Şanlıurfa'daki Karahantepe Türkiye’nin yeni yüzü olacak

Şanlıurfa'da bulunan Göbeklitepe'deki dikili taşlarla benzerlik gösteren ve ilk belirlemeye göre neolitik döneme ait T şeklinde 250 dikilitaşın bulunduğu Karahantepe Türkiye’nin yeni yüzü olma yolunda.

Şanlıurfa'daki Karahantepe Türkiye’nin yeni yüzü olacak
Şanlıurfa'daki Karahantepe Türkiye’nin yeni yüzü olacak
GİRİŞ 02.04.2020 21:48 GÜNCELLEME 02.04.2020 21:55
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı'nın (UNESCO), 'Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki varlıklar arasında bulunan ve dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi olan Göbeklitepe'dekilere benzeyen taşların yer aldığı Karahantepe'de geçen yıl başlanılan kazı çalışmaları heyecana neden oldu.Her gün yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği Göbeklitepe'ye alternatif olan Karahantepe 'T' şeklinde 250 dikilitaşın toprak altından gün yüzüne çıkarılması heyecanla bekleniyor. Şanlıurfa'da kültür envanterinin tespiti için başlatılan çalışmalar sırasında, kent merkezine 46 kilometre mesafedeki Tek Tek Dağları Milli Parkı içindeki Kargalı Mahallesi yakınlarında, araştırmacılar tarafından 1997 yılında yapılan yüzey çalışmasında Karahantepe'deki toprak altında bulunan yapılar fark edildi.

 

 

3 YIL ÖNCE YÜZEY ÇALIŞMASINA BAŞLANILDI

Bölge halkınca 'Keçilitepe' olarak da bilinen alanda, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın himayesinde İstanbul Üniversitesi Tarih Öncesi Arkeolojisi Ana Bilim Dalı ve Karahantepe Kazı Başkanı Prof.Dr. Necmi Karul başkanlığında 3 yıl önce 'Göbeklitepe Kültürü ve Karahantepe Kazıları' Projesi kapsamında yüzey araştırma çalışması başlatıldı. Bu araştırmalarda UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'deki yapılara benzeyen ve ilk belirlemelere göre neolitik döneme ait 'T' biçiminde dikili taşlar tespit edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden alınan izinle İstanbul Üniversitesi'nce Prof.Dr. Necmi Karul başkanlığında bölgede ilk kazı çalışmalarına geçen yıl başlandı.


Karahantepe Kazı Başkanı Prof.Dr. Karul, bölgede Göbeklitepe ile aynı dönemde olduğu tahmin edilen 12 noktanın bilindiğini bunlardan birinin ise Karahantepe olduğunu söyledi. Hava şartları ve koronavirüs tedbirleri kapsamında bahar ayında yapılması planlanan kazı çalışmalarının ertelendiğini ifade eden Karul, "Kültür Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, Karahantepe’de yürütülen çalışmalara çok önem veriyor. Burası gelecekte Türkiye’nin yeni yüzü olacağını ümit ediyoruz” dedi.

 

 

ETİKETLER
keşif
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Cucumber 10 ay önce Şikayet Et
  Umarız yabancılar değil de biz çıkarırız ! Hadi bakalım yoksa yeni sırlar mı açılıyor. Neyse işi garipleştirmiyelim hayırlısı olsun ve yeni turizm merkezi açılsın iyi olur. Allah (CC) ülkemize, ümmetimize ve Dünya'mıza akıl versin ve hayırlı gelecekler nasip etsin. EVDEKAL alalım ve kurallara uyalım, çok zor değil.
  Cevapla
 • demir ersoy 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu tür önemli arkolejik kazıları yabancılara yaptırılmamalı özellikle Alman ve İngilizlere yıllarca ülkemizden tarihi eser çalmışlardır
  Cevapla
 • Cucumber 10 ay önce Şikayet Et
  Sen bulmazsan yabancılar tabi çalar
  Cevapla
 • Harran lı 1 yıl önce Şikayet Et
  işletmesini Gaziantep liler yapsın
  Cevapla
 • zeynep 1 yıl önce Şikayet Et
  dünyanın eneski [ ibadetgahı] tapınağı kabedir
  Cevapla
 • Fukara 1 yıl önce Şikayet Et
  Iyi guzel hos fakat fiyatlar hic hos degil!!! 45-55-65 kisi basi. Boyle bir fiyat olurmu yaa benim bir gunluk kazancim o. Yol masarfini hic soylemiyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye Kupası'nda şampiyon Beşiktaş!
Son dakika: 18 Mayıs koronavirüs tablosu! Vaka, Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı