4. faz pandemi sosyal destek başvurusu yapılacak mı?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından yapılan açıklamada 3. faz sosyal yardım sonuçlarının belli olduğu ve paraların ödenmeye başladığı belirtildi. Peki 4. faz sosyal yardım parası başvuruları ne zaman yapılacak?

4. faz pandemi sosyal destek başvurusu yapılacak mı?
4. faz pandemi sosyal destek başvurusu yapılacak mı?
GİRİŞ 18.05.2020 10:20 GÜNCELLEME 18.05.2020 10:20
Bu Habere 116 Yorum Yapılmış

Korona Virüs tedbirleri kapsamında 1. ve 2. faz olarak dağıtılmaya başlanan pandemi sosyal destek paraları vatandaşlara verildi. İlk iki fazda dağıtılan yardımlarda başvuru yapılmadı ve üçüncü fazda başvurular e-devlet üzerinden yapıldı. 4. faz sosyal yardım parası için başvuru alınıp alınmayacağı henüz belli olmadı. Peki pandemi 1000 TL sosyal yardım parası sonuç sorgulama nasıl yapılır? 

 

3. FAZ SOSYAL YARDIM PARASI YATTI MI?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada Sosyal Yardım ödemeleri kapsamında başvurular devam ediyor. 6 milyonun üzerinde başvuru yapıldığını açıklayan Bakan selçuk ödemelerin peyder pey gerçekleştirileceğini ve ödemelerin başladığını duyurdu.

 

SOSYAL YARDIM PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

E-Devlet’te Pandemi Sosyal Destek Program modülü üzerinden başvurular alınıyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, Sosyal Destek Programına T.C. kimlik numarasının son hanesi "0" olanların pazartesi, "2" olanların salı, "4" olanların çarşamba, "6" olanların perşembe ve "8" olanların cuma günü başvuru yapabileceğini belirtti. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada cumartesi ve pazar günleri ise sınırlama olmaksızın herkesin başvurabileceğini aktardı.

Değerlendirmeler kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacak. Yani bir haneden sadece bir kişi başvurup 1000 lirayı alabilecek. Aynı haneden birden çok başvuru olursa sadece biri dikkate alınacak.

Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 liralık nakdi destekten faydalanmamış olanlar alabilecek.

E-DEVLET SOSYAL DESTEK ÖNBAŞVURU VE SORGULAMA - TIKLAYINIZ
 
KİMLERİN SOSYAL DESTEK BAŞVURUSU KABUL EDİLMİYOR?

Bakan Selçuk, belli kategorideki başvuruların değerlendirmeye alınmayacağına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Onlar kimlerdi? Faz 1 ve faz 2'ye başvurup halihazırda 1000 lirayı vermiş olduklarımız. Hanesinde kamu işçisi olanlar, memur olanlar, işsizlik ödeneğinden ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanmış olanlarla emekli başvurularını değerlendirmeye almayacağımızı belirtmiştik başvuru esnasında. Bu başvuru kategorilerini çıkardığımız zaman 6 milyonu aşkın başvurunun yaklaşık yüzde 60'ı değerlendirme dışı kalmış oldu. Dolayısıyla değerlendirmeye alınan 3 milyon kişinin başvurusunu da 1003 tane Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfımız var, vakıflarımıza gönderdik.
Başvuruları vakıflarımız değerlendiriyorlar. Çünkü bizim merkezden mahalledeki, ilçedeki o haneyi değerlendirmemiz mümkün değil. Dolayısıyla genel olarak SGK açısından diğer kriterler açısından baktıktan sonra gönderilen 3 milyon kişinin başvurusu değerlendiriliyor.

3. FAZ SOSYAL YARDIM PARASI NEREYE YATACAK?

Vatandaşlar, başvuru süreçlerini e-Devlet üzerinden takip edebilecek. Desteğe ilişkin ödeme zamanı ve şekli daha sonra açıklanacak. Bakanlık, ön başvurulara ilişkin incelemeler sonucunda, desteğe ihtiyacı olduğu belirlenen hanelere ödemeleri yapacak.

YORUMLAR 116
 • Yusuf 3 gün önce Şikayet Et
  Valla hani diyorlar ya allah devletimize zeval vermesin gerçektende allah onlardan razı olsun ama şöyle bişey varki bu bin lira ihtiyacı olana değil olmayana veriliyor çünkü bizim köyde benim amcamın artvinde 2 daire si var onlara veriliyor östelik 3 oğluna işsizlik ödeneği veriliyor yine o maaş ta yatıyor benim babam sadece 2017 model arabası var diye hiç bir şeyden yararlanamıyor. Lütfen devletimiz sesimizi duysun bide bu elektrik parasını aynı şekilde onlar devlet tarafında ödüyor biz ise cebimizden lütfen tüm kamu yetkililerine bildirim duy sesimizi
  Cevapla
 • Ayşe 1 hafta önce Şikayet Et
  Çok zor durumdayım kiradayım 5 tane çocuğum var çalışan yok evimde hiçbir şey yok
  Cevapla
 • Adem durGun 1 hafta önce Şikayet Et
  Okadar ihtiyacımız varken destekten faydalanamadık 1 2 3 farz şimdi 4 cıktı baş vuru YAPAMIYORUS tekrar 2 ay oldu halen değerlendiriyorlar neyi değerlendiriyorlar ıssız kiracı adamız gelirimiz yok birşeyimiz yok neden bu yardımdan faydalanamadik
  Cevapla
 • Serhan 1 hafta önce Şikayet Et
  Allah 'din iman zenginliği versin inşallah önce nasıl olsa para gelir
  Cevapla
 • Özgül 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu yardımlar niye yetim maasi alana verilmiyor bn çalışamıyorum kiradaym 1100 lira yetm maaşı var onlada gecen sene kredi cekdim uc yıl sonra bityr hicmi düşünemiyor yetkililer devletden her yardimi alan karikoca Calisyr sigortsz devlt yardimi kesilmesn diye bn alamiyorum vijdanlar rahatmi soruyrum
  Cevapla
 • Filiz ozturk 1 hafta önce Şikayet Et
  Bende ölüm maasi aliyorum onunla gecimimi sagliyorum yalniz yasiyorum işsizim nasilsa cikmaz diye basvurmadim bile. Bize Rabbim merhamet etsin neyapalim
  Cevapla
 • Adanali 1 hafta önce Şikayet Et
  Sen yine iyisin 13 yıl çalıştım iş kazası geçirdim sağ gözümü tamamen kaybettim çalışamazsin diyorlar maaşım 900 TL 3 çocuk var 8 yaşında 3 yaşında 11 aylık ben ne yapayım peki
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan tek tek hatırlatarak 81 il teşkilatına seslendi
Salgın sonrası Türkiye'nin elindeki en büyük koz! Prof. Dr. Göksel Aşan'dan önemli açıklamalar