MİT mensubunun ifşa edilmesine ilişkin soruşturma tamamlandı

Son Dakika Haberi; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen MİT mensubunun ifşa edilmesine ilişkin soruşturma tamamlanarak, 8 şüpheli hakkında dava açıldı

MİT mensubunun ifşa edilmesine ilişkin soruşturma tamamlandı
MİT mensubunun ifşa edilmesine ilişkin soruşturma tamamlandı
GİRİŞ 24.04.2020 18:30 GÜNCELLEME 24.04.2020 18:53
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, şehit MİT mensubu ve cenazesine katılan meslektaşlarının kimlikleri ve faaliyetlerinin ifşa edilmesiyle ilgili soruşturmayı tamamladı.

8 KİŞİ HAKKINDA KAMU DAVASI AÇILDI

MİT Başkanlığının suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada, 1'i firari, 6'sı tutuklu toplam 8  şüpheli hakkında “Devletin Güvenliğine ve Siyasal Yararlarına İlişkin Gizli Kalması Gereken Bilgileri Açıklama, istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek suçlarından TCK 329/1 ve MİT Kanunu 27. maddelerinden kamu davası açıldı.

MİT Başkanlığı'nın suç duyurusu üzerine, Libya'da görev yaparken şehit olan MİT mensubu ve cenazesine katılan meslektaşları ile faaliyetlerinin ifşa edilmesiyle ilgili soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 23 Nisan tarihinde açtığı davanın iddianamesinde, aralarında Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Muhabir Hülya Kılınç, Yeniçağ Yazarı Murat Ağırel'in de olduğu 1'i firari, 6'sı tutuklu toplam 8 sanık hakkında TCK 329/1 ve MİT Kanunu 27'nci maddelerinde yeralan “Devletin Güvenliğine ve Siyasal Yararlarına İlişkin Gizli Kalması Gereken Bilgileri Açıklama, istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek suçlarından dava açıldı.

YALNIZCA ŞEHİT DEĞİL MESLEKTAŞLARI DA HEDEF ALINDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianamesinde, dava konusu olayda “FETÖ'nün MİT TIR'ları kumpası ile aynı yöntemin izlendiği vurgusu yapıldı. Şüphelilerin “organize bir şekilde gerçekleştirdikleriö eylem ile Türkiye'nin dış ve iç siyasal yararları ile güvenliğinin hedef alındığı değerlendirilmesi yapıldı. Suça konusu olayda yalnızca MİT şehidinin değil cenaze törenine katılan MİT mensupları da basın yoluyla gösterilerek hedef alındığı belirtildi. Soruşturmada, olayın bir plan dahilinde gerçekleştirildiğinin tespit edildiği öğrenildi.

Dava şu maddelere göre açıldı; TCK 329'ncu maddesinde “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklayan kimseye beş yıldan on yıla kadar hapis cezası verilirö, MİT Kanunu 27'nci maddesinde ise “MİT mensupları ve ailelerinin kimliklerini herhangi bir yolla ifşa edenler ile MİT mensuplarının kimliklerini sahte olarak düzenleyen veya değiştiren ya da bu sahte belgeleri kullananlara üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası verilir düzenlemesi yer alıyor.

KAYNAK: AA, İHA
YAZDIR
YORUMLAR 45
 • MENGENLİ 1 yıl önce Şikayet Et
  Vatanımıza milletimize dinimiz İslam'a zarar vermek için oyun kuranların oyunlarınI başlarına geçir ve onları zelil et , rezil et , rüsva et ya'RABB.
  Cevapla
 • Ttttt 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir yıl sonra bırakırlar basın özgürlüğü savundu diye ödül verirler olan yine vatanı seven insanlara olur
  Cevapla
 • Arif 1 yıl önce Şikayet Et
  Mit şeffaf olmalı diyen bir muhalefet başka bir ülkede yoktur. Cahil halk partisi başındaki böyle derse gerisini siz düşünün...
  Cevapla
 • Kim ki 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu vatan hainlerini vatandaşlıktan çıkarın ve sürğüne gönderin.
  Cevapla
 • hamid 1 yıl önce Şikayet Et
  Çıkarmayın içeriden alçakları. Birkaç hükümet düşmanının başkaldırısına aldanıp salmayın. Çürüsün içeride alçaklar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ASELSAN 'satış' iddialarını yalanladı: Hiçbir gerçeklik payı taşımıyor
Kabine yarın toplanıyor: Masada stokçulukla mücadele ve asgari ücret var