ABD'den Ayasofya için son dakika olay yaratan çıkış!

Son dakika: Danıştay'ın kararı öncesi ABD'den tartışma yaratacak Ayasofya açıklaması geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'ye Ayasofya'nın müze olarak kalması çağrısı yaptı.

GİRİŞ 01.07.2020 18:43 GÜNCELLEME 01.07.2020 19:46
Bu Habere 195 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Danıştay, yarın Ayasofya'nın ibadete açılıp açılmayacağı konusunda son kararı verecek. Danıştay'ın kararı öncesi ise ABD'den tartışma yaratacak bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'ye Ayasofya'nın müze olarak kalması çağrısı yaptı.

 

TÜRKİYE'YE "AYASOFYA MÜZE OLARAK KALSIN" ÇAĞRISI

Pompeo, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Ayasofya'yı yaklaşık 100 yıldır müze olarak yönettiğini anımsatarak, "Türkiye Cumhuriyeti'ne katkıda bulunan inanç geleneklerine ve çeşitli tarihlere saygı sözünün örneği olarak, Türkiye hükümetini, Ayasofya'nın müze statüsünü devam ettirmeye ve burasının herkes için erişilebilirliğinin devamını sağlamaya çağırıyoruz." ifadesini kullandı.

 

AYASOFYA 1500 YILLIK TARİH İLE ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR

Ayasofya'nın 1500 yıllık tarihiyle dini ifade ile sanatsal ve teknik dahiliğe bir örnek teşkil ettiğini belirten Pompeo, Ayasofya'nın müze statüsünün, tüm dünyadan insanların bu yapıya erişimini sağladığını kaydetti.

Pompeo açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "ABD, Ayasofya'nın statüsündeki herhangi bir değişikliği, bu olağanüstü binanın mirasını ve binanın emsalsiz bir şekilde farklı inanç ve kültürlere köprü olarak insanlara hizmet kabiliyetini eksiltmek olarak görmektedir. Türkiye hükümeti ile dini ve kültürel alanların korunması da dahil, geniş çaptaki karşılıklı çıkar konularında birlikte çalışmaya devam etmek istiyoruz."

JET YANIT: KARAR VERME YETKİSİ TÜRKİYE'DE

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Pompeo'nun hadsiz çıkışının ardından "Türkiye'nin egemenliğiyle ilgili bir konu olan Ayasofya'nın statüsüne dair karar verme yetkisi sadece Türkiye'nin elindedir. Dışarıdan birilerinin tavsiye ve çağrılarına ihtiyacımız yoktur." açıklamasında bulundu.

YORUMLAR 195
 • Görünen Köy 2 yıl önce Şikayet Et
  Olur başka bir emrin varmı.Önceki dönemlerle karıştırmayın.Bu mabed ilk yapıldığında ne amaçlı yapıldı.Kilise yani Hristiyanlar için kutsal bir mabed Sonra ne oldu.Müslümanlar fethetti.Komutanı ise Fatihti.O günün konjonktüründe Kılıç hakkı olarak ta camiye dönüştürüldümü evet.Adam mal sahibi istediğini yapar.Bir kere müze demek amacının dışına çıkmak demek.Ys kilise ya camii.Müslümanlar fethettiğine göre Camii..Sevininki Müslüman türklerin elinde.İçerideki tarihi dokuyu da koruyor.Ve 24 saat gezmesi ücretsiz.
  Cevapla
 • efe 2 yıl önce Şikayet Et
  emredinsin pompeo
  Cevapla
 • Türk 2 yıl önce Şikayet Et
  Oğlum bak git!
  Cevapla
 • Haskad 2 yıl önce Şikayet Et
  mescidi aksa 3 din için kutsalken bir israile gücü yetmeyen ABD kine ne söz söyleme hakkını kendinde buluyor.
  Cevapla
 • turgut 2 yıl önce Şikayet Et
  pompa konuşmuş yine
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den Twitter'a 'deprem' uyarısı: Dezenformasyonlara karşı sorumluluk çağrısı!
Deprem bölgesinde mucize kurtuluşlar: Sevim anne ve 4 yaşındaki kızı Melisa kurtarıldı