Yaşlı çiftten duygulandıran not: Yorduğumuz için bizi affedin
Aydın'da koronavirüs tedbirleri kapsamında evde kalan yaşlı çift, pazar alışverişlerini yapan kaymakamlık görevlilerine "Sizi yorduğumuz için bizi affedin. Hakkınızı helal edin" notuyla teşekkürlerini sundu.
![Yaşlı çiftten duygulandıran not: Yorduğumuz için bizi affedin](https://i20.haber7.net/resize/1280x720//haber/haber7/photos/2020/13/yasli_ciftten_duygulandiran_not_yordugumuz_icin_bizi_affedin_1585243271_1074.jpg)
'Vefa hatları' İstanbul'daki 65 yaş ve üzeri vatandaşarın taleplerini böyle karşılıyor
GALERİNİN DEVAMI![<p>Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında sokağa çıkması kısıtlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için İstanbul Valiliği koordinesinde kurulan "Vefa İletişim Merkezleri" hizmete girdi . 39 ilçede kurulan çağrı merkezleri için kaymakamlıklar ve ilçe belediyeleri koordineli çalışıyor. Yalnız yaşayan veya çeşitli sebeplerden dolayı dışarı çıkamayan vatandaşlar 24 saat boyunca çağrı merkezlerini arayarak taleplerini iletebiliyor. Sahada bulunan İstanbul Valiliği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ekipleri, ilçe zabıta ekipleri ve güvenlik güçleri bu ihtiyaçları karşılayarak, talepleri yerine getiriyor. Ayrıca yalnız yaşayan vatandaşların talepleri olmaması durumunda dahi o mahalledeki muhtar ve cami görevlileri vatandaşlara ulaşarak ihtiyaçları olup olmadığını soruyor. </p>
<p> </p>](https://i12.haber7.net/fotogaleri/haber7/album/2020/13/LVUWh_1584971617_0308_w960_h720.jpg)
![<p>Öğle saatlerinde Üsküdar Kaymakamlığı'nda bulunan Vefa İletişim Merkezi'ne ulaşan 77 yaşındaki İlyas Güçlü, çocuğunun böbrek hastası olduğunu ifade ederek, eşi ve kendisinin de 65 yaş üstü olduğu için dışarı çıkamadıklarını ifade etti. Ekipler Güçlü ailesinin yaşadığı eve giderek ihtiyaçlarını sordu. İlyas Güçlü'nün ekmek ihtiyacı olduğunu belirtmesi üzerine Vefa İletişim Merkezi tarafından görevlendirilen ekipler markete giderek o ihtiyacı karşıladı.</p>
<p> </p>](https://i12.haber7.net/fotogaleri/haber7/album/2020/13/HIsj9_1584971351_4792_w360_h270.jpg)
![<p>İlyas Güçlü, "Yasağa uyuyoruz. Ekmek ihtiyacımız vardı. Onu da alacaklar. Şimdilik başka bir ihtiyaç yok. Dışarı çıkan herkesin bilinçli olması lazım. Bilinçli olmadıktan sonra yapacak bir şey yok" diye konuştu. Ekipler bir başka vatandaştan gelen ilaç talebini de eczaneye giderek karşıladı. </p>
<p> </p>](https://i12.haber7.net/fotogaleri/haber7/album/2020/13/kbvyx_1584971361_0845_w270_h360.jpg)
![<p>Talep doğrultusunda sıcak yemek ihtiyacı karşılanan Ragıp Evci, "Buradan dışarı çıkanları seyrediyoruz. İnsanlar anlamıyor mu diyoruz. Evinizde oturun. Gençler sağ olsun ihtiyaç olup olmadığını soruyorlar. Zaten telefon numaraları da verilmiş. Acil bir şey olursa o telefonlardan arıyoruz" şeklinde konuştu. </p>
<p> </p>](https://i12.haber7.net/fotogaleri/haber7/album/2020/13/8HiFf_1584971374_4583_w270_h360.jpg)
![<p>İstanbul Valisi Ali Yerlikaya sosyal paylaşım sitesindeki hesabından Vefa İletişim Merkezleriyle ilgili paylaşım yaptı. Vali Yerlikaya, paylaşımında "65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımıza yardımcı olmak için; İstanbul Vefa Sosyal Destek Grubu ile İstanbul İl Vefa İletişim Merkezimizi oluşturup çalışmalarımıza başladık. #EvindeKalİstanbul" ifadelerini kullandı. Ayrıca valilik tarafından yapılan çağrıda "Tek başına yaşayan, ihtiyacını karşılayacak yakını bulunmayan; 65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızdan biriyseniz veya çevrenizde böyle biri varsa temel ihtiyaçlarını karşılayabilmemiz için 39 ilçemizde oluşturduğumuz Vefa İletişim Merkezimize lütfen bildirin" ifadeleri yer aldı. </p>
<p> </p>](https://i12.haber7.net/fotogaleri/haber7/album/2020/13/fKbsu_1584971390_6696_w270_h360.jpg)
![<p>İstanbul dışında ikamet edip, çeşitli nedenlerden dolayı İstanbul'a gelen ve yaşadığı şehre gitmek isteyen vatandaşlar için "Seyahat İzin Belgesi" veriliyor. Çağrı merkezine ulaşarak formu dolduran 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar uygun görülmesi durumunda yaşadıkları şehirlere gidebiliyor. </p>
<p> </p>](https://i12.haber7.net/fotogaleri/haber7/album/2020/13/CqYqs_1584971443_0577_w960_h720.jpg)
Söke Kaymakamlığı Vefa Sosyal Destek Grubu görevlileri, kendilerinden yardım isteyen Dilşat (66) ve Hüseyin Özer (70) çiftinin Atatürk Mahallesi'ndeki evine gitti.
