Son dakika! Bakan Akar duyurdu! Üretim başladı...

Milli Savunma Bakanı Akar,"Dikimevi Müdürlüklerince haftada 1 milyon maske, 5 bin tulum, İlaç Fabrikasınca 5 bin litre dezenfektan üretiliyor" dedi.

GİRİŞ 04.04.2020 09:59 GÜNCELLEME 04.04.2020 12:32
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, milli imkan ve kabiliyetleri kullanarak çeşitli tipte maske, tulum ve hijyenik malzeme üretimine başladıklarını belirterek, "Şu an itibarıyla Dikimevi Müdürlüklerince haftada toplam 1 milyon maske, 5 bin tulum, İlaç Fabrikası Müdürlüğünce de haftada 5 bin litre alkol bazlı dezenfektan üretilmektedir." dedi.

Akar, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınına yönelik tedbirler kapsamında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile dün telekonferans yöntemiyle görüştü.

Corona virüs salgınına yönelik alınan tedbirlerle birlikler ve sahadaki uygulamalarının değerlendirildiği toplantıda konuşan Akar, tedbirlere ilişkin yayımladıkları kapsamlı emirlerin ilk günden itibaren kararlı şekilde uygulandığını belirtti.

"GÜÇLÜ TEDBİRLER ALDIK"

Bakanlık olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürütülen mücadelede üzerlerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmek için tüm imkan ve kabiliyetlerini harekete geçirdiklerini ifade eden Akar, şunları söyledi:

"Başlangıçtan itibaren hudutlarımızdaki birliklerimizden harp okullarımıza, meslek yüksek okullarımıza, uluslararası toplantı ve tatbikatların ertelenmesinden tüm karargah ve birliklere giriş-çıkışa kadar geniş bir yelpazede ciddi ve güçlü tedbirler aldık. Hep birlikte tedbirlere riayeti en üst düzeye çıkarmaya gayret ettik. Birlik, karargah ve kurumlarda, ülkemizde hastalığın yayılma hızının kırılmasına yardımcı olmak maksadıyla sosyal hareketliliğin azaltılmasına ve sosyal mesafenin her kademede korunmasına büyük özen gösterdik, dikkat ettik.

 

 

Kronik hastalığı olan risk grubundaki personelimizi idari izne gönderdik. Cumhurbaşkanlığı genelgesi gereğince de salgınla mücadeleyi zafiyete uğratmayacak ve kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde, ihtiyacı karşılayacak kadar asgari sayıda personeli bulunduruyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde yürütülen bu mücadelede salgının yayılmasını engellemek maksadıyla evlerine gönderilen personelin evlerinden çıkmamalarına dikkat ediyoruz. Birlik, karargah ve kurulularımızda 'yerinde kal' prensibini uyguluyoruz."

MASKE ÜRETİMİNDE ÖNEMLİ GELİŞME

Kurs, tatbikat ve toplantı gibi görevlerinden dolayı yurt dışından dönen personelin 14 gün gözetim altında tutulması kararını hassasiyetle uyguladıklarını vurgulayan Akar, "1 Mart’tan itibaren çeşitli sebeplerle yurt dışında bulunan 650 personelimiz yurda döndü. Bu personel, 14 gün gözetim altında tutuldu. Bugüne kadar yurt dışından dönen personelimizden halen 84 kişi gözetim altında bulunmaktadır. Uyguladığımız ve uygulamakta olduğumuz tedbirlerin, yurt içi ve yurt dışı harekatlarımızı, hudutlarımızın güvenliğini ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin diğer faaliyetlerini etkilemeyecek şekilde hayata geçirilmesi bu mücadelede temel ilkemizdir." ifadelerini kullandı.

Bakanlık bünyesinde kurulan corona virüs ile Mücadele Merkezinin (COMMER) çalışmalarını sürdürdüğünü, Merkezin salgınla mücadele kapsamında planlama, koordinasyon ve yönetim fonksiyonlarını yerine getirdiğini belirten Akar, şunları kaydetti:

"Bir yandan da Bakanlığımızın milli imkan ve kabiliyetlerini kullanarak ve mevcut kapasiteleri geliştirmek suretiyle çeşitli tipte maske, tulum, hijyenik malzeme üretimine başladık. Şu an itibarıyla Dikimevi Müdürlüklerince haftada toplam 1 milyon maske, 5 bin tulum, İlaç Fabrikası Müdürlüğünce de haftada 5 bin litre alkol bazlı dezenfektan üretilmektedir. Dün itibarıyla Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Mamak tesislerinde maske üretimine yönelik yeni tedarik ettiğimiz makine ve teçhizatın kullanımına başladık. Bu durumda, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunca da haftada çeşitli tipte 2,5 milyon maske ve yüz bin tulum üretimi için çalışmalarımızı tamamladık.

