Dünyada ilk! Türk ışını tedavisiyle iyileşti

Son Dakika Haberi: Diyarbakır’da korona virüs tedavisi gören bir hastaya, dünyada ilk defa Türk ışını tedavisi uygulandı. Uygulanan tedavi yöntemi sonrası hastanın korona virüs testi negatif çıktı.

GİRİŞ 26.06.2020 19:06 GÜNCELLEME 26.06.2020 23:46
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

Yeni geliştirilen sistem, bir kateter yardımı ile damar yoluna yerleştirilen ultraviyole ışığın özellikle kanda bulunan enfeksiyonları temizlemek için kullanılması ile gerçekleştiriliyor.

Gelişmeler üzerine Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr Erkan Baysal, Prof. Dr. Hikmet Selçuk Gedik ile ekibi açıklamada bulundu.

Diyarbakır adına gurur verici bir tablo olduğunu belirten Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, "Bugün, Diyarbakır, Türkiye ve dünya için gurur verici bir tablo için burada toplandık. Bugün ilk defa Gazi Üniversitesi hocalarımızdan Hikmet Selçuk Gedik ile bir aradaydık. Kendisi tarafından geliştirilen ve dünyada ilk kez uygulanan bir yöntemi bugün ilk defa Diyarbakır'da bir hasta üzerinde uygulama fırsatı bulduk. Türk Işını tedavisi projesini ilk defa uyguladık. Yoğun bakımda korona virüs tedavisi gören hastanın korona virüs test sonucu negatife döndü. Bu güzel haberi buradan tüm Türkiye'ye, dünyaya duyurmak Diyarbakır adına gurur verici bir tablo" dedi.

“HASTAMIZA TÜRK IŞIN TEDAVİSİ UYGULADIK, TESTLERI NEGATİF OLDU”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr Erkan Baysal da hasta ile ilgili bilgi vererek, “Hastamız 46 yaşında bir erkek hasta, ayın 25’inde ateş yüksekliği ve nefes darlığı şikayeti ile başvurdu. Hastamızın yapılan muayenelerinde öncelikle tomografisi çekildi. Yapılan işlemlerde Kovid 19 testi pozitif olarak çıkınca hastamızı yoğun bakıma yatırdık. Yapılan testlerin ardından hocalarımızla yaptığımız istişarede hastamıza Türk Işın Tedavisi uygulamaya karar verdik. Ayrıntıları hocamız yaptığımız işlemlerle ilgilide verecektir. Biz sadece bunu söylüyoruz Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi olarak Bölgeye ve Türkiye’ye de hizmet veriyoruz bu vesileyle gurur duyduğumuzu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

“ÜLKEM ADINA BENİM İÇİN GURUR VERİCİ BİR TABLODUR”

Gazi Üniversitesi Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Hikmet Selçuk Gedik de ultraviyole ve fotonik lazer ışığı sayesinde hem kanda bulunan mikroorganizmalar hem de akciğer ve solunum yollarına yerleşmiş mikroorganizmaların bu yöntemler ile yok edilebileceğini belirterek, “Bugün çok değerli iki çalışma arkadaşım Sayın il Müdürüm ve Sayın Başhekimim başlatmış olduğumuz Türk Işın Projesi’nde Diyarbakır’ın bir merkez olması talebini ilettiklerinde gönülden büyük bir coşku ile evet dedik. Maalesef korona virüs hastalığında ön cephede olan Diyarbakır’ın aslında bu morale de ihtiyacı vardı. Ancak daha öncede anlattığım gibi ne ilaç nede aşı artık bir paradigma değişimi yaşadığımız bu tedavi yönteminde başarıya bizde susamıştık. Diyarbakır’ın da buna öncülük etmesi şahsımdan öte Ülkem adına benim için gurur verici bir tablodur” şeklinde konuştu.
Yapılan açıklamalar alkışlarla son buldu.

MART AYINDA DUYURULMUŞTU

Sağlık Federasyonu Genel Başkanı Raşit Dinç, koronavirüse karşı Türk laboratuvarlarında geliştirilen ve şu ana kadar yapılan denemelerde diğer virüs ve bakterilere karşı olumlu sonuçları elde edilen “Türk Işın Tedavisini” kamuoyuna Mart ayında duyurmuştu.