Özer çifti, pazar alışverişi yapılması için hazırladıkları listeyi bir kağıda yazarak görevlilere teslim etti.
Görevliler, pazarda alışveriş yaparken listenin alt kısmındaki "Sizi yorduğumuz için bizi affedin. Hakkınızı helal edin. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin inşallah. Teşekkür ediyoruz" yazılı not kağıdını gördü.
Çiftin pazar ihtiyacının karşılanmasının ardından erzak aileye teslim edildi.
Görevliler, kendilerini duygulandıran bu sürpriz teşekkür notunu sosyal medyada paylaştı, çok sayıda beğeni aldı.
Aileyle ilgilenen görevlilerden Gamze Şanlı, böyle bir ekibin içinde yer aldığı için çok mutlu olduğunu belirterek kendileri için yazılan notu gördüğünde gururlandığını dile getirdi.
Günay Uzun da yaşlılara yardım eden bir görevde yer aldığı için kendisini şanslı hissettiğine dikkati çekerek işini severek yaptığını söyledi.
"NASIL TEŞEKKÜR ETMEYELİM"
Hüseyin Özer, 65 yaş ve üstü vatandaşlar için alınan karar doğrultusunda sokağa çıkmadıklarını belirterek, "Alınacaklar şeylerimiz vardı ve bir telefonla geldiler. Devletimizin ve milletimizin ayakta durması bizleri mutlu ediyor. Geleceğimize de umut veriyor" dedi.
Notu yazan Dilşat Özer ise şunları söyledi:
"Pazarda köylü kadınların olduğu yerler var, sürekli onlardan alışveriş yapıyorduk. Oraya gitmezler diye düşündük ama gitmişler, bulmuşlar ve alışverişimizi yapmışlar. Bizim için arayıp bulmuşlar nasıl teşekkür etmeyelim. Minnetimizi belirtmek için böyle bir şey yazdık."
-
vatandaş 4 yıl önce Şikayet Etülke nufusunun yüzde 70 den fazlası polis sorumluluk alanında polis canını dişini takmış çalışıp yardım ediyor birde suçlularla uğraşiyor, ancak medyada boy boy başkalarının resimleri ve haberleri var.Beğen
-
vatandaş 4 yıl önce Şikayet Etülke genelinde bütün yaşlılara yardımı polis ekiplerinin yardımıyla sağlanıyor, ayrıca şu an sağlıkçılar harıç çalışan tek kurum emniyet, askeriye bile kendini toplumdan tecrit izole etti, hiçbir korunma tedbiri olmayan emniyete ne bir yetkiliden ne de bir kişiden polise teşekkür veya minnettarlık yok. nasıl bir düzendir garip.Beğen
-
vatandas 4 yıl önce Şikayet EtSen sagirmisin körmüsün veyahut sirf HalkTV bakiyorsun herhalde , Devletin su ana kadar sergiledigi performans dünyada baska yerde yok , hergün kac defalarca herkese tesekürler yagiyor. Bana bak birak ortaligi karistirmayaBeğen
-
orhan ak 4 yıl önce Şikayet EtİNSANI YAŞATKİ DEVLET YAŞASIN. bu sözün sırrı kıyamete kadar gidecekBeğen Toplam 15 beğeni
-
Nevşehirli 4 yıl önce Şikayet EtHalk içinde yok muteber devlet gibi olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi Yok böyle büyük bir devlet hangi ülke bunları yapabilir hamdolsunBeğen Toplam 12 beğeni