İyileşme başladı! Türkiye'de ilk kez uygulanan tedavide umut veren gelişme

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde, ilk plazma nakli yapılan 56 yaşındaki Abidin Aybar, iyileşmeye başladı. Yoğun bakımda tedavisi süren Aybar'ın, önümüzdeki günlerde normal servise alınacağı belirtildi.

İyileşme başladı! Türkiye'de ilk kez uygulanan tedavide umut veren gelişme
İyileşme başladı! Türkiye'de ilk kez uygulanan tedavide umut veren gelişme
GİRİŞ 22.04.2020 19:35 GÜNCELLEME 22.04.2020 19:40
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

30 Mart'ta rahatsızlanan çiftçi Abidin Aybar, Turgut Özal Tıp Merkezi'ne kaldırıldı. Burada yapılan Covid-19 testi pozitif çıkan Abidin Aybar, sağlık durumu ağırlaşınca yoğun bakımda tedaviye alındı. Tedavisi devam eden Aybar'a, Türkiye'de ilk kez 5 Nisan'da, plazma nakli uygulandı. 15 Nisan'da sağlığında iyileşme görülen Aybar, bağlı olduğu entübasyondan (solunum cihazı) ayrıldı. Abidin Aybar, plazma nakliyle vücudunda iyileşme görülmesiyle önümüzdeki birkaç gün içerisinde yoğun bakımdan çıkarılarak servise alınacak.

 

HASTANIN DURUMU İYİYE GİDİYOR

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Türkiye'de ilk olarak Abidin Aybar'a plazma nakli yapıldığını söyledi. Plazma naklinin ardından hastanın iyileşmeye başladığını belirten Kızılay, şöyle konuştu:

 

"Yoğun bakımda uzun süredir ağır tablodaki hastamıza plazma tedavisini verdik. Yine iyileşmiş bir hastadan aldığımız plazmayı ilk olarak uyguladık. Hastamızın seyrinde 72 saat sonraki tablosunda kısmi iyileşmeler gördük. Sonra bu iyileşmeler devam etti. 10'uncu günde hastamızı makineden entübasyondan kurtardık, ayırdık. Hastamız şimdi durumu yine iyiye doğru gidiyor. Yoğun bakımda takip ediyoruz. Çünkü uzun süre makineye bağlı kaldığı için yoğun bakımda takip etmeyi daha uygun buluyoruz. Durumu her geçen gün daha iyiye gidiyor. Yakın zamanda da servise almayı bekliyoruz, ümit ediyoruz."

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 27
  • C.Türk 5 ay önce Şikayet Et
    Bu haber eski galiba??? şimdi Plazma tedavisinden iyileşenler azımsanacak kadar değil? ... birde Yasak ama üstüne üstlük Plazma Bağışını Paraya döktüler!
    Cevapla
  • Merhaba 5 ay önce Şikayet Et
    maşallah
    Cevapla
  • esedullah 5 ay önce Şikayet Et
    Geçen haziranın 25inde ben de aynı hastanede KİT( kemik iliği transplantasyonu) tedavisiyle ilik nakli oldum. Hastane personeli mükemmel di. Kan bankasındaki personel başta Mustafa hoca olmak üzere tğm personel çok içten ve hakkaniyetli çalışıyorlar. 25 gün kaldım işlerini bu kadar severek yapmaları sayesinde ben de şu an hastalığıma şifa buluyorum. Yani demem oki turgut özal tıp merkezi dünyadaki en iyi yerlerden biri. Samimiyet ve güleryüz anlamında bir numara.
    Cevapla
  • Farketmez 5 ay önce Şikayet Et
    Ben 40 bin tl durumunun doğru olduğuna inanmıyorum.Çünkü bu kadar vahim bir durum yaşanırken ve bu kanı verecek olan aynı durumu yaşamışken paradan bahs edeceğini sanmıyorum.Şayet plazma naklinde 40 binTL isteme olayı doğruysa buda tabiki üzücü ve çok kötü bir durum.Bakanlığın hemen tedbir alması gerekir.Kesinlikle ücretsiz olması gerekir.
    Cevapla
  • düşünür 5 ay önce Şikayet Et
    Yüce Yaratan. Zehrin şifası kendi insan vücudunda üretiyor. Allah'ın sonsuz kudreti.
    Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Adeta hazine buldu! Evinin duvarını yıkınca...