Son dakika haberi: Erdoğan bayram ve seyahat kısıtlaması için kararları duyurdu

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında telekonferans yöntemiyle bir araya geldi. Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayramda sokağa çıkma yasağı, eğitim ve öğretimde atılacak adımlar ve diğer önlemlerle ilgili alınan kararları açıkladı.

GİRİŞ 18.05.2020 19:38 GÜNCELLEME 18.05.2020 20:59
Bu Habere 144 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Tarabya'daki Huber Köşkü'nde gerçekleştirilen kabine toplantısı saat 15.30'da başladı. Toplantı, sekizinci kez video konferans yöntemiyle yapıldı. Toplantını ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs önlemleri kapsamında ve normalleşme adımları ile ilgili olarak alınan yeni kararları kamuoyuna açıkladı.

 

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

YENİ NORMALLEŞME ADIMLARI

 

BAYRAMDA 4 GÜN SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Tüm sektörlerde ilgili normalleşme planının hayata geçirilmesinde dikkat edilecek hususları gösteren rehberler yayınlandı. Arefe gününden bayramın son gününe kadar 23-26 Mayıs'ta 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

15 İL İÇİN ŞEHİRLERARASI SEYAHAT KISITLAMASI

15 ilimiz için geçerli olan şehirlerarası seyahat kısıtlaması 15 gün süreyle uzatılmıştır. Cezaevlerinde bir süredir yapılmayan kapalı görüşleri belirli sınırlandırmalar ve tedbirler eşliğinde Haziran ayında yeniden başlatıyoruz.

60 bin mahkumun Mayıs sonunda dolan izin süreleri 2 ay süreyle uzatılmıştır.

CAMİLER KISMEN İBADETE AÇILIYOR

29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte valilik ve müftülüklerce belirlenen şartları uygun olan camilerimizde ibadete açıyoruz. Bir süre sadece öğlen namazı kılınacaktır. Cemaatle namazı kurallar içerisinde ifade edeceğiz.

EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SONA ERDİRİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı eğitim öğretim yılını sona erdirmeyi kararlaştırdık. Yeni eğitim öğretim yılı önümüzdeki Eylül ayında başlayacaktır.

Üniversitelerle ilgili duyuruyu Yüksek Öğretim Kurumumuz daha önce yapmıştır. Kreşler ve bakımevleri 15 Haziran'da faaliyete geçecektir.

"LEYLEİ KADİRİNİZİ TEBRİK EDİYORUM"

"Aziz milletim, sizleri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Artık son haftasına girdiğimiz Ramazanı Şerif'in en büyük müjdelerinden olan ve yarın idrak edeceğimiz leylei kadirinizi tebrik ediyorum.

Ülkemizde Suriye'de, Libya'da ve dünyanın başka yerlerinde mubarek günlerde bile masumların kanını akıtmaktan çekinmeyen teröristleri ve zalimleri Rabbim kahhar sıfatıyla kahretsin diyorum.

CHP'YE TEPKİ

İçişleri Bakanlığımız tarafından oluşturulan Vefa Sosyal Destek gruplarına PKK'lıların Van'da yaptığı eylem ile CHP'lilerin Adana'da gerçekleştirdiği saldırı aynı gayeye yöneliktir.

Varlık sebeplerini bu milletin yokluk ve acı çekmesine bağlayanların artık makyajları yetmiyor. İnsanların işine, aşına, ekmeğine, sağlığına gösterdiğimiz hassasiyetle özellikle bu tahammül edemeyen kirli zihniyet iki olayda kendini açıkça ifşa etmiştir. Siyasette kurdukları ittifakı sahada devlete, kamu görevlilere saldıranların hesabını elbette milletimiz sandıkta görecektir.

Eli kanlı teröristler ve uzantılarıyla gizli açık ittifaklara girenlerin yakasından milletimizin eli eksik olmayacaktır. Bu kanayan yarayı kalıcı olarak çözmek için gayret göstermiştik. Bu samimi mücadeleyi en ağır ifadelerle itham edenlerin bu gün üç beş milletvekilliği ve belediye başkanlığı için düştüğü zilleti takip ediyoruz.

"MİLLETVEKİLİ PAZARI KURANLARIN İÇİN YOLUN SONU GÖRÜNMÜŞTÜR"

Milletvekili pazarı kurmaktan terör örgütleriyle ittifaka, ülkesini yurt dışında karalamaya kadar her türlü kepazeliği sergileyenler için yolun sonu görünmüştür. Demokrasiden ve milli iradeden ümitlerini kestikleri için her fırsatta darbe, cunta, kaos, felaket çığırtkanlığı bekleyenler cevabı her zaman olduğu gibi milletimizden alacaklardır.