VİRÜSLERİ TAMAMEN YOK EDİYOR

Koronavirüs (COVID-19) benzeri viral ve mikrobiyal enfeksiyonlarda kan ve vücut boşluklarına yerleşen zararlı organizmalar genellikle antibiyotikler ve anti-viral ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılıyor ancak yeni geliştirilen sistem bir kateter yardımı ile damar yoluna yerleştirilen ultraviyole ışığın özellikle kanda bulunan enfeksiyonları temizlemek için kullanılması ile gerçekleştiriliyor.

 TÜRK IŞIN TEDAVİ YÖNTEMİ

Türk Işın Tedavi Yöntemi, ilk olarak Türk bilim adamları tarafından "TurkishBeam Seçici- Sensitiv UVC ve Lazer Tedavisi", kısaca "TurkishBeam" adı altında kurulup geliştirildi. TurkishBeam, Türkiye kökenli dünya çapında önemli tıbbi cihaz firması RD Global INVAMED'in 3 yıllık araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin sonucu ortaya çıktı.

2017 yılından beri bu tedavi yöntemiyle enfeksiyona neden olan patojenler ve mikroorganizmalar üzerinde çalışmalar yürüten RD Global INVAMED, Kasım 2019'dan itibaren bu çalışmalarını yoğun bir şekilde Kovid-19 üzerinde odaklanarak sürdürmeye devam etti.

Yapılan hayvan çalışmalarından Kovid-19 ve benzeri viral hastalıkların tedavisi ile ilgili olumlu ve ümit verici sonuçlar alındıktan sonra, Sağlık Bakanlığına klinik çalışma başvurusu yapıldı ve yapılan başvuru 4 Mayıs 2020'de onaylandı.

Onayın ardından, insanlar üzerinde uygulanmasına yönelik gerekli çalışmalar başlatılırken, "TurkishBeam Türk Işın Tedavisi", denenmesi ve analizlerinin yapılması için ABD'nin tıp merkezlerinden Cleveland Kliniği ve New York Üniversitesi tarafından resmi olarak davet edildi.

YORUMLAR 62
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Önemli olan türkiyede yaygınlaşacakmı yoksa aşı lobilerinin kurbanımı olucak bütün mesele bu
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Acilen solunum destekli hstlarda çalışılması gerekir. Araştıcıyı tebrik ediyorum. Çok erken ama şüphecilik bilimin geregi. Pcr testi geçerli olmayabiliyor. Durum iyi olsa bile birden çok tekrar gerekebilecek belkide. Birde bu ışın tedavisinin yan etkikerinin çalışılması lazım. Acilen çalışmaların hızlandırılması ayrıca yabancılar çalışıcıya kanca atmadan korunmata akınmasında fayda var. Son YAPARSAN OLUR ÇALIŞIRSAN OLUR YA ALLAH CC...
  Cevapla
 • Üretelim 1 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun hükümetimizin büyük çalışmaları ile üretenlerimizden, devlet kuruluşlarımız, özel sektör kuruluşlarımız, bütün üniversitelerimiz, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimiz, insanlarımız başta savunma sanayimiz, sağlık savunma sanayimiz olmak üzere her alanda daima yerli milli üretip dışarıya satalım, üretimler tecrübeler ARGE’ler yapalım ve üretici beyin gücümüzü geliştirelim.
  Cevapla
 • Kullanalım 1 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun üretenlerimizden bu ışın tedavisini bütün korona virüs hastalarında kullanalım.
  Cevapla
 • Sulhi 1 ay önce Şikayet Et
  Bir kişiyi iyileştirdi diye %100 herkesi iyileştirecek diye bir şey yok. Tüm izinleri alınıp 1.000 kişide dene sonra başardık veya başaramadık de. 4 kavanoz bal 100 lira olayına dönmesin de.
  Cevapla
 • Pöh45 1 ay önce Şikayet Et
  Al sana bir chp zihniyetli daha.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Büyükçekmece'de korkutan görüntü: Yüzde 30'a düştü
İstanbul akılalmaz eğlence! Görüntüler çileden çıkardı...