'5 ilimize sokağa çıkma yasağı gelebilir'

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, bulaşıcılığı önlemek için sıkı önlemler alınması gerektiğini belirterek, "Belki tüm Türkiye'de değil ama vakaların en çok görüldüğü beş ilde sokağa çıkma yasağı olabilir" dedi.

'5 ilimize sokağa çıkma yasağı gelebilir'
'5 ilimize sokağa çıkma yasağı gelebilir'
GİRİŞ 10.04.2020 13:33 GÜNCELLEME 10.04.2020 13:33
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Koronavirüs salgını sebebiyle ülkemizdeki vaka sayısı 42 bini aşarken, Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel'den çarpıcı bir açıklama geldi. Cinel en çok vakanın görüldüğü 5 ile sokağa çıkma yasağının gelebileceğini söyledi.

"İKİNCİ SALGININ GELME OLASILIĞI SÖZ KONUSU"

Koronavirüs salgınının pik noktasının nasıl gerçekleşeceğini bilmediklerini ifade eden Prof. Dr. Cinel, "Yavaş yavaş hastaneler ve dolayısıyla yoğun bakımlar doluyor. Bir taktik ile olası büyük dalgaya hazırlık yapılıyor; yeni yoğun bakım yatakları devreye sokuluyor, yeni hastane binalarının kısım kısım açılması planlanıyor. Ne var ki dalganın boyutunun ne olacağı, pik noktasının nereye varacağı belli değil, Fransa'da bir günde 1400 kişi öldü. İkinci dalganın gelme olasılığı da söz konusu olabiliyor" ifadelerini kullandı.

HEDEF "BULAŞICILIĞI" ÖNLEMEK

MÜ Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 24 ameliyathanenin 14'ünün vakaların artması durumunda yoğun bakım olarak kullanılmak üzere ayrıldığını anlatan Cinel, birincil hedefin "bulaşıcılığı" önlemek olduğunu vurguladı.

"YOĞUN BAKIM BİR EKİP İŞİDİR"

Prof. Dr. Cinel, yoğun bakımın yatak ve solunum cihazından ibaret olmadığını belirterek "Yoğun bakım bir ekip işidir. Yalnızca yoğun bakım ekibinin sağlığını korumak ve yoğun bakım yatak sayısını artırmak da çözüm olamayabilir; 'yoğun bakımların akılcı kullanımının' ön plana çıkarılması bu gibi olağanüstü pandemi günlerinde şarttır. İllerde yoğun bakım ekipleri kurulmalı. Bu ekipler, Covid-19 dışındaki yoğun bakım hastalarını özel hastanelere tahliye edebilir" ifadelerini kullandı.

EN ÇOK VAKANIN GÖRÜLDÜĞÜ 5 İL

Türkiye'de en çok vakanın görüldüğü 5 il son açıklanan resmi kaynaklara göre şu şekilde: İstanbul, İzmir, Ankara, Konya ve Kocaeli.

ETİKETLER
ismail cinel
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Destekliyorum 1 yıl önce Şikayet Et
  Sigara tamamen yasaklansın
  Cevapla
 • Torun 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah rızası için sokak ta sigara içilmesine yasak getirilsin gitsin evinde içsin milleti dumana boğmasınlar gençlere de kötü örnek oluyorlar
  Cevapla
 • Turk 1 yıl önce Şikayet Et
  Baska derdin
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  izmit çarşı bomboş. abartmasınlar. vaka artmasının sebebi fabrikada calışanlar birbirine geçirip oradan ailelerine taşıyorlar. fabrikalara daha sıkı önlem alınmalı.
  Cevapla
 • Bir bilen 1 yıl önce Şikayet Et
  Adama gelen yok giden yok virus niye olsunki zati normaldede sokaklar bomboş
  Cevapla
 • Durum ciddi 1 yıl önce Şikayet Et
  Gelmezse vakalar çok artacak herkes dışarı dökülmüş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fazıl Say'a İmamoğlu tokadı! Dalga geçeyim derken alay konusu oldu
Atina'da kaos! Otobanlar kapandı vatandaş isyan etti (25 Ocak Günün Önemli Gelişmeleri)