Maskesiz sokağa çıkılamayan il sayısı 26'ya yükseldi

Maskesiz sokağa çıkma yasağı getirilen il sayısı Bolu ve Gümüşhane'nin de katılmasıyla 26'ya yükseldi. Kurala uygun hareket etmeyenler hakkında yasal işlemlerin yapılacağı açıklandı.

GİRİŞ 18.05.2020 18:25 GÜNCELLEME 18.05.2020 18:58
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Türkiye'de maske takma alışkanlığı gün geçtikçe daha da iyiye giderken bunun istisnaları da oluyor. Bu istisnaların da önüne geçebilmek adında 26 ilde sokağa maske takmadan çıkılması da yasaklandı.

VALİLİK AÇIKLADI

Bolu Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Ahmet Ümit Başkanlığı'nda toplandı. Bolu Valiliği Abant Toplantı Salonu'nda video konferans ile gerçekleştirilen toplantıda, koronavirüs tedbirleriyle ilgili yeni kararlar alındı. Bolu Valiliği'nden yapılan açıklamada, sokağa maskesiz çıkmanın yasaklandığı duyuruldu.

KURALA UYMAYANLARA İŞLEM YAPILACAK

Açıklamada, "Kontrollü sosyal yaşam süreci kapsamında il ve ilçelerimizin tamamında, tüm vatandaşlarımızın ikametleri dışında bulunacakları tüm alanlarda ağız ve burunu kapatacak şekilde standartlara uygun maske takmalarına, aynı şekilde belirtilen yerlerde sosyal mesafe kurallarına uyarak kalabalık ortamlar oluşturulmadan hareket edilmesine, güvenlik kuvvetleri, zabıta ve diğer denetim ekipleri tarafından uygulamanın etkin şekilde denetlenmesine, kurala uygun hareket etmeyenler hakkında yasal işlemlerin yapılmasına karar verilmiştir" denildi.

DÜN GÜMÜŞHANE DE LİSTEYE DAHİL OLDU

Gümüşhane Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada da il genelinde bugünden itibaren sokakta maske takılması zorunlu hale getirildiği belirtildi. Açıklamada, "Maske, sağlık otoritelerinin önerdiği şekilde kullanılması gerekiyor. Polis, jandarma ve zabıta ekipleri bilgilendirme ve denetim faaliyetlerini sürdürecektir. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararlarına aykırı hareket edenlere ilgili kanunlar gereğince yaptırım uygulanacaktır" denildi.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMANIN YASAK OLDUĞU İLLER

İl Hıfzısıhha Kurulları, Adıyaman, Amasya, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Gaziantep, Karabük, Sakarya, Isparta, Kırklareli, Burdur, Siirt, Rize, Kayseri, Tunceli, Kırıkkale, Kahramanmaraş, Eskişehir, Uşak, Trabzon ve Manisa'da maske kararı aldı.

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • kartal 1 yıl önce Şikayet Et
  Amasya maske takma kuralına yarısı uymuyor
  Cevapla
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  hatay uyuyor şehir bir sınır kenti şehirin ilçesinde hareketli liman var hava alanı da var daha ne olsun ama sokağa maskesiz çıkan çok çünkü maskesiz çıkma yasağı yok bakalım hatay buna ne kadar dayanacak
  Cevapla
 • özlüsöz 1 yıl önce Şikayet Et
  muğlada çıkmak yasak ama ipleyen yok.
  Cevapla
 • Nevzat 1 yıl önce Şikayet Et
  Batman'da da maskesiz çıkmak yasak, ama tınlayan yok.
  Cevapla
 • Çiftçi 1 yıl önce Şikayet Et
  Batman
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Azerbaycan'da 14 şehit verilmişti! Helikopter enkazının görüntüleri paylaşıldı
Kum fırtınası çıkınca 30 araç birbirine girdi Karayolu kapatıldı