Seyahat izin belgesi nasıl alınır? Zorunlu seyahat izin belgesi şartları neler? E-Devlet

Zorunlu seyahat izin belgesi nasıl alınır? Corona virüs tedbirleri kapsamında İçişleri bakanlığı tarafından getirilen seyahat kısıtlamasının ardından vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında seyahat izin belgesi almanın şartları neler sorusu oldu. İşte merak edilen tüm detaylar...

Seyahat izin belgesi nasıl alınır? Zorunlu seyahat izin belgesi şartları neler? E-Devlet
Seyahat izin belgesi nasıl alınır? Zorunlu seyahat izin belgesi şartları neler? E-Devlet
GİRİŞ 30.03.2020 14:08 GÜNCELLEME 30.03.2020 14:09

Corona virüs tedbirleri kapsamında şehirler arası yolculuklara kısıtlama getirildi.Yeni alınan kararla birlikte otobüs, demir yolu ve hava yolu hatlarını kullanarak şehirler arası geçiş valilik iznine tabi tutuldu. Vatandaşların zorunlu şehirler arası yolculuk yapabilmeleri için seyahat izin belgesi almaları gerekiyor. Peki seyahat izin belgesi nasıl alınır? Seyahat izin belgesi için aranan koşullar neler? İşte son günlerde en çok merak merak edilen sorunun cevabı...

 

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Zorunlu seyahat etmek isteyen vatandaşlar Corona virüs tedbirleri kapsamında valiliklerden izin alacak. Vatandaşların öncelikle yolculuk yapabilmeleri için Seyahat İzin Kurulu'na başvuru da bulunmaları gerekiyor. Gerekli şartları taşıyan vatandaşlar için belge oluşturulduktan sonra kişinin telefonu, gideceği adres gibi bilgiler kişinin yolculuk yapacağı valiliklere bildirilecek. Kişi otobüse binmeden otogar girişinde sağlık kontrollerinden geçecek ve otobuste boş yer bulunması halinde seyahat etmesine izin verilecek. 

SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMAK İÇİN ARANA ŞARTLAR NELER?

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan 28 Mart tarihli genelge ile şehirler arası seyahat belgesi almanın koşulları belirtildi. Zorunlu seyahat belgesi almak isteyen vatandaşları aşağıdaki şartları taşıması gerekiyor;

 

- Doktor kararıyla tedavi için İstanbul dışına sevk edilmiş olma

- Birinci dereceden yakını vefat etmiş veya ağır hasta olanlar,
- Son on beş gün içerisinde ilimize gelmiş ve İlimizde kalacak yeri olmayanlar

E-DEVLET ÜZERİNDEN SEYAHAT İZİN BELGESİ ALINABİLECEK

Koronavirüs önlemleri kapsamında şehirlerarası yolculuk için getirilen Seyahat İzni Belgesi artık e-Devlet'ten alınabilecek.

Açıklama Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nden geldi. Twitter hesabından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlarımızın artık kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadı. Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet Kapısında."

ÖZEL ARAÇLA ŞEHİRLER ARASI YOLCULUK YASAK MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüsü tedbirlerini açıkladığı konuşmasında şehirler arası yolculuk için “ Şehirler arası seyahatler bundan böyle valilik iznine bağlanmıştır.”dedi. İçişleri Bakanlığı tarafından şehirler arası yolculuğu da kapsayan  genelgede 28 Mart Cumartesi 17.00’den itibaren yürürlüğe girecek. Özel araçla yolculuk yapacaklar için henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Valilikte kurulan komisyonlarda vatandaşların özel araçları ile şehirler arası seyahatlerinin  kısıtlanıp kısıtlanmayacağı kararı önümüzdeki günlerde verilecek.

YHT SEFERLERİ DURDU

TCDD Taşımacılık AŞ de yaptığı açıklama ile yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında Yüksek Hızlı Tren (YHT), Anahat ve Bölgesel tren seferlerinin geçici olarak durdurulduğunu bildirdi.

YURT İÇİ UÇUŞLAR

Uçakla seyahat etmek isteyen yolcular, terminaldeki bir kontuarda oluşturulan "Seyahat İzin Belgesi Başvuru Masası'nda başvuru belgesini dolduruyor. Seyahat etme gerekçelerini ve kimlik bilgilerini bu forma yazan yolcular, ardından Seyahat İzin Kurulu ofisinde işlemlerini tamamlıyor.

İŞÇİ SERVİSLERİ MUAF TUTULDU

İçişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, fabrika çalışanlarını taşıyan servis araçları, çalışanların ikamet ettikleri yerden başka şehre yolcu taşımaları, şehirler arası seyahat kısıtlamasından muaf tutuldu.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yunanistan Türkiye'ye karşı 'katili' almaya karar verdi
Tatvan'daki helikopter kazası neden yaşandı? Dikkat çeken sözler...