Şehirlerarası seyahat kısıtlama için son dakika kararı

Son dakika haberi: 15 günlük periyotlarla uzatılan 31 ilimizdeki şehir giriş/ çıkış kısıtlaması tedbirlerinin kapsamı; bugun toplanacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısında yeniden değerlendirilmek üzere, 04 Mayıs Pazartesi günü saat 24.00’ a kadar uzatıldı

GİRİŞ 03.05.2020 15:43 GÜNCELLEME 04.05.2020 11:54
Bu Habere 162 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Koronavirüs sebebiyle 31 ilde uygulanan giriş çıkış yasağı bu gece itibariyle sona eriyordu ancak gelen son dakika bilgisine göre yasak 4 Mayıs 23:59'a kadar uzatıldı. Kabine toplantısının ardından kısıtlamalarla ilgili yeni karar açıklanacak.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şu şekilde:

 

Bakanlığımızca 18.04.2020 tarihinde  81 İl Valiliğine gönderilen  “Şehir Giriş, Çıkış Tedbirleri” konulu genelge ile büyükşehir statüsündeki  30 il ( Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak’ta kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb) yapılan tüm giriş/çıkışlar  03 Mayıs 2020 Pazar günü, saat 24.00’a  kadar sınırlandırılmıştı.

KABİNE TOPLANTISI SONRASI KAPSAMDA DEĞİŞİKLİK BEKLENİYOR

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 31 İlde uygulanan şehir giriş/ çıkış kısıtlaması ile ilgili karar; 04 Mayıs 2020 Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde değerlendirilecek ve tedbirin kapsamına ilişkin karar alınacaktır.

 

4 MAYIS PAZARTESİ GÜNÜ 24.00'A KADAR UZATILDI

Ancak Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz ile Zonguldak‘ta  şehir giriş/çıkış kısıtlamalarının 03 Mayıs Pazar günü, saat 24.00 itibariyle sona erecek olması nedeniyle Pazartesi günü toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde yapılacak değerlendirme ve karar süreci ile kısıtlamanın bitiş saati arasında tedbirlerin devamlığı için bakanlığımızca 81 valiliğine gönderilen genelge ile  31 ilimizdeki kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb) yapılacak tüm giriş/çıkışlar,  daha önce belirtilen usul ve esaslara göre  04 Mayıs Pazartesi günü saat 24.00’a kadar uzatılmıştır. Bu illerimizde yaşayan vatandaşlarımızın (istisnalar hariç olmak üzere)  bu süre boyunca  illerinde kalmaları esas olacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde verilecek karar doğrultusunda 04 Mayıs Pazartesi günü 31 ilimize  ilişkin  şehir giriş/çıkış kısıtlaması tedbirinin kapsamı ile ilgili bilgilendirme kamuoyuna yapılacaktır.

Söz konusu  uzatma kararına ilişkin valiliklerimizce gerekli önlemler alınmıştır. Tedbir kararına uymayan vatandaşlarımıza Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

YORUMLAR 162
 • Ömer 1 yıl önce Şikayet Et
  Ya allahınızı sevdiyim 3 aydir istanbuldayim ailemin yanina gidemiyorum bu sehirler arası yasak ne tedbirlerini alsinlar tek seferlik olsa bile izin verin insanlar ne durumda bilmiyorsunuz
  Cevapla
 • Hicran ketir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ya aylardir bekliyoruz seyahat kisitlamasi bitsin diye ben antalyaya evime gidemiyorum cocugumla kalakaldik.avmler vs hersey aciliyor ama otobus seferleri acilmiyor bu ne sacmaliktir ya
  Cevapla
 • meryem erdoğan 1 yıl önce Şikayet Et
  ya ben mağdur durumdayım gercekten evime gitmek ıstiyorum kalksın ve araya gerekirse mesafe konulsun
  Cevapla
 • mercan yorulmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Kalksın lütfen zor bi durum
  Cevapla
 • Kaan 1 yıl önce Şikayet Et
  Yasaklar Çözüm Değil, Bilinçlendirmek Tek Çözüm
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbullu perişan halde: İBB Başkanı İmamoğlu balık restoranında
Altın ve dolar için kritik açıklama: İkinci dip gelebilir