Hakkında kitap yazdığı yerde kayboldu

Dünyanın en önemli 10 yürüyüş parkuru arasında gösterilen Likya Yolu'nun ortaya çıkmasında büyük katkıları olan 'Likya Yolu' adlı kitabın yazarı 73 yaşındaki Kate Clow, dün akşam arkadaşlarıyla kamp yaptıktan sonra yürüyüşe çıktığı yolda kayboldu. Clow jandarmanın arama kurtarma çalışmalarıyla bulundu.

Hakkında kitap yazdığı yerde kayboldu
Hakkında kitap yazdığı yerde kayboldu
GİRİŞ 20.05.2020 11:20 GÜNCELLEME 20.05.2020 11:20
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Likya Yolu'nda dün ilginç bir olay yaşandı. 1999 yılında İngiliz amatör tarihçi Kate Clow, kendi girişimleriyle ortaya çıkarılan Likya yolunda kayboldu!

KAMP SIRASINDA KAYBOLDU

'Likya Yolu' adlı kitabın yazarı olan ve 1997 yılında Türk vatandaşlığına geçip 'Kardelen Karlı' ismini alan İngiliz amatör tarihçi Kate Clow, beraberinde Andrzej Leszek Wielochowski (73) ve Onur Dumlupınar (40) ile dün sabah Kemer ilçesine bağlı Beycik Bükü'nde kamp yaptı.

Burada yanındaki arkadaşlarından ayrılan ve Likya Yolu'nda yürüyüşe çıkan Clow, saat 12.00 sularında arkadaşlarını arayarak, yolunu kaybettiğini, suyunun bittiğini, ancak yolunu bulabileceğini söyledi.

ARAMA KURTARMA EKİPLERİ BULDU

 

Hava kararınca yolunu bulamayan Kate Clow'un, Antalya'daki arkadaşları saat 21.30 sularında Tekirova Jandarma Komutanlığı'nı arayarak kayıp ihbarında bulundu. Bunun üzerine Antalya İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı Jandarma Arama Kurtarma Timi (JAK), Tekirova Jandarma Karakol ekipleri ile AFAD ekipleri hızlıca bölgeye yönlendirildi.

Kate Clow'u aramaya başlayan ekipler, ilk olarak Beycik Bükü'nde kamp yapan Andrzej Leszek Wielochowski ve Onur Dumlupınar'a ulaştı. Onlardan alınan bilgilerle arama çalışmasını sürdüren ekipler, yaklaşık 3 saatin sonunda Kemer'e bağlı Tekirova Mahallesi'nde bulunan Likya Yolu üzerindeki dere yatağı içerisinde Kate Clow'u yorgun ve susuz halde buldu.

PARA CEZASI KESİLDİ

 

Jandarma ekipleri ilk olarak yanlarında getirdikleri suyu verdikleri Kate Clow'un sağlık durumunu kontrol etti. Durumunun iyi olduğu belirlenen Clow, sabaha karşı Tekirova Jandarma Karakolu'na getirildi. Kamp yaptığı arkadaşları Andrzej Leszek Wielochowski ve Onur Dumlupınar da karakola geldi.

Kate Clow ve Andrzej Leszek Wielochowski'ye, 1593 sayılı Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesi gereği 65 yaş üstünün sokağa çıkma yasağı kuralını ihlal etmeleri nedeniyle Onur Dumlupınar'a ise aynı kanunun sahillerin kullanılmasının yasağı kuralını ihlal etmesi nedeniyle 3 bin 150'şer lira olmak üzere toplam 9 bin 450 lira idari para cezası uygulandı. Kate Clow ve arkadaşları saat 06.30 sularında Antalya'daki evlerine gönderildi.

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
KİTAP
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Yakup Mil 4 ay önce Şikayet Et
    Demek ki kitap yalan dolan. Her önüne gelene kitap yazdırılmamalı.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Dışa bağımlılığı bitirecek! Türkiye için bir ilk... Dev fabrika yükseliyor
Açık itiraf etti: Bize fırsatlar sunuyor ama Türkiye'nin imajını çarpıtıyoruz