Önümüzdeki günlerde bu sayılarda üretim yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda bu üretimlerimizi daha da artırmak için yoğun bir çalışmanın içindeyiz. Bu çerçevede, öncelikle TSK ile diğer Bakanlık, kurumlar ve halkımızın ihtiyaçlarını karşılamaya, müteakiben dost ve müttefik ülkelerin de taleplerine yardımcı olmaya çalışıyoruz."

İLAÇ TEDARİK VE ÜRETİMİ

Akar, birliklerin ihtiyaçlarının da düzenli olarak karşılandığını dile getirerek, "Sadece dün ve bugün 640 bin maske, 15 bin tulum, yaklaşık bin litre dezenfektan sevkiyatı gerçekleştirdik." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı üzerine müttefik İtalya ve İspanya'ya virüsle mücadelelerine katkı sağlamak amacıyla sağlık malzemeleri gönderildiğini anımsatan Akar, şunları ifade etti:

"Ayrıca corona virüs hastalarına müdahale kapsamında faydalı olacağını değerlendirdiğimiz bazı ilaçların tedarik ve gerekli ham maddelerini aldıktan sonra bunların üretimi için gerekli çalışmaları sürdürüyoruz. Gelişme ve sonuçları müteakiben paylaşacağız. Sonuç olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, corona virüse karşı amansız bir mücadele içindeyiz. Bu mücadeleye kararlılıkla ve hassasiyetle devam ediyoruz. Bugüne kadar asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığımız ilhamla nasıl görev ve sorumluluklarımızı birlik, beraberlik içinde, fedakarlıkla yerine getirdiysek bu virüse karşı yürüttüğümüz mücadelede de hep birlikte başarılı olacağımıza inanıyoruz.

Bu vesileyle, İdlib başta olmak üzere, yurt içinde ve sınır ötesinde mavi vatanımızda ve semalarımızda zorlu hava ve arazi şartlarında görevlerini büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla yürüten kahraman silah ve mesai arkadaşlarıma sağlık, esenlik içinde kazasız, belasız, hayırlı, başarılı görevler diliyorum."

ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • n100 papr yapın 5 ay önce Şikayet Et
  Yapılacaksa yarım yapılmasın bir iş mesele sadece öksürüğü tutmak değil virüs zaten havada ve her yerde her nefeste risk katlanıyor ucuz maske çocuk da yapar atkı da o kadarını becerir koca devletten beklenen n100 papr yapabilmesi. o heryerde satılan maskeler yüzde 50 ila 80 virüsü durduruyor doktorlara o yüzden bulaşıyor tutamadıklarından dolayı HEPA da yetmez özel ULPA kumaştan yapılmalı maskeler ULPA olanlar 1 ay n95 olanlar 2-3 hafta kullanılabilir. ULPAlar ön kısımlarına virüslü elle değilse de sorun yaratmaz diğerlerinin atılması gerek . En iyisi filtre cihazın içinde fanla çalışıp elle temas etmeyen insanı tüm gün hiç daraltmayan ısı birikmeyen lityum pilli papr maskeler.
  Cevapla
 • Ems 5 ay önce Şikayet Et
  Pamuklu bir bezden biz kendimiz diktik evde ihtiyacımız kadar. Hem de yıka tekrar kullan
  Cevapla
 • Realist 5 ay önce Şikayet Et
  Maske fiyatlarının neden bu kadar yüksek seyrettiği ile alakalı bir çalışma olmayacak mı? 2 haftadır evdeyiz, işimizden gücümüzden olduk, gelir kalemimiz kalmadı, hazırdan yiyoruz. Bu kadar yük olmayalım diye uğraşırken maskeli soygunculara vatandaşı kurban etmeyin. Maliyeti 80 kuruş olan maskeyi 4 liraya 5 liraya satmaya çalışıyorlar. El insaf.
  Cevapla
 • yazın 5 ay önce Şikayet Et
  Bravo bakanım. Umarım diyanet başkanı hükümetin salgını kontrol altına alma çalışmalarını baltalamaz.
  Cevapla
 • koca yusuf 5 ay önce Şikayet Et
  avrupa maske taşıyan gemilere el koyuyorkenebiz kendimiz yapıyoruz, Avrupa bitmiş.
  Cevapla
 • C.Türk 5 ay önce Şikayet Et
  Aynen! Avrupada Ülkeler birbirlerinin koronavirüs sarf Malzemelerini çalıyor? Chp,liler Hırsız arıyorsa dışarda arasın? :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Azerbaycan'a destek verdi, Ermeniler çıldırdı!
Süre bu gece doluyor! Yapmayan yandı 1 milyon TL cezası var...