MHP'li Yalçın: İnfaz düzenlemesi hukukidir

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "(İnfaz düzenlemesi) CHP bu kez Anayasa'daki eşitlik ilkesine aykırı olduğunu öne sürerek konuyu Anayasa Mahkemesine götüreceğini duyurmuş; hempaları İP ile HDP de onu destekleyip alkışlamıştır. Lakin CHP'nin bu gayretleri beyhudedir. Suç işleyene ceza verilmesi nasıl hukukun gereği ve meşru ise infaz düzenlenmesi de o kadar hukukidir." ifadelerini kullandı.

MHP'li Yalçın: İnfaz düzenlemesi hukukidir
MHP'li Yalçın: İnfaz düzenlemesi hukukidir
GİRİŞ 16.04.2020 16:36 GÜNCELLEME 16.04.2020 16:36
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, yürürlüğe giren "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İNFAZ YASASI DEĞERLENDİRMESİ

Bu kanunla koşullu salıverme ve denetimli serbestlik hükümlerinin yeniden düzenlendiğine işaret eden Yalçın, "Toplam 11 kanunda yapılan değişikliklerle ayrıca cezalar ile güvenlik tedbiri niteliğindeki yaptırımların uygulanması ve infaz aşamasında ortaya çıkan sorunların çözümü ile görevlendirilen infaz hakimliğinin daha etkin bir şekilde kullanılması amaçlanmıştır." ifadelerini kullandı.

Yalçın, infaz düzenlemelerinin yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında, istiap haddini çoktan aşmış bulunan cezaevleri açısından da önem taşıdığını belirtti.

HUKUKA UYGUNDUR

Evrensel hukuk normlarına uygun olan infaz düzenlemelerinin Türk hukuk sisteminin yerleşik bir parçası olduğuna işaret eden Yalçın, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İnfaz indirimine dair düzenlemeler, siyaset ve hukuk tarihimizde bir ilk değildir. Bundan öncekiler de sonuncusu da Anayasa'da yer alan temel hak ve hürriyetler süzgecinden geçirilerek düzenlenmiş ve yürürlüğe girmiştir. Buna rağmen CHP-İP-HDP üçlüsü, daha başından yeni infaz düzenlemeleri aleyhinde yalan ve iftira üreterek karalama, saptırma ve menfi algı oluşturma çabasına girmiştir. TBMM'deki görüşmeler sırasında infaz düzenlemelerine şiddetli muhalefet gösteren CHP kumandasındaki şer ittifakı, teklifin Genel Kurul'dan geçmesini engellemeye çalışmıştır."

İnfaz düzenlemesinin AK Parti ve MHP'nin oylarıyla Meclis'te kabul edildiğini belirterek "CHP bu kez Anayasa'daki eşitlik ilkesine aykırı olduğunu öne sürerek konuyu Anayasa Mahkemesine götüreceğini duyurmuş; hempaları İP ile HDP de onu destekleyip alkışlamıştır. Lakin CHP'nin bu gayretleri beyhudedir. Suç işleyene ceza verilmesi nasıl hukukun gereği ve meşru ise infaz düzenlenmesi de o kadar hukukidir." ifadelerini kullandı.

Yalçın, "Farklı suçların yargı erki tarafından cezalandırılmasında eşitlik ilkesinin esas alınması mümkün olmadığı gibi, farklı suçlarla ilgili infaz indirimlerinde de eşitlik ilkesi aranamaz. Ancak aynı suçtan mahkum edilmiş hükümlülerle ilgili infaz indirimlerinde farklı uygulamalar söz konusu olduğunda Anayasa önünde eşitlik ilkesinin ihlalinden söz edilebilir." görüşünü paylaştı.

"EŞİTLİK İLKESİ FETÖCÜLERE DE BENZER HAKLARI GETİRİR"

Anayasa'nın eşitlik ilkesi gerekçe gösterilerek her hükümlünün infaz indiriminden yararlanmasını istemenin, teröristlere, tecavüzcülere ve 251 vatandaşı şehit eden FETÖ'cülere de benzer hakların tanınmasını istemek olduğunu belirten Yalçın, CHP'nin infaz düzenlemesine getirdiği itiraz gerekçelerinin temelsiz ve dayanaksız olduğunu kaydetti.

Semih Yalçın, açıklamada şu bilgileri verdi:

"Yeni düzenlemelerle kadına şiddet, çocuk istismarı, uyuşturucu madde satıcılığı gibi suçlardan hükümlü bulunanlara infaz indirimi getirildiği iddiası da külliyen yalandır. Üst soya, alt soya, eşe, kardeşe ruh ve beden olarak kendini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten yaralama ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama; kasten adam öldürme suçlarını işleyenler, infaz indirimine dahil edilmemiştir. Cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar, özel hayata ve özel hayatın gizli alanına karşı işlenen suçlar, uyuşturucu ve uyarıcı madde, imal ve ticareti, devlet aleyhine işlenen suçlar, terörle mücadele kapsamına giren suçlardan hükümlü olanlar kesinlikle denetimli serbestlik indiriminden faydalanamayacaktır."

CHP, HDP ve İYİ Partinin, AK Parti ve MHP'nin kamu yararını gözeterek birlikte hayata geçirdiği her yasal düzenlemeye sorgusuz sualsiz muhalefet ettiğini ileri süren Yalçın, "Bir yandan milletimiz koronavirüse karşı çetin bir hayat memat mücadelesi verirken, diğer yandan da evlerinde gönüllü hapis halindeki on binlerce aile, yakınlarının tahliyesini beklerken, CHP ve yancıları yoldaş ve Demirtaş'larını kurtarma derdine düşmüştür." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Millete dışarı çıkmayın diyenler, kapalı yerdeki, hem de suçluları dışarı salıyorlar, akıl alır gibi değil!
  Cevapla
 • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
  MHP,virüs salgını olmasa bu sene erken seçimden korkuyordu,geçen seçimde HDP kadar bile oy alamayınca çareyi mahküm ailelerinin oylarını kazanmakta buldu,yabana atılacak bir rakam değil çünki.
  Cevapla
 • Süleyman 1 yıl önce Şikayet Et
  yazık bu memlekete
  Cevapla
 • martli 1 yıl önce Şikayet Et
  MHp deki bu mahkum sevgisi nerden geliyor acaba..
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Cogu hirsiz mayfa babasi dolandirici uyusturucu tuccari ahlaksiz ver arsiz o yuzden...
  Cevapla
 • Ömer 1 yıl önce Şikayet Et
  Nafaka mağdurlarını konuşan yok !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yüz binlerce memuru ilgilendiriyor! Sözleşmeliye kadro geliyor
Son Dakika: Meteorolojiden bu illere kritik uyarı! Karla karışık yağmur geliyor