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından alınan kararları açıkladıÜlkenin ortak değerlerini istismar ederek foyaları birer birer ortaya çıkıyor. Türkiye önümüzdeki dönemde sadece salgını yenmekle ve 2023 hedeflerine ulaşmakta kalmayacak aynı zamanda bu hastalıklı siyasetçilerden kurtulacaktır.

"SAĞLIKÇI VE EMEKÇİ KARDEŞLERİME TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Bu vesile ile bir kez daha salgın döneminde 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımız başta olmak üzere milletimize hizmet için gece gündüz çalışan Vefa Sosyal Destek grubu çalışanlarına şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Tüm sağlıkçı ve emekçi kardeşlerime teşekkür ediyorum.

"HAYATIMIZI YENİ DÜZENE GÖRE YÜRÜTMEK MECBURİYETİNDEYİZ"

Türkiye olarak yıllarca sınırlarımızı dışarıya tamamen kapatıp, günlük hayatı durdurup salgının bitişini bekleyemeyiz. Hayatımızı salgın gerçeğine göre yeniden düzenlemeliyiz. Ne ülkemizde ne de dünyada hiçbir şey birkaç ay öncesi gibi olmayacaktır. Hayatımızı tedbir öncelikli yeni düzene göre yürütmek mecburiyetindeyiz. Yeni dönemi kontrollü sosyal hayat olarak tanımlıyoruz.

"MASKE ARTIK HAYATIMIZIN VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASI HALİNE GELECEKTİR"

Maske kullanmayı alışkanlık haline getireceğiz. Sokakta, iş yerinde, toplu taşıma alanında, sosyal hayatın her alanında insanlarla aramızda en az 1,5-2 metre mesafe bırakacağız, ellerimizi her fırsatta yıkayacağız. Maske, mesafe ve temizlik üçlüsü artık hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelecektir.

 

ETİKETLER
SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 144
 • yurttaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Kuralı koydun mu kardeşim herkese uygulayacaksın.Aylardır evdeyiz sokağa rabbiyessirle çıkıyoruz.Milletin çoluk çocuğu sokakta ciyak ciyak.Sıkı denetim ikinci parti salgın damı gelecek bunu mu bekliyelim?Ramazan ne ramazana benzedi ne cuma cumaya benziyor.Ne bereket kaldı ne huzur.Bayram hak getire Anne baba yok memlekete mezar üstüne gidemezsin.Sokakta maskesiz gezen kural tanımayan uyanık avaraların cezasını bizmi çekeceğiz yeter artık.Bayramda 81 ilde sokağa çıkma yasağı anladık.Seyahat yasağını bayram sonrası 15 gün daha uzatılıyor. Suçumuz büyükşehirde yaşamak mı?Çoluk çocuk gözümüzün önünde yapılan onca haksızlığa sabrederken.Açık ceza evine döndü zaten evimiz.
  Cevapla
 • İnsan 1 yıl önce Şikayet Et
  4 günün sonra gitmeyeceklermi bu insanlar bayramlaşmaya daha fazlasıysıla gidecekler hemde 2gün yasak oluyo ertesi gün daha fazla insan dışarda yasakla değilde daha farklı birşeyler denesekmi acaba
  Cevapla
 • kysr 1 yıl önce Şikayet Et
  ''Evde kalın evde kalın'' diyenlerin muhtemelen ekonomik sıkıntısı olmayan iş güç sıkıntısı olmayan insanlar biraz elinizi vicdanınıza koyun özel sektörde çalışıp iş güç bulamayan veya işinden gücün den olmuş insanlar aileler var. Tamam devletimiz elinden geleni yapıyor ama ekonomide dönmesi gereken bir çark var siz bunu durdurduğunuz zaman bir daha harekete geçiremezsiniz bunun sonucu da ekonomik kriz demek bunun bedelini de yine bu halk ödeyecek korona geçince koronayı vurmayanları ekonomik sıkıntı vuracak. o yüzden gelin tedbirlerimizi alalım normalleşelim.
  Cevapla
 • Anadolu aslanı 1 yıl önce Şikayet Et
  Koca devlet senin düşündüğünü düşünmedi emi sanki bir Sen biliyorsun değil mi ya
  Cevapla
 • Hamidiye Süvarisi 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun sana ey Evlad-ı Fatihan.Sen bu milletin başına gelmiş son yüzyıldaki en güzel,en iyi birisin.Allah cc.hak yol üzere seni her daim muzaffer eylesin.
  Cevapla
 • yusuf 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu günler geçecek ama biaz zor büyüklerin emrini kabul edelim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Eren Kış-15 Batman-Zori Şehit Jandarma Er Fatih Tekdoğan operasyonu başladı
Milyoner'de Türkiye'de ilk televizyon yayını hakkında beyinleri yakan soru!