Van'ın koronavirüsle imtihanı!

Koronavirüs günlerinde Van’dan çok sayıda karantina haberi geldi. “Van’da neler oluyor?” sorusunu Van Valisi Mehmet Emin Bilmez yanıtladı: “Van’da ‘bulaş’ sokakta değil, evde oluyor. Çekirdek ailelerde en az 15-20 kardeş var. Bir de çoluk çocuk bir araya gelince insan sayısı 3-4 katına çıkıyor. Biri pozitifse, tüm aileye yayılıyor.” dedi.

GİRİŞ 29.05.2020 09:16 GÜNCELLEME 29.05.2020 09:27
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Taziye evlerine gittiler, şehir dışından gelenleri gizlediler’, ‘Muhtarlar korona taşıyanları sakladı’, ‘112 Acil Komuta Merkezi’ni arayarak hastaneye gitmek için izin istediler, akrabalarına bayram ziyaretine gittiler’, ‘Tedavi için tutuldukları hastaneden kaçtılar.’ Korona günlerinde Van’dan gelen haberlerin başlıklarından sadece bir bölümü bu...

 

 

480 VAKA, 18 BİN KARANTİNA

Van’da şu anda 480 koronavirüs vakası var. Tespitlere göre bunların yarısından çoğu, cenazeler sonrası yapılan taziye ziyaretleri sonunda oluştu. Bugüne kadar 66 bin kişi karantinaya alındı, halihazırda ise 18 bin kişi karantina altında. Bütün bunlara rağmen Van’dan her hafta ilginç bir korona vakası haberi medyaya yansımaya devam ediyor. Peki Van’da neler oluyor? Şehir insanı korona günlerinde neden kurallara uymuyor, bu ilginç vakalar ortaya çıkıyor. Merak edilen bu soruları Van Valisi Mehmet Emin Bilmez yanıtladı.

 

 

20 KİŞİLİK ÇEKİRDEK AİLE

Vali Bilmez’in vakaları anlatırken en çok kullandığı kelimeler “Örf, âdet, gelenek ve aile yapısı” oldu. Koronavirüs bile Vanlıların geleneklerinden, örf ve âdetlerinden geri durmasını engellememiş. Bir de üstüne “çekirdek aile” kavramındaki sayıların çokluğu eklenmiş. Vali Bilmez’e göre korona Vanlılara sokakta değil evde bulaştı. Taziye çadırları da artıştaki en büyük sebeplerden biri. Taziyeye katılmayanlara sitem edildiği için herkes evde de olsa bu ziyareti yapmk istiyor. Bu da vaka sayısının katlanmasına neden oluyor.

3 MUHTARA SORUŞTURMA

Van'da şehir dışından gelenleri ve vakaları bildirmediği için 3 muhtar hakkında soruşturma başlatıldı. Van Valiliği “ilginç” vakaları basın aracılığıyla duyurmaya başladı. Bunun olumlu sonuçları da oldu. Bir vatandaş İstanbul’dan gelen yeğenin bulunduğu otobüsü ihbar etti. O otobüste 7 vaka tespit edildi.

HEP BİRLİKTE YENEBİLİRİZ

Vali Bilmez, tüm bu yaşanan olumsuzluklara rağmen halkına güvendiğinin altını çiziyor ve şu çağrıda bulunuyor: “Bu mücadeleyi hep birlikte yapmalıyız. Sağlık ve güvenlik birimlerinin özveriyle verdikleri bu mücadeleye şehir insanın kurallara uyarak katkıda bulunması gerekiyor. Bunu ancak hep birlikte yenebiliriz.”

Hürriyet

YAZDIR
YORUMLAR 59
 • Vanlı.. 3 ay önce Şikayet Et
  Van da kesinlikle 1 ay sokağa çıkma yasağı gelmeli. 1 haziran da normalleşme süreci başlıyor o normalleşme değil yayılma gücü olacak çünkü millet uymuyor dikkat etmiyor bayram olmaz dedik ama çocuklar sayesinde kapımız kapalı kalmadı duyarsz anne ve babalar var lütfen duyun sesimizi ya yasak gelmeli yada cezai işlem olmalı ama uygulanmalı evdeyz evdeyz evdekalınlütfennn
  Cevapla
 • özi 3 ay önce Şikayet Et
  ceza kesilsin. biz neden ailelerimize gitmeyip evde izole oluyoruz. bir onlar mı akıllı..
  Cevapla
 • davut 3 ay önce Şikayet Et
  bunlar ayrı ayrı takılıyor
  Cevapla
 • Ali Baba 3 ay önce Şikayet Et
  Cahillik diz boyu.
  Cevapla
 • Temel candan 3 ay önce Şikayet Et
  Írana gitmesine izin vermeyin kardesim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
İkinci el araçlarda satışlar 1,5 milyona yaklaştı!