Vatandaş Ayasofya kararını verdi! Rekor sonuç

Areda Survey’in anketine katılan 6 bin kişinin yüzde 79,4’ü Ayasofya'nın ibadete açılmasını istedi. “Hayır” diyenlerin oranı yüzde 20,6 oldu. “Cami olması turist sayısını nasıl etkiler?” sorusuna vatandaşların yüzde 29,5’i “Ziyaret artar” karşılığını verdi. Yüzde 52,9 “Değişen bir şey olmaz”, yüzde 17,6 “Ziyaretçi sayısı azalır” yorumunda bulundu.

Vatandaş Ayasofya kararını verdi! Rekor sonuç
Vatandaş Ayasofya kararını verdi! Rekor sonuç
GİRİŞ 01.07.2020 11:52 GÜNCELLEME 01.07.2020 11:52
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Danıştay’ın kritik Ayasofya kararına sayılı günler kala yapılan araştırma, çarpıcı sonuçları ortaya koydu. Areda Survey’in Türkiye genelinde 6 bin kişiyle yaptığı araştırma göre vatandaşların Ayasofya’nın ibadete açılmasını istediğini ortaya koydu. 

VATANDAŞ İSTİYOR

“Ayasofya, cami statüsüne dönüştürülüp ibadete açılmalı mıdır?” sorusuna katılımcıların yüzde 79.4’ü ‘evet’ derken, yüzde 20.6’sı ‘hayır’ cevabını verdi. “Danıştay, 2 Temmuz 2020’de Ayasofya’nın müze olarak kalması ya da camiye dönüştürülmesi konusundaki kararını açıklayacak. Sizce bu karar ne olmalı?” sorusuna verilen cevaplar da gayet net oldu. Katılımcıların yüzde 78.6’sı “Ayasofya camiye dönüştürülmeli” dedi. “Müze olarak kalmalı” şeklinde fikir beyan edenlerin oranı yüzde 21.4 ile sınırlı kaldı. 

 

Araştırmada katılımcılara “Sizce Ayasofya’nın cami statüsüne dönüştürülmesi ziyaret eden turist sayısını nasıl etkiler?” sorusu da yöneltildi. Vatandaşların yüzde 29.5’i ‘ziyaret sayısını daha da arttıracağını’ söyledi. ‘Değişen bir şey olmaz’ diyen yüzde 52.9’luk vatandaşların yanı sıra yüzde 17.6’sı ziyaretçilerin azalacağını belirtti. 

TÜRKİYE’NİN İÇ MESELESİ

Araştırma vatandaşların ‘Ayasofya’ konusunu iç mesele olarak gördüğünü ortaya koydu. “Ayasofya’nın cami statüsüne dönüştürülmesi halinde Avrupa ülkeleri ile olan ilişkimiz nasıl etkilenir?” sorusuna Katılımcıların yüzde 63.8’ü ‘Ayasofya meselesi iç meselemiz olduğu için ilişkilerimiz etkilenmez’ karşılığını verirken, yüzde 36.2’si ise ‘ilişkilerimizin kötüye gideceği’ inancında. 

CUMHUR İTTİFAKI’NDAN GÜÇLÜ DESTEK

Ayasofya’nın ibadete açılmasına verilen destek, katılımcıların siyasi tercihlerine göre de büyük farklılık gösterdi. Cumhur İttifakı’ndan Ayasofya’nın açılmasına tam destek verdi. AK Parti’ye oy vereceğini beyan edenlerin yüzde 97.3’ü, MHP’lilerden yüzde 95.2’si Ayasofya’nın ibadete açılmasına destek verdi. Diğer partilerde oran biraz daha düşük oldu. İYİ Parti’ye oy vereceğini ifade edenlerin 68.4’ü, CHP’ye oy verenlerin yüzde 34.9’u, HDP’ye oy vereceğini ifade edenlerin ise yüzde 41.1’i “Ayasofya ibadete açılmalıdır” dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 38
 • ayhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Chpliler ve Akpli gibi geçinenler hayır demiştir.
  Cevapla
 • Saniye 1 yıl önce Şikayet Et
  Ayasosyal camisi biz Müslümanların dokunulmazlığımiz bizlere fatih hanın hatırası olarak korumalıyız acil cami olmalıdır fatih hanın bedduası üzerimizden kalkmalı derim
  Cevapla
 • Atilla 1 yıl önce Şikayet Et
  Ayasofyanın maddi getirisi hiç önemli deyil, balkanlardaki tarihi camilerimiz şu anda ne durumda. Her hangi birşey yapabiliyormuyuz. Türkiye bağımsız bir ülke, kim ne derse desin. Cami olarak ibadete açılmalı. Namaz vakitleri dışındaki zamanı bekleyip ziyaret etsin çok merak eden ecnebiler.
  Cevapla
 • Ekrem Gül 1 yıl önce Şikayet Et
  Demek oluyor ki CHP seçmeninin sadece yüzde beşi cami olmasını istiyor zaten yüzde yirmi beş oyları var
  Cevapla
 • Gülsem uçum. 1 yıl önce Şikayet Et
  Kesinlikle Açılmalı. Ayasofya Zaferin mirası bizim milletimizin de Hakkıdır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hollandalı uzmandan Türk SİHA'larına büyük övgü: Dünyanın en iyisi!
Son dakika: 19 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı! Vaka sayıları yeniden yükselişte