Fatih Portakal'a zor soru! FOX TV ve Halk TV'den büyük skandal

Yeni Şafak yazarı Bülent Orakoğlu, "FOX TV devlete meydan okuyan zihniyetin amiral gemisi mi?" adlı köşe yazısında, Halk TV ve FOX TV'nin son skandallarını yazdı. Her iki kanalında Türk milletinden henüz özür dilemediğini belirten Orakoğlu, "Türkiye gerçeklerini çarpıtarak gözgöre göre asparagas haberlere yer vermesinin arka planında ne var? AK Parti ve Erdoğan düşmanlığı mı yoksa dış güçlerle işbirliği mi?" dedi.

GİRİŞ 13.04.2020 15:42 GÜNCELLEME 14.04.2020 09:09
Bu Habere 315 Yorum Yapılmış

İşte Bülent Orakoğlu'nun o yazısı;

 

Halk TV'nin, Türkiye ve Cumhur İttifakı'nı hedef alan gazetecilik veya habercilik anlayışı ile ilgisi olmayan manipülatif ve dezenformatik zihniyetini ortaya çıkaran son skandalını geçtiğimiz köşe yazısında dile getirmiştik. Hatta bu kadar pervasızca nasıl devlet ve millet düşmanlığı yapılabildiğini de sorgulamıştık. Yazımızın son paragrafında işi yalnızca RTÜK'e havale ederek ülkemizin birlik ve beraberliğini bozmayı hedefleyen Kovid-19 salgınını örtü olarak kullanıp "devlete meydan okuyan" bu karanlık güçlerle mücadele edilemeyeceğini de örtülü olarak dile getirmiştik. Halk TV ile ilgili olarak cumhuriyet savcılarımızın bir soruşturma açıp açmadığını bilmiyoruz. Ancak FOX Haber'de "Bin 6 yeni ölüm" manşeti ile yayımlanan ikinci kurgu kaset öncelikle devlete meydan okuyan zihniyetin amiral gemisinin devreye girdiğinin açık işaretlerini taşıyor. Halk TV ve FOX haberdeki skandal kurgulanmış kasetler birbirine birçok açıdan benzerlikler taşıyor. Her iki kumpas kasette de Sağlık Bakanı Sayın Koca'nın koronavirüs-Kovid-19 salgını nedeniyle kamuoyunu bilgilendirirken yaptığı açıklamalar neredeyse ters yüz edilerek kes yapıştır yöntemi ile dezenformatik gazetecilik yapılıyor. Ancak FOX haberleri sunan Fatih Portakal kumpas veya kurgu kasette Halk TV kadar başarılı olamamış. Zira Bakan Koca'nın konuşmalarının kesilip yapıştırıldığı çok açık seçik belli oluyor. Yaklaşık 30 saniyeden az süren konuşmada Sayın Koca "Belirlediğimiz hedefti. Bugünde hedefimizi aşmış olduk. Daha da yüksek sayılara ulaşacağız" diyor. Konuşmadaki kopukluklar da belirgin bir şekilde ortada. Bu nedenle olacak ki bu kumpas kaset sosyal medyada çok sayıda menfi eleştiri almış. Genellikle FOX Haber yalancılıkla, fitne çıkarmakla suçlanıyor. Kumpas videoda ekran kırmızı kalın çizgilerle ikiye bölünmüş. Ekranın sağ tarafında büyük harflerle yazılmış "Son 10 günün test sonuçları" yazan bölümde herhalde ölümlerin hızla arttığını gösteren bir grafik var. Ancak grafiğin altındaki yazılar okunamıyor.

