Yasa sonrası kapasitenin altına geriledi

İnfaz yasasından sonra 90 bin mahkûmun cezaevinden çıkmasıyla birlikte doluluk oranı uzun bir sürenin ardından kapasitenin altına geriledi.

Yasa sonrası kapasitenin altına geriledi
Yasa sonrası kapasitenin altına geriledi
GİRİŞ 26.04.2020 05:28 GÜNCELLEME 26.04.2020 05:28
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İnfaz yasasıyla birlikte, izinli olarak çıkanlar da dâhil 90 bin kişi salınırken, uzun süredir doluluk oranları ile tartışılan cezaevleri rahatladı. Adalet Bakanlığının verilerine göre, Türkiye genelinde, kapasitesi yaklaşık 250 bin olan 480 cezaevi bulunuyor. Bu cezaevlerinde, infaz düzenlemesine kadar yaklaşık 300 bin kişi bulunuyordu. İnfaz yasasından sonra 90 bin mahkûmun cezaevinden çıkmasıyla birlikte doluluk oranı uzun bir sürenin ardından kapasitenin altına düştü. Cezaevlerinde şu an yaklaşık 210 bin mahkûmun olduğu belirtildi.

YENİ CEZAEVİ AÇILACAK

Adalet Bakanlığı, kapasiteyi daha da artırmak için, bu yıl yapımı devam eden 30'dan fazla yeni ceza infaz kurumunu açmayı planlıyor. Öte yandan, uluslararası normlara uymayan, fiziki şartları ve kapasiteleri itibarıyla eğitim ve iyileştirmenin kısıtlı yapıldığı ya da hiç yapılamadığı küçük ilçe cezaevleri de peyderpey kapatılıyor. Son 11 yılda toplamda 249 ilçe cezaevi kapatıldı. Bunların yerine, içinde birden fazla ceza infaz kurumunun bulunduğu kampüs cezaevleri inşa ediliyor.

TÜRKİYE

ETİKETLER
hapis af
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Acil 1 yıl önce Şikayet Et
  5 yıl ceza indirimi ACIL cikmalidir
  Cevapla
 • Serhan Mukan 1 yıl önce Şikayet Et
  Ceza indirimi için Af diye yaygara koparan, kuyruğu sıkışmış kedi gibi bağıran kukla kanlı terör örgütü fetö mensuplarına sözüm: çığırtkanlıkta haklısınız, karnınız ağrısın çünkü basit suçlardan ceza indirimi ile tahliye olan 90 bin kişi yerini kodeste İnşallah teröristler dolduracak. Amerika beslemesi fetö ve pkk uzantısı kim varsa en yakın zamanda ya vatanları Amerika yada tahtalı köye gitmeleri temennisiyle Amin.
  Cevapla
 • seçkin 1 yıl önce Şikayet Et
  Agir cezalar yatmali hafif cezalar paraya cevrilmeli veya 5 yil ertelenmeli 5 yil icinde ayni sucu islerse ikisini bir yatmalidir yoksa ceza evleri dolmaya devam eder.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kontrolden çıkan kamyon dehşet saçtı: 5 ölü
Hürjet Malezya'da ihaleye katılıyor