Tahliyelere korona önlemi: Hapisten eve özel otobüs!

Meclis’te görüşülmeye başlanan infaz paketiyle tahliye olması beklenen 90 bin kişiye Koronavirüs nedeniyle kaymakamlıklar ile valiliklerden seyahat belgeleri çıkarılacak. Anlaşılan otobüs işletmeleri ile bu kişiler şehirlerine götürülecek. Sokağa çıkma yasağı kapsamına girenler evlerine bırakılacak.

Tahliyelere korona önlemi: Hapisten eve özel otobüs!
Tahliyelere korona önlemi: Hapisten eve özel otobüs!
GİRİŞ 08.04.2020 08:14 GÜNCELLEME 08.04.2020 08:15
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

İnfaz paketinin yasalaşmasıyla tahliye edilecek 90 bin kişiyle ilgili koronavirüs tedbirleri kapsamında atılacak adımlara ilişkin çalışmalar başladı. Tahliye olacaklar direkt bırakılmayacak. Gerekli olanlar için seyahat izin belgesi çıkarılacak. Farklı şehirlere gidecekler için otobüs firmalarıyla anlaşılacak. Yaşadığı şehirdeki cezaevinde bulunanlar şehir merkezine götürülecek. Sokağa çıkma kısıtlaması olanlar ise evlerine kadar bırakılacak.

 

 

EVLERİNE BIRAKILACAKLAR

Yenişafak Gazetesi'nde yer alan habere göre; Meclis Genel Kurulu’nda dün görüşülmeye başlanan infaz teklifi yasalaştığında 90 bin dolayında mahkumun tahliye edilmesi öngörülüyor. Ancak koronavirüs nedeniyle şehirler arası seyahat kısıtlaması, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü olanlara sokağa çıkma kısıtlaması gibi birtakım tedbirler getirildi. Bu kapsamda, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürlüğü ile başsavcılıkların, tahliye olacaklarla ilgili nasıl bir yol izleneceğine ilişkin çalışmalara başladığı öğrenildi.

 

 

İLK AŞAMADA 45 BİN

Paket uyarınca, infaz indirimi ve 3 yıllık denetimli serbestlik nedeniyle 45 bin kişi erken tahliye olacak. İlk aşamada ise erken tahliye olacakların cezaevlerinden çıkarılmasının planlandığı belirtildi. Paketin yürürlüğe girmesiyle infaz savcıları dosyaları hızla ele alacak, yasadan yararlanarak tahliye olacakları belirleyecek ve bu kişiler hakkında müddetname hazırlayıp infaz hakimliğine gönderecek. Açık cezaevindeki mahkumlar ise ilgili başsavcılıkların yazısının ardından ilk etapta 31 Mayıs’a kadar izinli sayılacak ve evlerine gönderilecek.

SEYAHAT BELGELERİ ÇIKARILACAK

Adalet Bakanlığınca hükümlü ve tutukluların dışarıyla temasını kesmek amacıyla bazı tedbirler alındı. Bu kapsamda, cezaevlerinde şu ana kadar koronavirüs vakasına rastlanmadı. Bu nedenle tahliye olacaklara yeniden bir koronavirüs testinin yapılmayacağı kaydedildi. Ancak bu kişiler direkt bırakılmayacak. Öncelikle korona tedbirleri uyarınca sokağa çıkması kısıtlananlar ile şehirler arası yolculuk yapacaklar için kaymakamlıklar ile valiliklerden ‘seyahat izin belgesi’ çıkarılacak.

YAZDIR
YORUMLAR 20
 • zafer gülten 1 ay önce Şikayet Et
  işlemler bir an önce tamamlanıp mahkümlar salınmalı,cezaevlerinde bir salgın başlarsa sonuç vahim olur,birlikte yaşadıkları için virüs herkesi etkiler.onca mahkümün tedavisi,bakımı,düşünmek bile korkunç...ölüme terkedilmiyecekler herhalde,mecburen tedavileri yapılacak birşey olursa.
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  bu insanların işlemlerini kim yapacak hani herkes evde kalacaktı hani esnek çalışma idi, bu yasa 30 nisandan önce çıkarsa tüm adliye ve cezaevi personellerinin işlerinin başında olması gerekiyor .
  Cevapla
 • Vesselam 1 ay önce Şikayet Et
  Zaten basinda isinin
  Cevapla
 • Cezaevi personeli 1 ay önce Şikayet Et
  kardes şuanda zaten cezaevi personeli evinde değil işyerinde 45 gün evine gitmeden burda çalışacak biraz daha dikkatli takip edelim gündemi şuanda ilk izole edilen kamu personeli cezaevinde calisanlar
  Cevapla
 • Kim 1 ay önce Şikayet Et
  Birde maaş bağlasaydık tam olurdu..
  Cevapla
 • vatanislam 1 ay önce Şikayet Et
  Öncelikle bazı arkadaşlar tövbe edenlere kapılar açıktır diyor eyvallah da şeriat kanunları geçerli değil öyle olsa ya kolu kesilecek ya kafası adamlar serbest kalıyor bakış açınızı biraz değiştirin bence. Ceza evleri aslında ıslah evleridir ama gel gör ki bizim ceza evleri yan gel yat yeri olmuş paran varsa ağa paşa oluyorsun. AF çıkaran hükümet hiçbir zaman devam edememiştir geçmiş yıllarda bunu gördük akparti kendi ayağına sıktı beni bile kaybettiyse vah ki hallerine.
  Cevapla
 • 1980000000000000000 1 ay önce Şikayet Et
  Oldu olacak plaket verin, yarın artar hırsızlık gasp vs. Cezaevinde neredeyse karantinadalar. Neden çıkarıyorsunuz, şayet çıkacaksa bu günlerde değil en azından.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bunun adı FETÖ alçaklığı: Ayasofya'da okunan Fetih Suresi'ni Batı'ya şikayet etti
'Ayasofya' duvarlarında düşman çatlatan müthiş canlandırma!