Son dakika: Diyanet'ten koronavirüs açıklaması! Cuma namazı için uyarı

Son dakika haberi: Koronavirüs tehlikesinin Türkiye'de de hissedilmesinin ardından Din İşleri Yüksek Kurulu cuma namazı ile ilgili bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "Koronavirüs görülen ülkelerde yüksek risk grubundaki Müslümanlar, cuma namazı yerine evlerinde öğle namazı kılabilir." denildi. Diyanet İşleri Başkanı ise virüsü bulaştırmanın kul hakkına girdiğini söyledi.

GİRİŞ 13.03.2020 13:25 GÜNCELLEME 13.03.2020 14:41
Bu Habere 146 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Cuma namazı ile ilgili Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan çok önemli açıklamalar yapıldı. Türkiye'de de görülen koronavirüs vakalarının ardından alınan önlemler arttırılırken 'Cuma namazı kılınacak mı' soruları ile ilgili de diyanetten son dakika açıklaması geldi. 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Cuma hutbesinde koronavirüsü bile bile bulaştıranların kul hakkına gireceğini söyledi. Erbaş, risk durumunda olanların ise Cuma namazı yerine evlerinde öğle namazı kılmaları gerektiğinin altını çizdi.

YÜKSEK RİSK GRUBUNDAKİLER CUMA NAMAZI YERİNE EVLERİNDE ÖĞLEN KILABİLİR

"Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir salgın olarak ilan edilen, henüz tedavisi bulunamayan koronavirüs nedeniyle Cuma namazıyla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

Cuma namazı; Kitap, Sünnet ve icmâ ile sabit olup, cemaatle kılınan ve şartlarını taşıyan her mükellefin yerine getirmesi gereken farz bir namazdır. Bununla birlikte can ve mala yönelik tehlikeler ve hastalık gibi çeşitli mazeretlerin, Cuma namazına gitmemeyi mubah hale getirdiği bilinmektedir. Bu kapsamda hasta olup Cuma namazına gittiği takdirde hastalığının artmasından veya uzamasından endişe eden kimselerin Cuma namazı kılmakla yükümlü olmadığı kaynaklarımızda açıkça ifade edilmiştir. İslam’ın hayatın korunmasına yönelik aldığı önlem olarak bulaşıcı hastalık durumu da, aşağıda zikredilen şartlar çerçevesinde Cuma namazıyla ilgili bir mazeret olarak değerlendirilmiştir.

Bu çerçevede;

Koronavirüs hastalığının görüldüğü ülkelerde yaşayan ve yüksek risk grubunda bulunan Müslümanlar mazeretli sayılacağından Cuma namazı yerine evlerinde öğle namazını kılabilirler.

Koronavirüs hastalarının veya şüphe nedeniyle gözetim altında tutulanların, Cuma namazı veya başka bir gerekçeyle insanların toplu halde bulunduğu mekânlara gitmeleri caiz değildir.

Kamu sağlığını korumakla yetkili otoritelerce karar alınması halinde, hastalığın yayılmaması için karantina kapsamında tutulan bölgedeki kişilere Cuma namazı farz değildir. Bu kişilerin, söz konusu çağrıyı veya sınırlamayı ihlal ederek cemaate katılması caiz değildir. Bu kişiler, Cuma namazı yerine evlerinde öğle namazını kılmalıdırlar."

 

 

GÜNCEL13.03.2020Koronavirüs tehdidi Cuma namazlarının kılınmasını engeller mi?

YORUMLAR 146
 • Ferhat 2 yıl önce Şikayet Et
  Bulaşan hastalardan 100 2sini öldüren bir hastalık salgın ve ölümcül değildir.
  Cevapla
 • Şualar 2 yıl önce Şikayet Et
  "Ve öyle bir fitneden sakının ki, içinizden yalnızca zulüm yapanlara dokunmakla kalmaz (masumları da yakar)." (Enfal, 8/25) Bu veriler ışığında başta AIDS olmak üzere fıtri ve meşru olmayan yollarla insanın vücudunun her tarafına bulaşabilen ve öldürebilen her türlü mikrop ve virüsler gibi Coronavirüsü de dâbbetü'l-arz kapsamında değerlendirilebilir.(1) bk. Şualar, Beşinci Şua.
  Cevapla
 • said 2 yıl önce Şikayet Et
  şafiler kaza edebilir diğer mezheplerin uymasında sakınca yoktur dört meshep de haktır hakikattır.
  Cevapla
 • rte 2 yıl önce Şikayet Et
  karar doğru tartışılacak bir yönü yok
  Cevapla
 • C.Türk 2 yıl önce Şikayet Et
  Öksürüğü, Gribi, Nezlesi olan Dışarıya çıkmasın? Mecbursa Maske ile çıksın? Yada Ateşi filan varsa en yakın Sağlık kuruluşuna başvursun o zaman insanlar Camilere, alışveriş Merkezlerinde, AVM, lerde, Toplu Alanlarda rahatca dolaşır bu Virüsde kimseye bulaşmadan yok olur gider.
  Cevapla
 • Senatör 2 yıl önce Şikayet Et
  Ateşi öksürüğü olmadan virüsü taşıyanlar var kuluçka sını sessiz ce bulaşır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İbrahim Tatlıses: Bize Cumhurbaşkanı yeter gerisi te go ti çi go ti..
F-16’ları taklit eden İHA: Kamikaze Şimşek görücüye çıktı