HALK TV'DEN "601 SAĞLIK ÇALIŞANI HAYATINI KAYBETTİ" YALANI (HALBUKİ SAĞLIK BAKANI KOCA, 601 SAĞLIK ÇALIŞANININ ÖLMEDİĞİNİ, KORONAVİRÜSE YAKALANDIĞINI AÇIKLAMIŞTI)

"1006 YENİ ÖLÜM" SKANDALI

Ekranın sol tarafında ise Türk bayrağı ve Sağlık Bakanlığı'nın forsu arasında Sağlık Bakanı Koca açıklamalarını yapıyor. Ekranın en altında tamamını kapsayan kırmızı bir kuşak içinde beyaz ve büyük harflerle "4174 yeni vaka BİN ALTI YENİ ÖLÜM" yazısı görülüyor. Ekranın en alt sol köşesinde FOX haber amblemi gözüküyor. Oysa Sağlık Bakanı Koca yeni can kayıplarıyla birlikte vefat edenlerin toplam sayısını 1.006, vaka sayısını ise 4 bin 747 olarak açıklamıştı. Görüldüğü gibi FOX TV toplam ölüm sayısını toplam yeni ölüm sayısı gibi göstererek yeni bir skandala daha imza atıyor.

ORAKOĞLU'NDAN PORTAKAL'A ZOR SORU

FOX Haber'in sunucusu Fatih Portakal Türkiye'de de AB ülkelerinde olduğu gibi her gün binlerce insanın Kovid-19 salgınından ölmesini mi istiyor? Teşbihte hata olmaz. Dervişin fikri neyse zikri de odur. Atasözünde anlatıldığı gibi "Bir insan ne düşünüyor, gönlünden ne geçiriyorsa, bunu hareket ve sözleriyle belli eder; açığa vurur" açıklaması sanki Fatih Portakal'ı işaret ediyor. Zira, Halk TV ve FOX Haber'in sunucusu Fatih Portakal şu ana kadar kamuoyundan özür dilemediler. Dilemeye de korkarlar. Zira varlıklarını, makamlarını kaybetme riskini göze alamazlar. Onların asıl görevleri ülkemizde KAOS ve siyasi istikrarsızlık yaratmak! Bu konuda medya- ya intikal etmiş onlarca örnek var.

Dezenformatik gazeteciliğin en önemli enstrümanlarından birinin bireyleri ve toplumları yönlendirmek amacıyla bazı gerçek bilgi ve gözlemleri yanlış yorum ve yalanlarla çarpıtarak kitleleri kuşkuda bırakmak ve motivasyonlarını kırmak olduğu biliniyor. Halk ve FOX TV'nin Kovid-19 salgınında neden Türkiye gerçeklerini çarpıtarak gözgöre göre asparagas haberlere yer vermesinin arka planında ne var? AK Parti ve Erdoğan düşmanlığı mı yoksa dış güçlerle işbirliği mi? Tahminim her ikisi de doğru!

YAZDIR
YORUMLAR 315
 • Bezgin54 1 yıl önce Şikayet Et
  Yillarca yalan haberle begin yikiyor,benim annem gibi saf insanlarda inaniyor,,,yazik,,
  Cevapla
 • Kayıboyu 1 yıl önce Şikayet Et
  Virüslü portakal yine etrafına mikrop saçıyor. Yalan haberlerle nereye kadar gidecek bu vatan hainleri. Ağa babaları kendi yapamadıkları kaos haberlerini bu kişiliksiz alçak zihniyetlere yaptırıyorlar. Lanet olsun bu ve bunların gibi hainlere.
  Cevapla
 • Mdk 1 yıl önce Şikayet Et
  Adim virüs sizin gibiler
  Cevapla
 • RABİA 1 yıl önce Şikayet Et
  bir zıplar iki zıplar çekirge , amanın seninde zıplaman çok fazla oldu ama artık suyun ısındı kardeş, yettin. devamlı kendi ayağına sıkıyorsun ALLAHtan korkmaz kuldan utanmaz.
  Cevapla
 • Dadaloglu 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu kanalların lisansını iptal et kurtul kudurdular ondan sonra yunan tohumları
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  washington portakalının yormlarına bakıp istikamet belirliyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Soylu'dan flaş açıklama: Tahir Güven'i öldüren teröristi HDP'li vekil saklamış
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çiftçi ve vatandaşa müjde!