1.000'er TL sosyal yardım ödemeleri başladı! Başvurular nasıl yapılacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ekonomik İstikrar Paketi kapsamında 2 milyon 300 bin haneye yapılacak 1000'er TL sosyal yardım ödemesinin başladığını bildirdi. Peki nasıl başvuru yapılır?

1.000'er TL sosyal yardım ödemeleri başladı! Başvurular nasıl yapılacak?
1.000'er TL sosyal yardım ödemeleri başladı! Başvurular nasıl yapılacak?
GİRİŞ 23.04.2020 09:32 GÜNCELLEME 23.04.2020 09:32
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında ilk desteğin düzenli sosyal yardım alan 2 milyon 111 bin haneye 1-5 Nisan arasında yapıldığını hatırlattı.

Kızılay gıda yardımı yapıyor! Gıda yardımını kimler akacak, başvuru yapılacak mı?

 

 

Koronavirüsle mücadele kapsamında vatandaşları destekleme amaçlı Sosyal Destek Programının 3 fazdan oluştuğunu aktaran Selçuk, "Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızla sahada ihtiyaç sahibi olarak belirlediğimiz 2,3 milyon haneye faz 2 kapsamında 1000 lira nakdi yardım yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

İlk destekte olduğu gibi, bu hanelerin hali hazırda sosyal yardımlar sisteminde kayıtlı olduğundan herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek olmadığını belirten Selçuk, "1000 lira nakdi destek ödemesi, bugün bu hanelerimizin PTT hesaplarına yatırılmaya başlandı. Bu yardımlar da yine bir önceki yardımda olduğu gibi bulaş riskini azaltmak için evlere götürülerek, elden teslim ediliyor." açıklamasında bulundu.

 

Bakan Selçuk, 3'üncü faz 1000'er lira ödemeleri için başvuruların "e-devlet" üzerinden alınmaya başlanacağını duyurarak, faz 3 kapsamındaki ödemelerin kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacağını, aynı haneden birden çok başvuru yapılırsa, bunu tek başvuru olarak değerlendireceklerini aktardı.

Selçuk, 3'üncü faz kapsamındaki ödemelere ilişkin tarihleri, ayrıca açıklayacaklarını kaydetti.

3. FAZ YARDIMLAR KİMLERE VERİLECEK? 

3. fazda kaç haneye yardım ulaştırılacağı şu anda belli değil. Bu kez, sosyal yardım havuzunda yer almayan ancak koronavirüs nedeniyle zor duruma düşen, işyeri kapanan, işten çıkarılan kişiler hedefleniyor.
Bu nedenle oldukça geniş bir kesimin yardım kapsamında olabileceği belirtilirken, “Kişinin birkaç ay önce çok iyi geliri olabilir, evi olabilir, iyi yaşam standartları olabilir, ancak koronavirüs nedeniyle işletmesi kapanmıştır, kendisi de maddi zorluğa düşmüştür. Hedef tam olarak bu kişilere ulaşabilmek. Koronavirüsün maddi olarak zarar verdiği herkes bu kapsama girecek” bilgisi veriliyor.

1000 TL SOSYAL YARDIM BAŞVURU FORMU NE ZAMAN AÇILACAK?

“3. Faz Sosyal Yardım İçin Başvurular İleri Bir Tarihte, e-Devlet Üzerinden Yapılacak”

Bakanlık olarak önceliklerinin, koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerden ekonomik olarak olumsuz etkilenen vatandaşları desteklemek olduğunu vurgulayan Selçuk, sosyal yardımlarda 3. fazın da hazırlıklarının yapıldığını bildirdi.

Bakan Selçuk, 3. fazda, 1 ve 2. fazlardan faydalanmamış ihtiyaç sahibi hanelere 1.000’er TL destekte bulunacaklarını söyledi.

Bakan Selçuk; “3. Faz sosyal yardımdan, daha önce bu yardımdan faydalanmamış haneler faydalanacak ve söz konusu başvurular e-Devlet üzerinden yapılacak. Koronavirüs tedbirlerinden olumsuz etkilenmiş, ihtiyaç sahibi tüm kesimlere el uzatacağız.” dedi.

Bakan Selçuk, 3. fazın başvuru sürecinin ayrıca duyurulacağını da belirtti.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

3. fazda ise, e-Devlet Kapısı üzerinde yer alan Pandemi Sosyal Destek Ön Başvuru Formu aracılığıyla sosyal yardım başvuruları alınmaya başlanmıştır.
Online başvuruda yaşanabilecek yoğunluğun, hizmete erişime engel olmasını önlemek için,
TC Kimlik Numarasının son hanesi;

0 olan vatandaşların Pazartesi,
 
2 olan vatandaşların Salı,
 
4 olan vatandaşların Çarşamba,
 
6 olan vatandaşların Perşembe,
 
8 olan vatandaşların Cuma,

günlerinde başvuruları alınacaktır. Cumartesi ve Pazar günleri herhangi bir sınırlama olmaksızın tüm vatandaşlar söz konusu hizmeti kullanarak başvurularını iletebilecektir.

SOSYAL YARDIM SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Sorgulama yapılabilmesi için e-devlet sistemine giriş yapılması gerekiyor. Giriş yapıldıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranından sorgulama yapılabiliyor.

SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK?

İstanbul PTT Bölge Başmüdürlüğü, sosyal yardımların, PTT dağıtıcıları tarafından İl Emniyet Müdürlükleri ile iş birliği içerisinde, kolluk kuvvetleri ve bekçilerle evlere yapılacağını bildirdi.

Başmüdürlükten yapılan açıklamada, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı çerçevesinde gerçekleştirilen sosyal yardım ödemeleri sürecinde bazı PTT iş yerlerinde yaşanan yoğunluğun, çalışanların ve müşterilerin koronavirüs hastalığı karşısında sağlığını tehlikeye düşürmemesi amacıyla yarından itibaren sosyal mesafe kurallarının uygulanamadığı, sürekli olarak yoğunluk yaşanan iş yerlerinde ikinci bir açıklamaya kadar kapatma kararı alındığı belirtildi.

YORUMLAR 17
 • Memet 4 ay önce Şikayet Et
  Evde emekli maaşı ve evde bakım maaşı alınıyordu..Başvuruda gelir kısımına evde bakım parası da yazılıyor muydu? Evde bakım parası gelir olarak görülmüyor diye biliyorum..
  Cevapla
 • gönül 4 ay önce Şikayet Et
  babam elli üstü erkek abim yok 7 kız kardeşiz 2 erkek kardeşim var .hepsi okuyo ben tekstilde çalışıyordum param çalındı mağdurum gereğin yapılmasını arz ederim
  Cevapla
 • Ahmet 4 ay önce Şikayet Et
  Ahmet bizde aradık yaş /69/emekli değilim büyük şehir belediyesince mevsimlik işci olarak calışıyordum bu sene virüsden dolayı calışamadık
  Cevapla
 • Züleyha Özmen 4 ay önce Şikayet Et
  Bende almadım kayın babam yanımda göründüğü için ona verdiler ama yanımda değil kaynimın yanında adresi yanımda görünüyor ama mağdur benim lütfen birşey yapın
  Cevapla
 • Semra 4 ay önce Şikayet Et
  Bende hiç yardım almadım ikiseferdir para veriyorlar bize vermediler evim kira eşim dört aydır evde çalışmıyor üç tane çocuğum var çok mağdursuz bizide duyum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan tarihi açılışta sert sözler: Hiç memnun olmayacaklar
Türkiye'nin drone şampiyonu TEKNOFEST'te belli olacak