5.8'lik İstanbul depremiyle ilgili dikkat çeken sözler: Hala çözümlenemedi

Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, İstanbul’da 28 Eylül’de meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin geçen süre içerisinde henüz çözümlenemediğini söyledi. Dr. Gündoğdu, bu depremin 7’nin üzerinde beklediği olası Marmara Depremi’ne neden olacak fayın çok yakınında meydana geldiğini hatırlatırken, “Bu depremin ‘Doğru atımlı’ yerine neden ters atımlı olduğu açıklanamadı” dedi.

5.8'lik İstanbul depremiyle ilgili dikkat çeken sözler: Hala çözümlenemedi
5.8'lik İstanbul depremiyle ilgili dikkat çeken sözler: Hala çözümlenemedi
GİRİŞ 26.06.2020 14:59 GÜNCELLEME 26.06.2020 14:59
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Dünyanın en büyük 3’üncü sivil toplum kuruluşu olarak bilinen JCI (Junior Chamber International-Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Federasyonu) İstanbul Şubesi tarafından dün akşam ‘Afete Dirençli Toplum Projesi’ kapsamında on-line panel düzenlendi. Toplam 128 ülkede 5 bin şube ve 200 bini aşkın üyesi bulunan JCI’nin İstanbul 2020 Sosyal Sorumluluk Direktörü ve Afete Dirençli Toplum Proje Direktörü İlknur Doruker’in yönettiği panelde konuşan Oğuz Gündoğdu, Doğu Anadolu’da son dönemde görülen depremlerin bölgedeki fayın aktif olduğunu gösterdiğini hatırlattı. Gündoğdu, bir soru üzerine Marmara Bölgesi'nde yerleştirilen 100'e yakın istasyonda yer hareket ve sinyallerini izlediklerini olağanüstü bir gelişme halinde bunu AFAD'a bildireceklerini söyledi.

 

 

"7.2'NİN ÜZERİNDE"

Gündoğdu, 28 Eylül 2019’da meydana gelen Silivri depremine değinirken, şöyle dedi:

 

 

“Silivri depremi, beklenen depremin meydana geleceği fayın çok yakınında oldu.  Silivri’deki deprem ters faylanma sonucu oldu. Bu hala çözümlenebilmiş bir deprem değil. Bu depremin neden doğru atımlı yerine ters atımlı olduğu açıklanamadı. Bundan kısa süre önce bir daha küçük deprem olmuştu. 5.8 büyüklüğündeki depremde oldukça hasar oldu. Okullardan bazıları yenilendi, yıkıldı. Silivri; biraz daha elinizi çabuk tutun diyen bir deprem. Fay hattı, her yıl 2.5 santim Yunanistan'a doğru hareket ediyor. Matematik hesabına göre olası Marmara Depremi’nin 7 üzerinde olacağı kesin. Benim tahminim 7.2’nin üzerinde olacağı. İstanbul; müdafaası çok zayıf bir kent. Kendi haline yıkılan binalar var."

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 8
 • özlem 2 yıl önce Şikayet Et
  çok eski binalar var yani bende caresizce eski binada daire aldim oda borçla e napıcaz yani
  Cevapla
 • Ertan 2 yıl önce Şikayet Et
  Harp gemisi geziyormuş oralarda, depremleri tetikliyor deniyor. Yok mu bu geminin yaptıklarını engelleyecek bi yöntem? Koral işe yaramaz mı acaba? Allahın izniyle gemiyi suyun dibine batırsak ne süper olurdu.
  Cevapla
 • neye inanıyon 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne haarp gemisi abicim. Kendinize gelin.
  Cevapla
 • akif 2 yıl önce Şikayet Et
  ya kahhar
  Cevapla
 • deli 2 yıl önce Şikayet Et
  korkunun ecele faydası yok herkes öleceeek
  Cevapla
 • hıghlander 2 yıl önce Şikayet Et
  Ama,tedbir almayandan da niye almadın diye hesap öte tarafta sorulacak ''deli''. ecelin gelmese bile sakat kalırsın,kör kalırsın,mahsur kalırsın v.s.
  Cevapla
 • Kim 2 yıl önce Şikayet Et
  Herşey Allah'ın takdirindedir. Herşeyi çözemez insan.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bu fotoğraflar biraz başka! İşte tekrar tekrar bakacağınız o anlar...
Meteoroloji'den İstanbul'a son dakika yağış uyarısı