Kazanan taraf belli oldu! Karatay'a kötü haber

Prof. Dr. Canan Karatay ile ürünlerinin kanser yaptığını söylediği tavukçular arasındaki düelloda kazanan taraf tavukçular oldu.

Kazanan taraf belli oldu! Karatay'a kötü haber
Kazanan taraf belli oldu! Karatay'a kötü haber
GİRİŞ 08.07.2020 13:39 GÜNCELLEME 08.07.2020 13:39
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Tavukçular, katıldığı televizyon programlarında ürünlerinin kanser yaptığını söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay’la aralarındaki ezeli kavgayı kazandı. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’ndan geçen düzenlemeye göre gıdalarla ilgili bilimsel dayanağı olmadan yanıltıcı yayın yapan veya korku ve güvensizlik ile tüketim alışkanlıklarını olumsuz etkileyenlere 50 bin TL’ye kadar ceza verilecek.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Komisyonda geçen hafta kabul edilen Gıda, Tarım ve Orman Alanında Düzenlemeler teklifi TBMM Genel Kurulu’nun gündeminde. Teklifin komisyondan geçen haline göre, Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Yasası’na yanıltıcı yayın tanımı ekleniyor. Yeni düzenlemeyle, ‘her türlü yazılı, görsel, işitsel ve dijital iletişim araçları üzerinden yapılan ve ticari reklam kapsamına girmeyen, gıda güvenliği ve güvenilirliği hususunda tüketicide endişe, korku ve güvensizlik yaratarak tüketicinin tüketim alışkanlıklarını olumsuz etkileyen gerçeğe aykırı yayınlar’ yanıltıcı yayın kabul edilecek. Yanıltıcı yayın yapan kişilere, 20 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.

RTÜK tarafından da denetim uygulanacak

RTÜK Yasası’nın yayın hizmetleri ilkeleri maddesine de ekleme yapılıyor. Buna göre, yayın hizmetleri; ticari reklam kapsamına girmeyen, gıda güvenliği ve güvenilirliği konusunda “tüketicide endişe, korku ve güvensizlik yaratarak tüketicinin tüketim alışkanlıklarını olumsuz etkileyen, gerçeğe aykırı nitelikte” olamayacak. Bu ilkeye aykırı yayınları tespit eden RTÜK, TV ve radyo kanallarının brüt reklam gelirinin yüzde 2’sinden 5’ine kadar para cezası uygulayacak. Yeni maddelerin gerekçesinde, bilimsel dayanağı ve kanıtı olmayan, yanlı, yanlış yönlendirici, art niyetli ve kulaktan dolma bilgilerle oluşan gıdada bilgi kirliliğinin önüne geçileceği vurgulandı.

Muhalefetten mesnetsiz kriter ve sansür eleştirisi

Prof. Karatay ile çeşitli gıda sektörü temsilcileri arasındaki çatışmalara gönderme yapan yeni ilkeler Meclis’te teklifin en çok tartışılan bölümü oldu. Muhalefet partileri, “Yanıltıcı yayın kavramının altında olağanüstü bir düşünce ve ifade özgürlüğü engeli var. Yanıltıcı yayının kriteri nedir? Bu sansüre dönüşür” ifadeleriyle mesnetsiz iddiasında bulundu. AK Partili Komisyon Başkanı Yunus Kılıç ise yanıltıcı yayının çerçevesini Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun belirleyeceğini söyledi. Kılıç, “Toplumun takdirini de kazanmış olan Sağlık Bilim Kurulu var. Biz istiyoruz ki onların dediklerine göre hareket edelim. Bunun yanıltıcı yayın olup olmadığına, toplumu ne derece etkilediğine uzmanlardan, dünya çapında otör (tıp dilinde uzman), kendi yayınları olan, kanaatine ve şahsiyetine toplumun güvendiği insanlardan oluşacak bir kurul karar verecek” dedi.

