Bakanlıktan 81 ile 11 maddelik koronavirüs genelgesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 81 il valiliğine koronavirüs tedbirlerini içeren genelge gönderildi.

Bakanlıktan 81 ile 11 maddelik koronavirüs genelgesi
Bakanlıktan 81 ile 11 maddelik koronavirüs genelgesi
GİRİŞ 12.03.2020 23:58 GÜNCELLEME 13.03.2020 00:27
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında bakanlar ve ilgili kurumların katılımıyla gerçekleştirilen Corona virüs toplantısının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından "Corona virüs tedbirleri"ni içeren 11 maddelik genelge hazırlandı.

 

 

Corona virüse karşı ülkenin tüm kurumlarıyla etkin ve koruyucu önlemlerin alındığı belirtilen genelgede, hastalıkla mücadele noktasında kişisel tedbirlerin yanı sıra yerel yönetimler tarafından da birtakım tedbirlerin alınması ve kararlılıkla hayata geçirilmesi gerektiği vurgulandı.

81 il valiliğine genelgeye göre, yerel yönetimlerin sorumluluk alanındaki tüm toplu taşıma araçları, durakları ve istasyonlarının Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından belirlenen şekilde, sık periyotlarla temizlenecek ve dezenfekte edilecek.

KALABALIK YERLER DEZENFEKTE EDİLECEK

 

 

Halkın toplu olarak bulunduğu alanlar (cadde, sokak, meydan, bulvar, pazar yeri) Bilim Kurulu tarafından belirlenen şekilde, sık periyotlarla temizlenecek ve dezenfekte edilecek.

İnsan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerler ve binalarda (hizmet binaları, metro ve otobüs durakları) ile toplu taşıma araçlarında halkın kolayca erişebileceği şekilde dezenfektanlar yerleştirilecek.

DENETİMLER SIKLAŞTIRILACAK

Umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde hastalığın yayılmasına karşı denetimler sıklaştırılacak ve gerekli görülmesi halinde ilave tedbirler alınacak.

Hizmet binaları ve müştemilatının Bilim Kurulu tarafından belirlenen şekilde yüzey temizliği, havalandırılması ve dezenfeksiyonu sağlanacak. Diğer kamu, kurum ve kuruluşlarıyla ibadethane ve okullardan gelen talepler karşılanacak.

ÇÖPLER DAHA SIK TOPLANACAK

Çöpler daha sık ve düzenli olarak toplanacak, çöp toplama araç ve personel kapasitesi yeterli düzeyde tutulacak. Çöp depolama ve bertaraf tesislerinde gerekli tedbirler alınacak.

Vatandaşlar, bilbord, pano, afiş, mobil uygulamalar, dijital mecra, sosyal medyayla hastalıkla mücadele konusunda bilinçlendirilecek.

YEREL YÖNETİMLER PERSONELİ ACİL VE ZORUNLU OLMADIKÇA YURT DIŞINA GÖNDERİLMEYECEK

Yerel yönetimler personeli, acil ve zorunlu olmadıkça yurt dışına gönderilmeyecek. Yurt dışından dönen personelin de Bilim Kurulu tarafından belirlenen kıstaslar çerçevesinde takibi yapılarak toplu alanlardan uzak durması sağlanacak.

İhtiyaç duyulması halinde araç, gereç ve ekipman talepleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bildirilecek.

Mücadele kapsamında valilikler tarafından iletilecek talimatlar hızlıca ve titizlikle yerine getirilecek.

Genelgede, ayrıca şu ifadeler kullanıldı:

"Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenecek tedbirlerin yerel yönetimler tarafından yerine getirilmesi, il ve ilçe sağlık müdürlükleriyle sürekli iletişim ve koordinasyon içinde olunması, gerektiğinde bu kurumlardan yardım talep edilmesi gerekmektedir. Devletimiz tarafından bugüne kadar alınan önlemler ile bundan sonra alınacak tedbirlerin yerel yönetimlerimizce dikkatle takip edilerek eksiksiz yerine getirilmesi hastalığın yayılmasının önlenmesi bakımından büyük önem arz etmektedir. Halkımızın sağlığının korunması ve kamu esenliğinin sağlanması için yukarıda belirtilen tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesi, herhangi bir aksaklığa mahal verilmemesi ve konunun iliniz dahilindeki tüm yerel yönetimlere (birlikleri ve iştirakleri dahil) duyurulması hususunda gereğini önemle rica ederim."

YORUMLAR 26
 • Mustafa 3 ay önce Şikayet Et
  Bnce insanlar yerinde durmalı evlerine girsinler 14 gün karantina da olsunlar bu şekilde virüs yayılmaz Türkiye’de şimdi herkes dolaşiyor başka şehirlerden başka şehirlere gidiyorlar yemek yemek dışında gida ve temizlik ürünleri taşınması dışında kimse taşınmamalı en çok ta insanlar taşınmamalı
  Cevapla
 • Abdülhamid Han 3 ay önce Şikayet Et
  Caddeler kaldırımlar sokaklar tazyikli suyla temizlensin belediyeler hiç bakmıyor bu işlere
  Cevapla
 • Trt 3 ay önce Şikayet Et
  Aşırı abartıldı bu virüs fırsatçılara gün doğdu arkadaş temizligine dikkat et hiçbirsey olmaz bosuna her denileni yapmayın almayin
  Cevapla
 • Islam 3 ay önce Şikayet Et
  Müslümanlığınızı yasayın. Mubarek 3 aylardayız. Ramazan bari tatil olaydı
  Cevapla
 • ... 3 ay önce Şikayet Et
  asıl tedbir ne biliyormusunuz insanlığın fıtratına dönmesi zulümden bütün ahlaki zaaflardan sıyrılıp gerçek müslüman gibi yaşaması menfaatine göre hadis ayet seçmeden gerçek islamı yaşaması başka kurtuluş yok kimse kusura bakmasın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rus tanklarını Bayraktar TB2 ile vuracaklarını açıkladılar
Hastaların yüzde 30'unu öldürüyordu! Koronavirüsteki ölümcül gizem nihayet çözüldü