En sorunlu platform belli oldu!

Erdoğan'ın çıkışı sonrasında gündeme gelen sosyal medya düzenlemesinin detayları belli oldu. Düzenlemeye göre hiçbir sosyal medya platformu kapatılmayacak ancak Twitter'ın tavrı rahatsız ediyor. AK Parti kurmayları "Kanuna aykırılık var diyoruz ve bilgi istiyoruz ama vermiyorlar. Türkiye'nin kanunlarını tanımıyorlar" dedi.

En sorunlu platform belli oldu!
En sorunlu platform belli oldu!
GİRİŞ 08.07.2020 10:13 GÜNCELLEME 08.07.2020 10:13
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Adalet ve Ulaştırma Bakanlıkları ile AK Parti'nin hukukçularının sosyal medyaya yeni kurallar getirilmesine yönelik hazırlıklarında, üç ülke örneği ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) bu konuda verdiği kararlar masaya yatırıldı. Bu kapsamda, Almanya, Fransa ve ABD'deki uygulamalar ile AİHM'in verdiği kararlardan yola çıkılarak bir taslak hazırlanıyor.

 

 

Hazırlanan taslakta, sosyal medya platformlarının Türkiye'de temsilcilik açmaları, 30 gün içinde temsilci bildirme yükümlülüğünün yerine getirilmemesi halinde, sitenin internet bant genişliğinin belli oranlarda daraltılması öngörülüyor.

GİZLİLİĞİ İHLAL EDEN İÇERİKLER 72 SAATTE KALDIRILACAK

 

 

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, kişilerin başvurusu halinde suç teşkil eden içerikler ile kişisel veri ve özel hayatın gizliliğini ihlal eden içeriklerin 72 saat içinde kaldırılması gibi düzenlemeler yer alıyor. Taslakta, bu içeriklerin kaldırılmaması halinde uygulanacak müeyyideler de belirleniyor.

EN SORUNLU PLATFORM: TWITTER

Sosyal medya platformları arasında en fazla sıkıntının Twitter'la yaşandığını belirten AK Parti kaynakları, Twitter başta olmak üzere diğer sosyal medya şirketlerinin Türkiye'de hukuki ve mali sorumluluk üstlenmelerinin gerektiğini kaydetti. AK Parti kurmayları "Örneğin, kişisel verilerin ihlal edildiğini söylüyoruz, kanuna aykırılık var diyoruz ve Twitter'dan bilgi istiyoruz ama vermiyorlar. Hâlbuki ABD, Almanya ve Fransa'nın bu konudaki talepleri yerine getiriliyor. Onların kanunlarını tanıyorlar. Türkiye'yi tanımıyorlar" dedi.

SOSYAL MEDYAYI KAPATMAK YOK

Sosyal medya platformlarının kapatılmasının söz konusu olmadığını ifade eden AK Parti kurmayları "Yasaklayarak değil, toplumsal talepleri görerek adım atılacak. Kullanmak isteyen VPN üzerinden bunları zaten kullanıyor. İnternet coğrafyasını yok saymak mümkün değil. Kaçınılmaz olarak yönetmeniz gerekiyor. Bunlara yönelik yasal zemin oluşturmak gerekiyor" görüşünü dile getirdi.

ETİKETLER
Erdoğan
YAZDIR
YORUMLAR 41
 • niyazi 2 ay önce Şikayet Et
  yasaklayın sosyal paylaşımının devleti benim diyor vur kilidi gitsin
  Cevapla
 • mert 2 ay önce Şikayet Et
  geç kalındı bile... keşke 2011 li yıllarda yapılsaydı bu.. o günlerde fetönünde belini kırmış olurduk..
  Cevapla
 • kapat 2 ay önce Şikayet Et
  kapat, 1 yıl sonra kendileri gelip yalvarmazsa birşey bilmiyorum.
  Cevapla
 • Gerçekler 2 ay önce Şikayet Et
  Sosyal medya kripto Bizans artıklarının elinde. Gençlerin beynini yıkayıp Devlet ve İslam düşmanı yapıyorlar, devletimizin başarılarını hiç bir şekilde konuşulmasına izin vermiyorlar,, Müslümanların arasına fitne sokup Türkleri diğer Müslüman milletlerden ayırıp yalnızlaştırmak istiyorlar, bunu yaparken de kendilerine biz hakiki Türküz diyorlar, halbuki yalanın en alasııı, kendileri bırakın Türk olmayı, secereleri araştırılsa Sabetayist-Yunan-Ermeni kökenli çıkacaklardır.
  Cevapla
 • Levent 2 ay önce Şikayet Et
  Twitter rezillik manipulasyon kııkırtma ayrıştırma ahlaksızlık ne ararsan var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bir gün kala son dakika! Okullarla ilgili merak edilen detaylar açıklandı
Orta Doğu fena karışacak: Tanklarla gelip yönetime el koyacak