Bakan Koca anlattı, dünya hayran kaldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecini "can kaybı" ve "sağlık sistemine etkileri" bakımından en az zararla atlatan ülkelerin başında geldiğini söyledi. Bakan Koca, Türkiye'deki sağlık sistemiyle ilgili de önemli açıklamalar yaptı.

Bakan Koca anlattı, dünya hayran kaldı
Bakan Koca anlattı, dünya hayran kaldı
GİRİŞ 18.05.2020 18:42 GÜNCELLEME 18.05.2020 18:49
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Koca, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) en üst karar alma organı olan ve bugün başlayan 73. Dünya Sağlık Asamblesi'nde (DSA) konuştu.

 

Tarihte ilk kez video konferans yöntemiyle yapılan asamblede, Koca, "Yıllardır teoride konuştuğumuz birçok konunun pratikteki acı gerçekleriyle yüzleştiğimiz farklı bir dönemden geçiyoruz. Bugüne kadar evrensel sağlık kapsayıcılığı, krizlere hazırlık gibi kavramlar, Asamblelerde hep tekrarladığımız konular oldu. Kovid-19 pandemisi, bu kavramlar çerçevesinde hem ulusal sağlık sistemlerimizi hem de küresel sağlık yönetimini çok zorlu bir sınava tabi tutmuştur." diye konuştu.

Koca, salgındaki sınavda, gelişmişlik farkı gözetmeden hangi ülkenin daha iyi altyapıya sahip olduğu ve nasıl bir sağlık sistemi kurguladığının ortaya çıktığını vurguladı.

 

Politika yapıcılar olarak, mevcut tablonun ortaya koyduğu sonuçları iyi analiz edip sağlam adımlar atabilmenin önemine işaret eden Koca, ancak bu durumda ulusal ve küresel anlamda daha güvenli bir gelecek oluşturulmasına katkıda bulunabileceğine işaret etti.

'SALGINI 3 AY ÖTELEDİK'

DSÖ'nün 194 üye ülkeden temsilcilerine, Türkiye'nin salgın sürecindeki politikalarını anlatan Koca, şöyle konuştu: 

"Türkiye, potansiyel vakaları en hızlı tespit eden ülkelerden biri olmuş ve erken evrede tedaviyi tek merkezden başlatarak önemli bir adım atmıştır. Bu sayede, bu süreci can kaybı ve sağlık sistemine etkileri bakımından en az zararla atlatan ülkelerin başındadır. Türkiye, öncelikle aldığı tedbirlerle hastalığın sınırlarından girmesini 3 ay ötelemeyi başarmış ve bu sürede sağlık sistemini salgına hazır hale getirmiştir."

Sağlık Bakanı Koca, halen Türkiye'de, hastanelerde yatak doluluk oranlarının yüzde 40'ın altında ve yoğun bakım doluluk oranın da yüzde 60'ın altında olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin evrensel sağlık kapsayıcılığı altında tüm hizmetleri vatandaşlarına ücretsiz olarak sağlayan ender ülkelerden biri olduğunun altını çizen Koca, şunları kaydetti: 

"Bilgi, deneyim ve birikimlerimizi karşılıklı paylaşmaya her daim hazırız. Kayıplarımızın derin üzüntüsünü yaşarken, daha sağlıklı bir geleceğin inşası adına Kovid-19'un sunduğu tarihi dayanışma fırsatını, farklı ihtilaf ve mücadelelerle harcamamalıyız. Ülkemin her zaman bu anlayışla küresel dayanışma ve çözüm arayışlarının bir parçası olacağını ifade etmek isterim."

73. Dünya Sağlık Asamblesi, yarın sona erecek.

YORUMLAR 7
 • C.Türk 11 ay önce Şikayet Et
  Türkiyenin Bu Başarısı karşısında Chp,liler hasetliklerinden çatır çatır çatlıyorlar! Sosyal Medyada ne yapacaklarını ne yazacaklarını bilemiyorlar! :)
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Başka ülkelerden de sağlık hizmetleri alması için çalışma yapsanız en azından para kazanırsınız dışardan insanlar sisteme dahil ederek Türkiye'de tedavi edilebilir para kazanırız olmadı gönül kazanırız rabbimin nimetleri bitmez bir yerden alır bin uerden veriri
  Cevapla
 • chp catla patla 1 yıl önce Şikayet Et
  Dunya hayran kalsin chp avane ve trolleri hasedinden catir catir catlasin patlasinki hababam sinifindan bir enstantane bizde chp trol ve avanelerin helvasini yeriz İnsallah
  Cevapla
 • gulesevda 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyede yapılan dualar hâkimler başarının sesi çığlığı Rabbe yakarislarin cevabı oldu Rabbim bu milleti bu devleti ıman şurundan ayırmasin
  Cevapla
 • kütahyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Sağcısı solcusu hiç kimse kusur bulamadı sizde bakanım.Gerçekten süper performans sağladınız.Tebrik ediyorum.Rabbim sağlıklı uzun ömürler versin .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hayali gerçekleşti! Şehit kızı Kübra'dan yürek yakan sözler
Kadın polis 'Özgür Filistin' diye bağırdı, ülkede gündem oldu