Terör örgütü PKK/YPG'dan alçak koronavirüs tezgahı

Terör örgütü PKK/YPG'nIn, Suriye'nin Haseke bölgesinde, rejim kaynaklı su sorununu Türkiye'nin üzerine yıkarak kara propaganda hazırlığı içinde olduğu ortaya çıktı. Kaynaklar, PKK'nIn, Türkiye'nin "yeni tip corona virüsü (COVID-19) salgınına neden olmak istediği" yönünde gerçek dışı iddialarla, bölgede Türkiye düşmanlığını yaymayı amaçladığını belirtti.

Terör örgütü PKK/YPG'dan alçak koronavirüs tezgahı
Terör örgütü PKK/YPG'dan alçak koronavirüs tezgahı
GİRİŞ 26.04.2020 15:25 GÜNCELLEME 26.04.2020 18:17
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Terör örgütü PKK/YPG’nın Suriye’nin Haseke bölgesine giden suyu Türkiye’nin kestiğini öne sürüp “yeni tip corona virüsü (COVID-19) salgınına neden olmak istediği” yönünde gerçek dışı iddialarla kara propaganda yapmayı amaçladığı ortaya çıktı. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Rejim kaynaklı bir sorunu da Türkiye'ye mâl etmeye çalışan terör örgütü üyeleri, Türkiye düşmanlığını körüklemeye çalışıyor.

 

Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki görüşmelerde, Türkiye'nin kontrolündeki Barış Pınarı bölgesinden Haseke ve kırsal kesimine su verilmesi ile Tişrin ve Tabka Barajlarından Pınar bölgesinin elektrik ihtiyacının karşılandığı Mabruka Elektrik Santraline elektrik sağlanması hususunda mutabık kalınmıştı.

REJİM SONUNU GETİREMEDİ

Görüşmenin ardınan terör örgütü PKK/YPG tarafından kullanılmaz hale getirilen Haseke ve kırsal kesimleri besleyen Allouk Su Tesisi'nin yeniden çalışması için onarım faaliyetleri başlatan Türkiye’nin, büyük çabalarının ardından geçen kasım ayında Haseke ve kırsal kesimine su verilmeye başlanmıştı.

 

Mabruka Elektrik Santrali’nin ve taşıyıcı hatların tamiriyle ilgili ise Rusların kontrolünde Rejime ait görevliler elektrik trafolarının ve hatlarının tamirine başladı ancak, sonunu getiremedi.

Rejim tarafından Tişrın ve Tabka barajından Pınar Bölgesindeki elektrik dağıtım merkezi olan Mabruka Güç Santraline yeterli seviyede elektrik verilmemesi nedeniyle bölgede sıklıkla elektrikler kesiliyor. Rejim tarafından Tişrın ve Tabka barajından Mabruka Güç Santraline 5-6 megawatt elektrik veriliyor. Pınar Bölgesinin elektrik ihtiyacı olan 70 megawattın tam olarak karşılanamaması nedeniyle bölgede sıklıkla elektrik kesintileri yaşanıyor. Bu kesintiler Barış Pınarı bölgesinde başta Allouk su tesisi olmak üzere, Resulayn ve Tel-Abyad ve bunların kırsalını besleyen su kuyularındaki tesislerin de sağlıklı olarak ve tam kapasite ile çalıştırılamamasına neden oluyor.

PKK’DAN REJİME BASKI

Söz konusu su tesislerindeki jeneratörlerin yetersiz kalması, bir kısmının arızalı olması ve jeneratörlerin çalıştırılması için gerekli olan mazotun temininde yaşanan güçlükler nedeniyle gerek Barış Pınarı bölgesine gerekse Haseke bölgesine belli bir süredir istenilen seviyede su verilemiyor. Bu nedenle de Barış Pınarı bölgesindeki halk kuyu suyu kullanmak zorunda kalıyor.

Yetkililer, Haseke ve Kırsal kesimi ile Barış Pınarı bölgesini şekilde olumsuz şekilde etkileyen elektrik ve su sorunun çözümü için Rejimin elektrik trafolarını ve hatlarını tamir etmesinin gerektiğini, Pınar bölgesine en az 70 megawatt gücünde ve kesintisiz elektrik verilmesi gerektiğini vurguluyor.

Rejimin yeterli elektrik sağlamaması ve gerekli tamiratları gerçekleştirmemesi üzerine meydana gelen elektrik ve buna bağlı su soru terör örgütü PKK/YPG tarafından istismar edilirken, bölgedeki bazı kaynaklar, terör örgütü PKK/YPG'nin, Tişrın ve Tabka barajındaki Rejim unsurlarına baskı yaparak Pınar bölgesine yetersiz elektrik verilmesi için baskı yaptığını ifade ediyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Analız 3 ay önce Şikayet Et
  Bu zamanda gelın benımle ugrasın cokun basıma dagıtın hepımızı mekanı ele gecırın bu ısı bıtırın dıyolar!
  Cevapla
 • Osman Genç 3 ay önce Şikayet Et
  Şu hain domuz yiyen kalleş vatansız ermeni soyu namussuzkara destek veren bir kesim var bu ülkede. Hem de kendilerine Atatúrkçü aydın çağdaş diyen karanlık çağdışı bir kesim. Eeee ne demişti Uğur Mumcu: Bu ülkede banka soyarken kar maskesi, ülkeyi soyarken Atatürk maskesi taktılar.
  Cevapla
 • Vangölü 3 ay önce Şikayet Et
  turkiyem sizi bitirdi fareler gibi deliklerde saklanın kuklalar
  Cevapla
 • Vatani seveceksin 3 ay önce Şikayet Et
  Bu Lara su deil türkiye in tasi bile haram yedikleri ekleye Nan korluk eden ler. Rahmetlik turgut ozal Kabul etmeseydi Sadam kokunuz kaziyacakdi ama türkiye bakdi geri Dousman oldular ermeni usaklari bunlar
  Cevapla
 • Eren 3 ay önce Şikayet Et
  Yıllardır Askeri Operasyon Harekatı Fırsatdır ... Sakınn kesmeyin - Operasyon Harekatına Devam etmeliyiz ... Dinletemedik
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'li belediyede skandal: Başkan talimat verdi, kadın gazeteciyi darp edip yerde sürüklediler
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Yunanistan'a çok sert tepki: Sahada da masada da göstereceğiz!