Gürültü yapmanın cezası ne kadar? Apartmanda ses yapmanın ve çevreyi kirletmenin cezası kaç TL?

Gürültü yapmanın cezası ne kadar oldu. Apartmanda gürültü yapanların cezası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan karar arttırıldı. Geçtiğimiz yıl gürültü yapan vatandaşlara 1.192 TL ceza kesilirken bu yıl ceza 1.461 TL'ye çıkarıldı.

Gürültü yapmanın cezası ne kadar? Apartmanda ses yapmanın ve çevreyi kirletmenin cezası kaç TL?
Gürültü yapmanın cezası ne kadar? Apartmanda ses yapmanın ve çevreyi kirletmenin cezası kaç TL?
GİRİŞ 01.07.2020 13:37 GÜNCELLEME 01.07.2020 13:38

Gürültü yapmanın cezası arttı. İllerde ve metropollerde kırsal bölgelere kıyasla insanlar çok katlı kalabalık apartmanlarda yaşıyor. Bu durum ise çoğu zaman sorunlara neden olabilir. Zira apartman yaşamında çoğu insanın yan tarafında üst katında alt katında farklı aileler, insanlar yaşamını sürdürüyor. Buda zaman zaman gürültü gibi rahatsız edici olayların ortaya çıkmasına neden oluyor. Söz konusu rahatsız edici durum yasa ile engelleniyor. Gürültü yapanlara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan önlem kapsamında cezai işlem uygulanıyor. Peki 2020 yılında gürültü yapmanın cezası ne kadar? İşte merak edilen sorunun cevabı...

 

GÜRÜLTÜ YAPMANIN CEZASI NE KADAR? 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan karar ile 2020 yılında gürültü yapanlara kesilecek ceza arttırıldı. İşte yeni ceza miktarı...

Bu yıl konutta gürültü yapanların cezası 1.192 TL'den 1.461 TL'ye çıkarıldı. Dışarıda sokakta abart egzoz kullananların cezası ise 3.600 TL'den 4.412 TL'ye yükseltildi. İş yeri ve atölyeler tarafından yapılan gürültülere kesilen ceza ise 12.025 TL'den 14.740 TL'ye yükseldi. 

Ayrıca, eğlence mekanlarında gürültüye sebep olan işletmecilere verilen 36 bin 95 liralık ceza da yeni yılda 44 bin 245 lira olarak uygulanacak.

 

ÇEVREYİ KİRLETENLERİN CEZASI ARTTIRILDI!

Konutlarda gürültü yapan, yere çöp atan, marketlerde poşetleri ücretsiz veren ve tehlikeli atık ithal edenlere yönelik cezalarda artış yapıldı.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan, 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca verilecek idari para cezalarına ilişkin tebliğ ile yeni yılda çevre cezaları yeniden düzenleniyor.

Bu kapsamda, 2020'de umuma açık yerlerde çevreyi kirletenlere uygulanan 287 liralık ceza, 351 liraya, egzoz emisyon ölçümü yaptırmayanlara verilen cezalar ise 1546 liradan 1895 liraya yükselecek.

Ayrıca, naylon poşetlerden ücret almayan satış noktalarının her bir metrekaresi için uygulanan 12 lira 37 kuruşluk ceza miktarı, gelecek yıl 15 lira 16 kuruş olacak.

Bakanlık havayı kirleten işletmelere yönelik de tedbirlerini artırdı. Buna göre hava kirliliğine sebep olan işletmelere verilen para cezası 72 bin 197 liradan 88 bin 499 liraya çıkarılacak.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan ve Mısır'a tepki
Koronavirüs aşısı dağıtıma çıkıyor! Fiyatı belli oldu! Dünya bu gelişmeye kilitlendi