"Televizyonlara şovmen lazım"

Güncel tartışmalara da değinen Kılıç, şunları söyledi:

“Bu, bir sansüre dönüşmemeli, insanların ifade özgürlüğüne zarar vermemeli. Ama istiyoruz ki ziraat mühendisi çıksın konuşsun, veteriner hekim çıksın konuşsun, gıda mühendisi, su ürünleri mühendisleri çıksın konuşsun. Biz istiyoruz ki her alanda bilen adam çıksın konuşsun. Diyor ki ‘Tavuk eti, kanser yapar.’ Onlarla televizyonlara çıkmıyorum. Nereden biliyorsun, var mı bir delilin? Televizyoncu da sormuyor. Çünkü televizyonlara da şovmen lazım, medya maymunu lazım, rating lazım. Adam diyor ki ‘Çünkü geçen gün bir tavuk aldık, yedik, kemiği çok kolay kırıldı. Ee, demek ki bu kanser yapar.’ Bilimde böyle bir ahlak olabilir mi? Bunun cezası olmayacak mı? Ondan sonra sen sallana sallana evine gidiyorsun, bu ülkede 5 milyar dolar değer yaratan kanatlı sektörü senin vermiş olduğun zarardan dolayı yüzde 20-30 azalma oluyor. Çalışanı var, üreteni var, taşıyanı var, garibanı var, yoksulu var, işçisi var. Bunların haklarını kim soracak, kim koruyacak?”

Suç duyurusunda bulunmuşlardı

Canan Karatay geçtiğimiz yıl yaptığı bir açıklamada “Başından beri tavuk dönere karşıyım. Tavuk döner olan büfelerin önünden geçerken bile midem bulanıyor” dedi. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) üyeleri bu açıklamasının ardından Karatay hakkında suç duyurusunda bulundu. TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, “Canan Karatay’ın açıklamasından sonra tavuk döner sektörü yüzde 30 düşüş yaşadı. Ürünlerde bir sorun varsa, devlet kurumları ve STK’lar zaten gerekeni yapıyor. Denetim sürdürülüyor. Canan hanıma mı kaldı bu iş? Devlet ne iş yapıyor? O zaman işletmeleri kapatalım, Canan hanımı dinlesin herkes. Bunun bir vebali olmalı” diye açıklama yaptı.

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • nail 1 ay önce Şikayet Et
  BEN YEMİYORUM YENECEK bişey değil tavuk döner salam sosis bunlardan uzak durun illa yiyecekseniz köy tavuğu alın yiyin
  Cevapla
 • SELİM KARAKURT 1 ay önce Şikayet Et
  canan karatay haklı bence mahkeme kararı kesinlikle taraftır.......
  Cevapla
 • Erhan 1 ay önce Şikayet Et
  Neresi haklı? Kendisinin branşı kalp ve damar üzerine ama maşallah her konuda fikri var. Buna rağmen söylediklerini destekleyecek herhangi birbilimsel kanıt da öne süremiyor. O kadar kesin konuşacağına gitsin deney yapsın bari?
  Cevapla
 • Ziya açık 1 ay önce Şikayet Et
  Tavuk yeminin hammaddesi tavuğun kendisidir. Yani kesimhaneden çıkan ayak, deri, kemik gibi satılamayan, kanuna göre imha edilmesi gereken maddelerdir. Bunlar fırınlanıp toz haline getirilir ve tavuk yemine katrıştırılır. Yani kesimhanede hiç bir şey zayi olmaz. Domuz neden haram? Kendi pisliğini yediği için, peki ya tavuk?
  Cevapla
 • ede 1 ay önce Şikayet Et
  Sizlerin amacı halkın bilinçlenmesini önlemek. Çok şükür ki uyanan insan fazla. Hazır tavuk kesinlikle yemiyorum. Antibiyotiklerle 45 günde yetiştirilen gdo'lu tavuk kanser de yapar başka birşey de. Eğer kanıt bekliyorsanız siz de tam tersi kanıt sunabiliyor olmanız lazım?Kanser yapmadığına dair kanıtınız var mı? Yok! Siz siz olun dostlar hazır tavuktan uzak durun...
  Cevapla
 • Naci 1 ay önce Şikayet Et
  Erhan kardeş, Batmakta olan sektörü canlandırmak için kuş gribini çukartan, üreticilerdwn kesilen paralarla uğur dündar a reklam filmi çektiren, imha ettik dedikleri tvukları aylar sonra buzhaneden çıkartıp taze tavuk diye yüzde yüz zamla satan kodomanlar mı söyletiyor bu sözleri sana?
  Cevapla
 • Erhan 1 ay önce Şikayet Et
  Kusura bakmayın ama saçmalamışsınız. Böyle bilim olmaz. Uçamayan insanlar için uçamadıklarını kanıtlayın demekten farksız bu. Bu arada haberiniz olsun güneş de cilt kanseri yapıyor. Güneşe çıkayım demeyin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Biden, ABD Başkanı seçilirse yardımcısının kim olacağını açıkladı! 1915 Olayları detayı
Esed güçleri İdlib'e sızmaya çalıştı: Ağır kayıp verdiler!