Boşanma davasında koronavirüs kararı

Kocaeli'de boşanan çift çocuklarının velayeti için dava açtı. Karar verilene kadar yurtta tutulan E.B.’nin babası, koronavirüs nedeniyle dava süreci boyunca oğlunun kurumda kalmasını istemeyerek geçici velayetini aldı.

Boşanma davasında koronavirüs kararı
Boşanma davasında koronavirüs kararı
GİRİŞ 14.03.2020 16:41 GÜNCELLEME 14.03.2020 16:42
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Kocaeli’de Cemile B. ve Mehmet B. çifti bir süre önce boşanırken, çocukları E.B.’nin velayeti için dava açtı. Kocaeli 4. Asliye Ceza Mahkemesi velayetin kime verileceği konusunda karar verene kadar E.B.’nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı bir kurumda koruma altında tutulmasına karar verdi. Baba Mehmet B.’nin avukatı Hilal Altun, Kocaeli 4. Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvurarak, koronavirüs nedeniyle çocuğun velayetinin geçici olarak babasına verilmesini talep etti.  

 

 

Avukat Hilal Altun mahkemeye verdiği dilekçesinde, "Bilindiği üzere ülkemizde ve dünyada görülen koronavirüs salgını nedeniyle ilk ve orta dereceli okullardaki öğrenciler için uzaktan eğitim sistemine geçilecektir. Koronavirüs için Dünya Sağlık Örgütü pandemi ilan etmiş, bazı ülkeler karantina ilan etmiştir. Müvekkil, E.B.’nin bu süreçte çocuklarının kalabalık olarak yaşadığı kurumda kalmasını istememektedir. E.B bulunduğu kalabalık ortamda koronavirüs nedeniyle tehdit altındadır. Tüm bu nedenlerle E.B.’nin geçici velayetinin müvekkile verilmesini, bu talep kabul edilmez ise 2 hafta süreyle yatılı kalmasına izin verilmesini talep ederiz" dedi. 

MAHKEME SÜRESİNCE BABASININ YANINDA KALACAK 

 

 

Kocaeli 4. Asliye Ceza Mahkemesi başvuruyu değerlendirerek, dava süresince çocuğun babasının yanında kalmasına karar verdi. Mahkemenin kararı şöyle: 

"Dünya çapında yaşanan virüs salgını sebebiyle okulların tatil edilmesi ve yetkili makamlarca yapılan açıklamalar doğrultusunda toplu yerlerde mümkün oldukça bulunulmaması uyarıları birlikte dikkate alındığında çocuğun, yüksek yararı salgın hastalık dikkate alınarak çocuğun müşterek kurumdan alınarak dava süresi boyunca baba Mehmet B.’ye verilmesine yapılan inceleme sonucunda karar verildi."

'KARARIN EMSAL OLDUĞU KANAATİNDEYİZ'

Avukat Hilal Altun mahkemenin kararıyla ilgili olarak, "Velayet değişikliği davaları mahkemece resen araştırma yükümlülüğü olan, çocuğun yararının üstün tutulduğu davalardandır. Davada mahkeme çocuğun yararına olduğu gerekçesiyle sosyal inceleme raporuna göre karar verilene dek çocuğun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı kurumda kalmasına karar verdi. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen yeni tip koronavirüsün ülkemizde görülmesiyle birlikte okulların tatil edilmesi, uzaktan eğitime geçilmesi gibi tedbirler de alındı. Biz de müşterek çocuğun diğer çocuklarla birlikte kalabalık yurt ortamında yaşadığı ve tehdit altında olduğu, olası karantina tedbiri halinde ailesi ile iletişimin kopabileceği gerekçeleriyle dava süresince babasıyla kalmasına karar verilmesini talep ettik. Mahkeme de aynı gerekçelerle talebimizi kabul etti. Kararın doğru olduğu ve emsal niteliğinde olduğu kanaatindeyiz" dedi. 

YAZDIR
YORUMLAR 19
 • hakan yilmaz 4 ay önce Şikayet Et
  Ulan ne yobazsiniz yorumlarin cogunda resimdeki kadina yurumussunuz ayiptir gunahtir
  Cevapla
 • Esra 4 ay önce Şikayet Et
  Hadi oradan
  Cevapla
 • Gudor 4 ay önce Şikayet Et
  Fotoğraftaki hanımefendi avukatıymış, olumsuz yorum yapan; yok güzellik yetmemiş, yok kurnazmış vs. diyen arkadaşlara geçmiş olsun:))) Bir dahaki sefere yorum yaparken hemen atlamayın bizahmet...
  Cevapla
 • ankaradan 4 ay önce Şikayet Et
  atalar guzele bakmak sevap der, Allah harama bakma der. tercih senin
  Cevapla
 • ankaradan 4 ay önce Şikayet Et
  dogrusu güzel bakmak sevaptır olabilir. 100 kisiye sor bakalim ne diyecek.
  Cevapla
 • ..... 4 ay önce Şikayet Et
  Atalarımız güzel bakmak sevap demiştir.
  Cevapla
 • Murat 4 ay önce Şikayet Et
  Güzele bakmak değil.. Doğrusu.. Güzel bakmak sevaptır olacak... Günümüze yanlış aktarılan bir söz daha maalesef
  Cevapla
 • Gurbetci 4 ay önce Şikayet Et
  @Gudor: güzellik Ahlakta´dir.....Yüz güzelligi gecicidir. Yorumlara bakiyorumda Utanc verici. Yok güzelmis yok bilmem ne...Adab ya Hu
  Cevapla
 • Hatır 4 ay önce Şikayet Et
  İsimlerin Türkçe ve Müslüman İsimler Olması Sizi Yanıltmasın.. Hüseyin Barak obamanında isminde Peygamber Aleyhissselamın Torununun ismi ama müslüman katilidir kendisi.. Demem O ki Gurbetçi kardeş Haklısın. ALLAH'ın hatrını saymayanlar senin nasihatini mi dinleyecekler(!)
  Cevapla
 • Ali 4 ay önce Şikayet Et
  Ne yani senin hatrin için yalanmi söyleyelim, çirkin kadinmi diyelim elbette güzel ve şirin bir bayan
  Cevapla
 • batur 4 ay önce Şikayet Et
  kadın boşanıyor ortada bi çocuk bakım evinde. sizde kadın güzel deyin.. kaç sene o güzellik ? huzur olmadan kaç sene o güzellik ? bu kadınla bir ömür bitermiş hiç...? baksana kurnazlık akıyor heryerinden...
  Cevapla
 • Esra 4 ay önce Şikayet Et
  Allah seni bildigi gibi yapsin
  Cevapla
 • Gudor 4 ay önce Şikayet Et
  Böyle şeyler yazma, ön yargılı olma, Allah nasip eder de tekrar birleşirler belki...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bilim Kurulu üyeleri bile şaşırdı: Çok üzücü ve ürkütücü
Yunanistan'dan Türkiye itirafı