Koronavirüs neden kontrol altına alınamıyor, bilim insanları ilk kez açıkladı

Dünyada 189 ülkede görülen ve 300 binden fazla kişinin ölümüne neden olan koronavirüsün neden kontrol altına alınamadığı ile ilgili yeni veriler ortaya çıktı. Almanya’da ilk corona virüs vakasının tespit edilmesinden dört ay sonra yapılan bir araştırmada enfeksiyon zinciri analiz edildi. Sonuçlar salgını kontrol altına almanın neden bu kadar zor olduğunu ortaya koydu.

Koronavirüs neden kontrol altına alınamıyor, bilim insanları ilk kez açıkladı
Koronavirüs neden kontrol altına alınamıyor, bilim insanları ilk kez açıkladı
GİRİŞ 18.05.2020 14:06 GÜNCELLEME 18.05.2020 14:19
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

İngiltere'de yayınlanan saygın tıp dergisi The Lancet'in son sayısında yayınlanan bir araştırma Covid -19'un semptomlar görülmeden ya da semptomlar görülür görülmez çok bulaşıcı olabildiğini gösterdi.

 

Bilim adamları bu durumun sağlık tedbirleri için büyük bir zorluk oluşturduğunu belirtiyor. Zira ortalama 4 gün olan kuluçka döneminin çok kısa olduğu belirtiliyor. Araştırmanın yazarları "Covid-19'u küresel olarak kontrol altına almayı başarmanın çok zor olabileceğine" dikkat çekiyor.

 

WEBASTO VAKALARININ DETAYLI İNCELEMESİ

Bavyera Sağlık ve Gıda Güvenliği Dairesi'nden Merle Böhme, Robert Koch Enstitüsü'nden Udo Buchholz ve Berlin Charité Hastanesi'nden Victor Corman Münih kenti civarındaki Webasto otomotiv yedek parça şirketinde Almanya'da ilk tespit edilen corona virüs vakalarını inceledi. Almanya'da sıfır numaralı hasta Webasto‘yu ziyaret eden bir Çinliydi.

Araştırmaya göre virüs bulaşan kişiden hastalığı kapan 16 vakadan en az biri semptomları göstermeden virüsü bulaştırdı. Bunun beş vakada daha söz konusu olduğu belirtildi.

En az dört vakada ise virüs bulaşan kişinin semptomların başladığı gün hastalığı diğer insanlara bulaştırdığı tespit edildi. Bu zaman diliminde beş vakanın daha olduğu belirtildi.

Kuluçka döneminin çok kısa olduğu ve testlerde negatif sonuç çıkabildiği belirtilen araştırmada, salgını küresel anlamda uzun dönemli olarak kontrol altına almayı başarmanın zor olduğu belirtildi.

Köln Üniversitesi Hastanesi‘nden araştırmacılar The Lancet'de bu araştırmanın sonuçlarını destekleyen bir değerlendirme yazdılar. Değerlendirmede "Bu semptomlar görülmeden yayılanların toplam vakaların yarısına kadarını oluşturduğu tahmini ile örtüşüyor. Bu salgını kontrol altına alma konusundaki en büyük engel" denildi.

"TEMAS TAKİP UYGULAMASI ACİLEN GEREKİYOR"

Büyük bir yayılma durumunda geleneksel temas takibinin yeterli olmayacağını belirten Kölnlü uzmanlar bu nedenle "salgını etkili bir şekilde kontrol etkmek için" temas takibi uygulamaları gibi yeni teknolojilerin acilen gerekli olduğuna dikkat çekiyor.

Londra'daki Hijyen ve Tropik Tıp Okulu‘ndan Annelies Wilder-Smith yaptığı bir değerlendirmede "Araştırma temas takibi ve temas edilenlerin karantinaya alınmasıyla iletim zincirinin takibinin önemini ortaya koyuyor" dedi ve temas takibini kullanan bütün ülkelerin yeni vaka sayısını azalttığını belirtti. Wilder-Smith Güney Kore, Tayvan, Hong Kong, Tayland, Vietnam ve Singapur'un temas takibi için gereken kaynak ve teknolojiyi sağlayarak başarılı olan ülkeler olduğunu belirtti.

YORUMLAR 40
 • Gökhan 3 yıl önce Şikayet Et
  Rabbimize imanedin. Merhamet isteyin. Tövbe edin. Şüphesiz Allah Mehrametlilin en merhametlisidir. Rabbim başımızdan kaldırır inşallah bu virüsü
  Cevapla
 • Haşr 3 yıl önce Şikayet Et
  Kadere iman eden,kederden emin olur...
  Cevapla
 • Hamza 3 yıl önce Şikayet Et
  Fikrimce kısa sürede bitmiyecek gecmeyecek bu korona virüs ü çünkü biz kuraları çiğnedik çezaya girdik yaradanımızı unutuk
  Cevapla
 • Nazlı 3 yıl önce Şikayet Et
  Yaradan bilim adamların dediğini dinleyin desede. Bilimi ilime inanmayan yobazlar yüzünden
  Cevapla
 • Filiz 3 yıl önce Şikayet Et
  Çinliler bütün dünyaya hakim olmak için elinden geleni yapıyor.heryer çin malı bizim ülkemiz de çin ürünlerini gördükçe kendimi Çin'de yaşıyorum gibi geliyor du. Bu adamlar akıllı ve bunlar herşeyi yapar
  Cevapla
 • berk 3 yıl önce Şikayet Et
  bu corono virüs bitttiğinde inşâallah biter en kısa sürede çin e dava açılmazsa yazıklar olsun o kadar kişinin ölümüne sebep oldu ekonomi bitti çoğu kişi işsiz kaldı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Herkes birbirini ihbar ediyor! IBAN korkusu Maliye'yi kilitledi!
Çocuklara armağan edilen ilk bayram TBMM arşivinde