLER

Umreden dönenlerde taramadan geçiriliyor.

TÜRKİYE'DE GÖZETİM ALTINA ALINANLARDA TEST SONUCU POZİTİF ÇIKAN YOK

1363 kişiden numune alındı. Bunlardan hiçbir pozitif olan vaka olmadı yani koronavirüs yok. İran sınırından gelip gözlem altına alınan vatandaşların sayısı şu an 53 kişi. Zekai Tahir'de de pozitif olan vaka olmadı, onlar da toplam 68 oldu.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 88
 • selam olsun sana 1 yıl önce Şikayet Et
  londra istanbul ucagina, yolcularina ve ekibine ne oldu yada olacak?bu fransizin yanina oturan sahis,etrafindaki yolcular bunlar illaki virüsü kapti.bu sahislar türkiyeye dagilmadimi? peki ya istanbulda gecirdigi süre boyunca ollaki insanlarla temasa girdi,bekleme salonunda da öyle, hatta ucaga binerken biletini ve pasaportunu inceleyen yer hizmetleri görevlileri? bunlara ne oldu yada olacak?
  Cevapla
 • mmt 1 yıl önce Şikayet Et
  bu vhastayı bizde neden tesbit etmediler.onuda açıklamanız lazım.yani virüslü biri ülkemizde 22 dk kontrolsüz bulunacak başka ülke tesbit edecek.sağlık bakanlığı çok çalışkan ve dikkatli.
  Cevapla
 • Ebr 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemizi suclamaktansa bir düsünün, saglik bakanligi bu kadar kontrolsüzde neden bu virus baska ülkelere yayildigi hizda olmadi. Insallahda böyle bir durumla karsi karsiya kalmayiz.
  Cevapla
 • Vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne farkeder 5 dakika bile sürmüyor ateş tespiti ateşini tespit ettiğin hastaya test yaparsın korono ile ilgili
  Cevapla
 • sade vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  22 dakikada kim bu virüsü teşhis edebiliyor? el insaf.....
  Cevapla
 • FREKANS TESTİ YAPIN 1 yıl önce Şikayet Et
  Her virüs kendine has özel bir frekans yayar. Önce hassas frekans ölçer cihazlarla korona virüsünün frekansı ölçülür, frekans haritası çıkarılır. Daha sonra aynı cihazla şüpheli kişiden bu frekansın yayılıp yayılmadığı kontrol edilir. Böylece o kişide korona virüsünün olup olmadığı anlaşılabilir.
  Cevapla
 • ,ilginç 1 yıl önce Şikayet Et
  Singapur hava alanı girişi tespit ediyor,biz neden tespit edemiyoruz
  Cevapla
 • evladi fatihan 1 yıl önce Şikayet Et
  etmisizdir ama adam 22 dk kaldi diye uslem görmemisdir.
  Cevapla
 • UV LAMBA 1 yıl önce Şikayet Et
  Güneşten gelen ultraviyole ışınları güneş ışığına maruz kalan havadaki ve yüzeylerdeki mikroorganizmaları öldürür. Ultraviyole ışığı yayan lamba ve floresanlar da aynı şekilde yaydığı UV ile bakterilerin, virüslerin, küf ve mantar sporlarının genetik materyalinin yapısını bozarak onları etkisiz hale getirir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Benzine 58 kuruş indirim! Akaryakıta 2 TL'yi bulacak indirim yolda
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan öğretmenlere son dakika müjdeleri!