Bilim Kurulu üyesi Yamanel uyardı: Artışlar kalıcı olursa...

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, ''Son 2- 3 gündür artışlar mevcut. Geçici artışlar olabilir. 2-3 günde çok karar verilemez. Ama 1 haftalık 10 günlük kalıcı artışlar olursa yayılma hızı artmış demektir ve yeni tedbirler almamız gerekebilir. Çok dinamik bir süreç. " dedi.

GİRİŞ 15.06.2020 20:33 GÜNCELLEME 15.06.2020 20:36
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs ile mücadele sürüyor. Son günlerde Türkiye’de yaşanan vaka artışlarının ardından Bilim Kurulu Üyesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirinin sorularını yanıtladı. Artışların geçici olabileceğini dile getiren Yamanel, yeni normal düzende tedbirlere sıkı sıkıya uyulması gerektiğinin altını çizdi.

“ÇOK DİNAMİK BİR SÜREÇ”

Prof. Dr. Levent Yamanel, “Son 2- 3 gündür artışlar mevcut. Geçici artışlar olabilir. 2-3 günde çok karar verilemez. Ama 1 haftalık 10 günlük kalıcı artışlar olursa yayılma hızı artmış demektir ve yeni tedbirler almamız gerekebilir. Çok dinamik bir süreç. Sağlık Bakanlığı tarafından yakından takip ediliyor. Her an yeni tedbirler gelebilir. Elimizde çok önemli tedbirler var. Yeni normal dediğimiz. Maske takmak. Sosyal mesafeyi uymak. Hijyene uymak ve kalabalık oluşturmamak. Bu 4 kuralı sıkı şekilde uygulamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“İL PANDEMİ KURULLARI NASIL BİR ARTIŞ OLDUĞUNU GÖZLEMLİYOR”

Yeni normali uygulayıp daha dikkatli olunması gerektiğini belirten Prof. Dr. Yamanel, “Ülke bazında tedbirler olabilir. Hem tiyatro ve sinemaların açılmasının geciktirilmesi ve yine kalabalık oluşturabilecek her türlü aktivitenin geciktirilebilmesi gibi hem de il sağlık pandemi kurulları da il bazında değerlendirip çeşitli önlemler alabilir. Sokağa çıkma kısıtlaması dahil her türlü tedbir olabilir. İl pandemi kurulları nasıl bir artış olduğunu gözlemliyorlar. Böylece iller arası geçişlerde bundan etkilenebilir. Bunlarla ilgili yeni kararlar alınabilir. Her zaman söylediğiniz gibi yeni normale alışmamız gerekiyor. Taki dünya çapında bir bağışıklık kazanılan kadar. Etkin bir ilaç ya da tedavi bulunana kadar. Bu yeni normali hepimiz biliyor ve uygulamaya çalışıyoruz. Ama daha dikkatli olmamız gerekiyor. Denenen bazı ilaçlar var. Ciddi çalışmalar ve aşı çalışmaları var. Aşı çalışmalarını özellikle heyecanla bekliyoruz. Aşının olması bizim virüse karşı mücadelede elimizi çok güçlendirecektir” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 37
 • halk 3 yıl önce Şikayet Et
  avrupa onbinlik eylem , binlik parti yapıyor , maskesiz cafelerde , AMA VAKA ARTMAYIVERİYOR.. avrupa RESESYONA yani ekonomik durgunluğa girince , tedbirlerin gevşemesine Rağmen VAKALAR artamamaya başladi... TEZGAHHHH
  Cevapla
 • Sertan 3 yıl önce Şikayet Et
  kesin artar bunu anlamak için bilim kurulu üyesi olmaya gerek yok. bulunduğunuz her neresi ise dışarıya bakın sebebini anlarsınız. kimse MASKEYİ de kurallları da toplum sağlığını da TAKMIYOR
  Cevapla
 • C.Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Virüs çıktığından bu yana Pimi çekilmiş Bomba gibi sorumsuzca dolaşan 20 Yaş üstü kontrol altına alınmadıkdan sonra herkes boşuna konuşur!.
  Cevapla
 • ... 3 yıl önce Şikayet Et
  Alisacaz bununla yaşamaya bundan sonra bı daha yasak falan olmaz bitti o iş
  Cevapla
 • C.Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Ağır Para Cezası ile Maske takma ve Sosyal mesafeye uyma zorunluluğu getirilmeli..Vakalar o zaman durur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
"Türkiye tüketim ile değil yatırımla büyüyecek"
Putin'den Batı'ya nükleer savaş uyarısı